Економіка

Житомирські податківці пояснили, хто має декларувати доходи та як подати декларацію через Інтернет

4 April 2013, 09:39

Кампанія декларування доходів у запитаннях і відповідях:

- Хто з громадян має подавати річну декларацію про майновий стан і доходи, отримані у 2012 році?

- Усі, хто протягом 2012 року отримував дохід не від податкового агента та ті, хто отримував дохід, який виплачувався двома або більше податковими агентами, зобов’язані задекларувати свої доходи. Наприклад, це стосується тих громадян, які здавали в оренду нерухоме майно, а також майнові або земельні паї не суб’єктам господарської діяльності. Задекларувати доходи мають громадяни, які працювали за кордоном і отримували там доходи та ті, хто виїжджає за кордон на постійне місце проживання. Крім того, зобов’язані подавати декларацію звільнені з роботи працівники, у яких за результатами проведеного остаточного розрахунку при звільненні не вистачило доходів для сплати податку з доходів фізичних осіб. Обов’язково слід задекларувати також суми надміру витрачених коштів, отриманих на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлений строк працівником, який звільнився. Такі платники податку доплачують податок з доходів фізичних осіб на підставі поданої декларації.

- Як декларуються доходи, отримані з джерел за межами України?

- Відповідно до Податкового кодексу України доходи, отримані з джерел за межами України, включаються до загального річного оподатковуваного доходу платника податку та оподатковуються за ставками 15% (17%). Сума податку на іноземні доходи визначається за наслідками поданої платником податку Податкової декларації про майновий стан і доходи за звітний рік. Одночасно норми Податкового кодексу дозволяють зменшити суму річного податкового зобов’язання на суму податків, сплачених за кордоном. Зробити це можна за наступних умов: 1) таке право передбачено нормами міжнародних договорів, згоду на обов’язковість яких надано Верховною Радою України; 2) платник податку має підтвердні документи стосовно суми отриманого ним доходу з іноземних джерел та суми сплаченого ним податку в іноземній юрисдикції. Тому громадяни, які у минулому році отримували доходи з-за кордону, зобов’язані до 1 травня 2013 року подати податкову декларацію про майновий стан і доходи до органу ДПС за місцем своєї реєстрації.

- Чи потрібно вносити в декларацію аліменти, отримані від батька-іноземця?

- Доходи, отримані від батька-іноземця, вважаються іноземним доходом і оподатковуються. Якщо у 2012 році ви отримували такий вид доходу, то вам необхідно до 1 травня 2013 року подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, та сплатити податок до бюджету за ставками 15% або 17% в залежності від суми отриманих в звітному місяці доходів. Якщо сума доходів, отриманих у календарному місяці, перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року, то застосовується ставка 17 відсотків. Оскільки на 1 січня 2012 року мінімальна заробітна плата становила 1073 гривні, то сума іноземного доходу, яка перевищує 10730 гривень, оподатковується за ставкою 17 відсотків. Якщо сума аліментів від іноземця становить менше 10730 грн., застосовується ставка 15 відсотків.

- Як подавати декларацію громадянам, які виїжджають на постійне місце проживання за кордон?

- Декларацію про майновий стан і доходи необхідно подати до органу державної податкової служби за місцем реєстрації не пізніше ніж за 60 календарних днів до виїзду. Протягом 30 календарних днів після надходження такої декларації органи ДПС здійснюють перевірку. У разі відсутності податкових зобов’язань платнику податку видається відповідна довідка. Довідка про сплату та відсутність податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб дійсна протягом 60 календарних днів з дати її видачі. Зазначений документ подається до органів митного контролю під час перетину кордону і є підставою для проведення митних процедур. Обов’язок щодо подання податкової декларації платниками податку-резидентами, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання, визначено п. 179.3 ст. 179 Податкового кодексу України та регламентовано  постановою Кабінету міністрів України від 27.12.2010 №1243 «Про затвердження Порядку отримання довідки про сплату податку на доходи фізичних осіб платником податку-резидентом, який виїжджає за кордон на постійне місце проживання, та про відсутність податкових зобов’язань з такого податку».

- Чи потрібно подавати декларацію державним службовцям?

- Державним службовцям необхідно до 1 травня подати податкову декларацію про майновий стан і доходи отримані за 2012 рік до органу ДПС за місцем реєстрації, але виключно у випадках, передбачених розділом IV Податкового кодексу України, а саме: у випадку отримання інвестиційного прибутку, нецільової благодійної допомоги чи оренди майна фізичної особи, тощо. Якщо ж такі випадки відсутні, подавати податкову декларацію не потрібно. Усі державні службовці зобов’язані щороку подавати до 1 квітня за місцем служби ще одну декларацію – про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за минулий рік. Це передбачено Законом України від 7 квітня 2011 року № 3206 -VI «Про засади запобігання і протидії корупції». Якщо ж держслужбовець перебуває у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами або для догляду за дитиною, тимчасово непрацездатний, перебуває за межами України або під вартою, то така декларація подається за звітний рік до 31 грудня.

- Як подати декларацію про майновий стан та доходи через Інтернет?

- З 1 січня 2013 року громадяни мають змогу заповнювати та направляти до податкової служби декларацію про майновий стан і доходи через Інтернет. Для користування послугою платникові треба мати електронний ключ цифрового підпису та відповідне програмне забезпечення. І те, й інше надається безкоштовно. На офіційному веб-порталі податкової служби є спеціальний банер, у якому детально пояснюється порядок заповнення декларації та її додатків. Створення декларації складається з трьох простих кроків. Перш за все, платнику пропонується обрати відповідну категорію – «фізична особа-підприємець» або «громадянин», потім варіант збереження заповненої декларації у паперовому чи електронному вигляді. І вже після цього перейти безпосередньо до заповнення документу. Після внесення усіх необхідних даних та скріплення їх цифровим підписом декларація за бажанням платника або надсилатиметься до податкової, або зберігатиметься для друку у паперовому вигляді.

-  Податковий кодекс України передбачає для громадян, які отримували доходи у вигляді заробітної плати, податкову знижку. За яких умов надається податкова знижка?

- Найчастіше користуються податковою знижкою батьки, у яких дитина навчається у вищому навчальному закладі. У цьому випадку сума знижки не повинна бути більше 1610 гривень у розрахунку на кожний повний або неповний місяць навчання. Також мають право на таку пільгу і ті, хто оформив в іпотеку житло, оплачував вартісне лікування в закладах охорони здоров’я чи скористався допоміжними репродуктивними технологіями, надавав благодійну допомогу неприбутковим організаціям тощо. Податкова знижка може бути надана і в деяких інших випадках, що регламентуються статтею 166 Податкового кодексу України. Громадяни, які мають право на податкову знижку, мають разом з декларацією обов’язково надавали копії документів, які підтверджують їх право на таку знижку.

- Чи повинні громадяни, які у 2012 році продавали власну нерухомість, декларувати доходи та сплачувати податок з таких доходів?

- Якщо протягом року громадянин продав лише один об’єкт житлової нерухомості – квартиру, будинок, садовий будинок тощо, і продане нерухоме майно перебувало у власності понад три роки, то такий дохід не оподатковується. Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не розповсюджується на майно, отримане таким платником у спадщину. Дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з таких об’єктів нерухомості або від продажу об’єкта нерухомості, іншого, ніж вказаного (тобто, відмінного від житлового або садового будинку, квартири або їх частин, кімнати), а також від продажу об’єкта незавершеного будівництва підлягає оподаткуванню за ставкою 5%. Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не розповсюджується на майно, отримане таким платником у спадщину. Якщо ж громадянин продав більш як один об’єкт нерухомості або майно перебуває у власності менше трьох років, то такий дохід підлягає оподаткуванню за ставкою 5%.

- Якщо платник з якихось причин не подасть декларацію про доходи фізичних осіб до 1 травня 2013 року?

- За неподання або несвоєчасне подання декларації передбачено попередження або накладення штрафу у розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Якщо порушення було скоєне повторно, то передбачено накладення штрафу у розмірі від п’яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

- Чи можливо подати декларацію у позаробочий час або у вихідний день?

- Так, це можливо. На період проведення кампанії декларування доходів громадян, працівники податкової служби працюють за подовженим графіком у робочі дні, а також приймають декларацій і надають консультації по їх заповненню у вихідні. Бланки декларацій надаються безкоштовно. Консультації можна отримати і за телефонами своєї податкової у цей же час або за багатоканальним телефоном 0800501007.

Вся інформація яка стосується декларування доходів громадян, а саме: форми декларації, зразки заповнення, нормативна база тощо, розміщена на сайті ДПС України: http://sts.gov.ua та на сайті ДПС в Житомирській області: http://zt.sts.gov.ua

Сектор взаємодії із ЗМІ  та громадськістю ДПС у Житомирській області

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Матеріали по темі