Спаржа стала останніми роками дуже популярною, не в останню чергу завдяки тому, що вона підходить людям, які дотримуються принципів здорового харчування. В ній міститься багато клітковини та вітамінів, але мало калорій. Чимало городників прагнуть купити насіння спаржі (https://vesnodar.com.ua/ua/semena-sparzhi) для самостійного вирощування, адже вона ще й доволі дорога. Детальніше про цю незвичайну рослину ми поговоримо далі.
Що таке спаржа, та яка користь від її споживання
Спаржа, вона ж аспарагус, – це рослина, яка більше відома багатьом з нас як декоративна. Саме вона використовується для букетів і має назву “холодок”. Але існує сорт, який може застосовуватися в кулінарії – спаржа лікарська. Вона буває різних кольорів: зелена, фіолетова, біла. За рахунок клітковини та низької калорійності, її активно використовують для дієт. Крім того, в паростках містяться вітаміни А, К, С, фолієва кислота. Регулярне споживання допоможе:
- покращити роботу шлунково-кишкового тракту;
- знизити масу тіла, зміцнити кістки та м'язи;
- збагатити організм антиоксидантами;
- отримати велику кількість важливих поживних речовин.
Спаржа – багаторічна рослина, тому її культивація набула популярності в Україні. А як саме отримати врожай, ми розкажемо далі.
Вирощування спаржі з насіння
Загалом вирощування з насіння потребує більшої уваги та часу, але ви гарантовано отримаєте бажаний сорт з усіма його характерними ознаками. Крім того, подібна спаржа буде стійкішою до несприятливих умов, легше перенесе висадку на постійне місце.
Посів насіння
Насіння можна сіяти як у відкритий грунт (навесні або восени), так і виростити розсаду в стаканах або розсадних ящиках. Врахуйте, що сухий матеріал сходить довго та недружно, а чекати появи можна цілий місяць. Для того, щоб прискорити цей процес, варто провести замочування в теплій воді на 3-5 днів.
Наступний етап – пророщування. Це можна робити двома способами. При першому використовується марля або паперовий рушник. Після замочування насіння потрібно розкласти на вибраний матеріал, помістити в неглибоку ємність, наприклад тарілку. Накрити плівкою та контролювати вологість.
Другий спосіб – використання піску. Його потрібно промити та прогріти для стерилізації. В таких цілях використовується річковий. Також підійде вермикуліт, кокосовий субстрат. Далі суміш треба засипати в неглибоку ємність, насіння розкласти на поверхні на відстані 1-3 см одне від одного, та злегка вдавити. Після цього ємність покривається плівкою та розміщується в теплому місці. Таку імпровізовану теплицю потрібно регулярно провітрювати та зволожувати з пульверизатору. Після появи паростків потрібно пересадити сіянці в ґрунтосуміш або безпосередньо на ділянку.
Пікірування
Ця процедура потрібна, якщо насіння посаджене в загальний контейнер чи ящик. Якщо ж ви одразу вибрали окремі стаканчики, то буде достатньо підсипання грунту. Але ми поговоримо саме про перший випадок. Отже, проводити пікірування необхідно коли розсада досягне висоти 10-15 см. Порядок дій:
- Рясно полити за 1 добу до пікірування. З вологого грунту витягнути сіянці без пошкоджень кореневої системи простіше.
- Підкопати сіянці, та обережно витягнути з ємності разом з грудкою землі.
- Розмістити в підготовлені окремі стаканчики, та засипати свіжою землею.
- Рясно полити.
Врахуйте, що пікірування необхідний, але стресовий для рослини процес, тому є ризик, що окремі сіянці підвянуть, втратять тургор, але він повинен поступово відновитися.
Посадка у відкритий грунт
Висадка можлива навесні або восени. Спаржі потрібно не менше 1,5 місяця для укорінення на набрання сили, тому уважно визначайте строки, обравши осінню пересадку. Відстань між рослинам – від 50 см, а між рядами – від 1 м. Ділянка повинна бути добре освітлена, захищена від вітру. Врахуйте, що спаржа погано переносить близьке розташування грунтових вод.
Для кожного куща потрібно зробити ямку 30 х 30 х 30, в неї додати суміш поживного грунту та перегною, на утворений горбик встановити рослину, розправивши коріння. Кущ повинен заглиблюватись на 5-15 см. Після посадки потрібен рясний полив.