Місто

У 2025 році студенти проходитимуть в університетах базову загальновійськову підготовку, як до цього готуються у Житомирі

22 January 2025, 16:35

З вересня 2025 року в усіх вищих навчальних закладах України розпочнеться базова загальновійськова підготовка (БЗВП) для студентів. Як до цього готуються житомирські університети, 22 січня дізнавалися журналісти Житомир.info.

У Державному університеті «Житомирська політехніка» розповідають: за попередніми підрахунками у наступному навчальному році БЗВП проходитимуть понад 1500 студентів.

«Студенти, які будуть навчатися на 2 курсі мають відповідно до чинного законодавства проходити базову загальновійськову підготовку. Всі, хто будуть залучені до БЗВП – це орієнтовно 1600 осіб, якщо брати чоловіків другого курсу, які навчаються у Житомирській політехніці», – розповідає проректор з науково-педагогічної роботи Державного університету «Житомирська політехніка» Андрій Морозов.

БЗВП стане обов’язковою навчальною дисципліною в університетах. Як чоловікам, так і жінкам потрібно буде засвоїти теоретичну частину, а от практичний курс проходитимуть лише чоловіки, які придатні до військової служби за станом здоров’я, а жінки – за бажанням.

«Здобувач вищої освіти буде отримувати оцінку з відповідної навчальної дисципліни. Зараз тут є певна невизначеність, ми маємо ввести цю дисципліну як обов’язкову, і якщо ми її введемо як обов’язкову, тоді її мають вивчати усі. Тому, скоріше за все, це буде вводитися шляхом вибіркової частини, тобто здобувачі, які проходять БЗВП, вивчають саме БЗВП, а інші вивчають іншу навчальну дисципліну», – каже проректор з науково-педагогічної роботи Державного університету «Житомирська політехніка» Андрій Морозов.

Загалом на проходження БЗВП виділяють 300 академічних годин: 90 – на теорію та 210 – на практику.

«Теоретична частина буде відбуватися у закладі вищої освіти як викладання навчальної дисципліни, а практична підготовка буде на базі спеціалізованих практичних навчальних центрів чи військових частин, відповідних підрозділів. Має проходити в канікулярний період, у вільний від освітнього процесу час. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів розподіл буде здійснюватися ТЦК, тобто ми подаємо списки до Міністерства освіти і науки України, воно погоджує списки, далі вони передаються на ТЦК, ТЦК здійснює розподіл здобувачів для проходження практичної частини у відповідних військових частинах», – говорить проректор з науково-педагогічної роботи Державного університету «Житомирська політехніка» Андрій Морозов.

У «Житомирській політехніці» кажуть, вже починають готуватися до змін та мають певну матеріально-технічну базу для проведення БЗВП, проте чекають на відповідні інструкції від профільних міністерств.

«Ми готуємо зміни до внутрішніх нормативних документів щодо утворення відповідного структурного підрозділу, також зараз розраховуємо кількість ставок, яка буде необхідна для викладання БЗВП, і плануємо розпочати підготовку науково-педагогічних працівників. Житомирська політехніка вже має певну матеріальну базу. У нас, наприклад, викладається домедична підготовка, є відповідні спеціалізовані аудиторії, зокрема ще декілька років тому були закуплені різні медичні засоби, також є електронний тренажер, який дозволяє емулювати й на практиці проходити домедичну підготовку. А також є кабінети для військової підготовки, які мають відповідні спеціалізовані засоби, зал спеціальної фізичної підготовки», – говорить проректор з науково-педагогічної роботи Державного університету «Житомирська політехніка» Андрій Морозов.

Як готуються до впровадження базової загальновійськової підготовки, розповідають і в Поліському національному університеті.

«Ми вже певні кроки робили в цьому напрямку, зокрема минулого року ми відпрацювали пілотний проєкт з громадською організацією «Ліга сприяння обороні», яка має відповідні полігони, сертифіковане стрільбище, тобто наша пілотна група студентів пройшла відповідне навчання, підготовку. При цьому важливо, що це була не теоретична, а виключно практична підготовка: тактична медицина, використання та поводження з дронами, стрільби. Тобто ми побачили, як це правильно робити, відпрацювали базову модель. Плануємо ще десь на весні на базі нашої кафедри фізичного виховання, яку ми ще минулого року перейменували на кафедру фізичної та загальновійськової підготовки, зробити смугу перешкод», – говорить ректор Поліського національного університету Олег Скидан.

Як його словами, заклад має матеріальну базу для практичних занять, а також деякі викладачі вже пройшли відповідне навчання.

«Ми минулого року створили мультимедійний тир, є в університеті закуплений манекен для тактичної медицини. В цьому році вже продовжили, з 13 по 17 січня Позаштатний центр тактичної медицини ЗСУ проводив навчання наших інструкторів разом з представниками Малинського фахового коледжу, впродовж тижня проходили такий інтенсив з підготовки тактичної медицини. Тепер вони отримають сертифікати й матимуть змогу в рамках курсу БЗВП готувати й навчати наших студентів», – каже ректор Поліського національного університету Олег Скидан.

У Житомирському державному університеті імені Івана Франка поки очікують на всі необхідні документи з роз’ясненням. Про це журналістам повідомила ректор навчального закладу.

«На сьогодні Міністерство освіти і науки України та Міністерство оборони України проводять консультації щодо розроблення піднормативних актів, що стосуються запровадження БЗВП. І лише після того, як будуть напрацьовані ці документи, будуть доведені до закладів вищої освіти, ми зможемо коментувати цю ситуацію. Звичайно, ми розуміємо важливість даного питання, і після того, як будемо мати всі законодавчі документи будемо готові до їхнього впровадження», – пояснює ректор Житомирського державного університету імені Івана Франка Галина Киричук.

Як повідомляє Міністерство оборони України, студенти, які пройдуть БЗВП мають скласти військову присягу та отримати сертифікат і військо-облікову спеціальність.

Нагадаємо, у червні 2024 року уряд затвердив Порядок проведення базової загальновійськової підготовки громадян України, які здобувають вищу освіту.

Як повідомлявЖитомир.info, в січні 2024 року в парламенті обговорювалась ініціатива запровадження в Україні базової військової служби для всіх громадян віком до 25 років, це свого роду заміна нинішньої строкової служби. Оновлений закон про мобілізацію почав діяти з 18 травня 2024 року.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: БЗВП студент базова підготовка ЗВО освіта університет Морозов Скидан Киричук  
Матеріали по темі