У 2013 році в Україні запроваджується податок на житлову нерухомість. 17 січня заступник голови державної податкової служби в Житомирській області Галина Власюк розповіла журналістам про особливості сплати нового податку на об’єкти житлової нерухомості.
«Серед ряду місцевих податків та платежів Податковим кодексом запроваджено податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Тобто власники житлових будинків та квартир зобов’язані будуть починаючи з 1 січня 2013 року сплачувати податок на нерухоме майно. Ставки даного податку встановлюються безпосередньо місцевими радами за 1 кв. м. житлової площі об’єкта», - зазначила Галина Власюк.
Податковим кодексом визначено, що дана річна ставка повинна складати не більше 1% від суми мінімальної зарплати (у 2013 році – 1147 грн.) для квартир, житлова площа яких не перевищує 240 кв. м. та будинків, площа яких не перевищує 500 кв. м. Нерухоме майно, яке має більшу від зазначених розмірів площу, оподатковується за ставкою у 2,7% від суми мінімальної заробітної плати.
«З міськими, селищними та сільськими радами нашої області податковою була проведена підготовча робота ще у 2012 році. Слід відзначити, що у містах Житомирської області ставки оподаткування на нерухоме майно максимальні, тобто 1% або 2,7% від мінімальної зарплати за 1 кв. м., по районам області ставки мають диференційований підхід», - зазначила Галина Власюк.
Об’єктом оподаткування являється житлова площа квартири та будинку. Не будуть підлягати оподаткуванню об’єкти, які перебувають у власності держави, гуртожитки, дитячі будинки сімейного типу, садово-дачні будинки і житлова нерухомість, яка належить багатодітним сім’ям.
Головною особливістю нарахування податку для фізичних осіб є податкова пільга, яка дозволяє зменшити базу оподаткування на 120 кв. м. для квартир та на 250 кв. м. для житлового будинку. Дана пільга застосовується лише до одного об’єкту, тобто якщо у власності однієї особи перебуває кілька квартир чи будинків, застосувати податкову пільгу можна буде лише до одного з об’єктів, за решту квартир чи будинків власникові доведеться сплатити податок у повному розмірі.
Для фізичних осіб даний податок нараховуватиметься місцевими органами податкової служби на підставі даних, отриманих від органів Державної реєстрації прав на нерухоме майно. До 1 липня власники нерухомого майна, що підлягає оподаткуванню, отримають податкове повідомлення-розрахунок про суму, яку необхідно сплатити у 60-денний термін. За несвоєчасну сплату податку передбачені штрафні санкції у розмірі від 10 до 20% податкового боргу.
Кошти від сплати даного податку, надходитимуть до місцевих бюджетів.
«Попередньо передбачено надходження від податку нерухомого майна у розмірі 2 млн. грн., однак ця цифра досить відносна. Я так думаю, що у нашій області вона буде набагато більша», - відмітила Галина Власюк.