Через повномасштабне вторгнення в Україні збільшилася кількість випадків, коли спецслужби росії вербують підлітків, а саме використовують їх для скоєння злочинів.
До прикладу, 28 лютого у Житомирі Служба безпеки та Національна поліція затримали 16-річного школяра, який на замовлення рф готував теракт в одному з найбільш людних місць.
Начальниця відділу ювенальної превенції ГУНП в Житомирській області 8 квітня розповіла, які маніпуляції використовує ворог.
«Як правило вербування відбуваються через бажання отримати легкі гроші, коли діти в Telegram-каналах, різних групах шукають роботу, пишуть про себе інформацію. Відбувається спілкування, воно може тривати декілька днів, буває, що діти розповідають про себе особисту інформацію і після того, як налагоджується контакт пропонується заробіток, якісь завдання та втягнення дітей у протиправну діяльність. Завдання можуть бути різного типу, розпочинаючи фотографуванням та звершуючи диверсійними злочинами, підпалами та пошкодженнями. На жаль, такі ситуації є, діти потрапляють у них, щоб отримати легкі гроші», – каже начальниця відділу ювенальної превенції УПД ГУНП в Житомирській області Наталія Гончарук.
Чому підлітки піддаються вербуванню та яка відповідальність за скоєні злочини розповідають правоохоронці.
«Як правило, це підлітковий вік 13-15 років, коли діти хочуть фінансової незалежності, мають власні бажання, а батьки не завжди можуть виконати їх бажання, і от дитина хоче довести, що вона доросла та привернути увагу. Основна проблема – це легкі гроші, для того, щоб заробити та потім щось придбати, компенсувати або довести. Це особливо тяжкі злочини, в Кримінальному кодексі України передбачено цілий розділ. Неповнолітні з 14 років несуть відповідальність на загальних засадах за особливо тяжкі злочини, це може бути відповідальність від 10 до 15 років позбавлення волі залежно від того, яке саме кримінальне діяння неповнолітній вчинив. Якщо до 14 років, то справа направляється в суд, й суд буде визначати покарання, чи це буде штраф, чи виправні роботи», – розповідає Наталія Гончарук.
Психологиня Ксенія каже, що найбільше піддаються впливу діти, які переживають кризу підліткового періоду.
«Весь підлітковий вік – це сепарація, але є криза підліткового віку, коли ця сепарація найважча, вона може бути в усіх по-різному, але зазвичай після 14 років. Вербують не тільки через соцмережі, вони є і тут. Входять у довіру до дітей, створюють угрупування, куди приймають дітей, а підлітки прагнуть, щоб їх прийняли. Дорослі хороші маніпулятори, знаючи це, вони об'єднують дітей в угрупування та змушують робити незаконні речі», – говорить психологиня Ксенія Лавріна.
Перш за все, для того, щоб убезпечити свою дитину, батькам потрібно знати чим вона цікавиться та бути поряд, каже психологиня.
«Потрібно формувати оточення навколо своєї дитини, спілкуватися з друзями, розуміти, хто ці діти, з яких родин, які їх інтереси, як і де вони проводять вільний час. Якщо дитині розказати, що таке маніпуляція, показати, як це працює, то в більшості випадків, вона зможе це відчути. Нам, як батькам, зараз дуже важко захищати своїх дітей, потрібно бути постійно поряд. Якщо ми будемо говорити про контроль, то це саме те проти чого діти воюють у підлітковому віці, а от бути поряд, спробувати завоювати довіру знову та бути наставником для дитини – це найважливіше», – сказала Ксенія Лавріна.
А у поліції кажуть, щоб вберегти свою дитину, потрібно пояснювати, які можуть бути наслідки в разі вчинення кримінальних дій.
«Шановні батьки, або особи, що їх заміняють, щоб ваша дитина не потрапила в надзвичайну ситуацію, не була втягнута в неправомірні дії, говоріть зі своїми дітьми, роз'яснюйте наслідки вчинення кримінальних правопорушень, а особливо проти незалежності та цілісності держави. Вчасно проведена розмова може вберегти вашу дитину від надзвичайної ситуації та запобігти втягненню у неправомірну поведінку», – говорить начальниця відділу ювенальної превенції УПД ГУНП в Житомирській області Наталія Гончарук.
Нагадаємо, 28 лютого Служба безпеки та Національна поліція затримали ворожого агента, який на замовлення рф готував теракт в одному із найбільш людних місць Житомира. За матеріалами справи, поплічником ворога виявився 16-річний школяр із Житомирської області, якого російська спецслужба втягнула у злочинну діяльність в обмін на гроші. Школяр сам виготовив СВП за інструкцією від російського куратора. Зловмиснику загрожувало до 12 років ув’язнення з конфіскацією майна.
Як повідомляв Житомир.info, терористом-смертником, який 1 лютого 2025 року підірвав вибухівку у Рівненському ТЦК, виявився 21-річний житель Житомирської області: його навмисно підірвали разом із вибухівкою, з якою він зайшов всередину будівлі, терорист загинув на місці, а 8 військовослужбовців отримали поранення різного ступеня тяжкості.
Житомир.info,