Політика

Інтерв’ю з Анжелікою Лабунською. Відверто про головне

10 October 2014, 09:15

Анжеліка Лабунська - діючий народний депутат України від 63 виборчого округу, позафракційна. За її плечима два роки плідної роботи в стінах парламенту: 3 прийнятих закони України (у співавторстві), 43 зареєстрованих законопроектів, у вересні 2013 року Рухом «ЧЕСНО» вона була названа одним із небагатьох позафракційних депутатів, які були в опозиції до влади Януковича, після перемоги Майдану ввійшла в об’єднання депутатів-реформаторів «Платформа реформ», яке сприяло прийняттю 10-ти надзвичайно важливих Законів України. 

Анжеліка Лабунська - юрист з багаторічним досвідом роботи - на цих виборах знову балотується до Верховної Ради як самовисуванець. 

- Анжеліко Вікторівно, від часу попередніх виборів минуло всього 2 роки. Багато змін сталося за цей період. Чим відрізняється ця передвиборна кампанія від попередньої?

- Ви знаєте, на жаль, залишилося дуже багато популізму. Не реальне та прозоре змагання програм чи репутацій, а якісь маніпуляції, на кшталт «голосуй за своїх». Коли я чую подібні заклики, я хочу спитати, а чи нічого вам це не нагадує? Адже таке вже було свого часу. Донбас голосував за Януковича, бо він був «хоч і бандит, але свій». До чого це призвело - ми всі зараз бачимо.

На цих виборах ми не маємо права на помилку. Ми маємо обрати тих, хто своєю діяльністю довів, що здатен представляти інтереси своїх виборців у Верховній Раді. Мені соромно, що у час, коли всі знають і розуміють, скільки людей загинуло і постраждало через регіоналів, виборців продовжують зомбувати міфічним «покращенням», продовжують негідну практику «голосуй за мене, або звільню». Регіонали, теперішні чи «перефарбовані», свідомо вели країну до зубожіння, свідомо розв’язали війну, в якій гинуть наші хлопці. Голосуючи за них, ви зраджуєте пам’ять тих наших Героїв, які загинули як на Майдані, так і під час виконання службового обов’язку в зоні АТО. Абсолютно свідомий крок - не дати їм пройти у Раду. Це крок кожного відповідального громадянина, кожного, хто вболіває за свою країну і її майбутнє.

- Якою ви бачите наступну Верховну Раду? Чим відрізнятиметься вона від того, що ми маємо зараз?

- Я би хотіла бачити наступний парламент оновленим, дієвим та професійним. Оновленим, бо Україна дійсно потребує нових облич. Причому, не тих облич колишніх регіоналів, які просто змінили політичний окрас та ідуть або самовисуванцями, або від інших політичних сил. А політиків, які своїми діями довели, що достойні посісти місце народного депутата України. Я рада бачити у списках політичних партій багато нових облич, багато активістів, які проявили себе під час Майдану. Вони прийдуть на зміну тим депутатам, які дискредитували себе участю у корупційних оборудках, голосуванням за диктаторські закони 16 січня, небажанням підтримати ті законопроекти, на яких наполягала громадськість, або тими, які були помічені у підтримці сепаратистів. Я вірю в мудрість виборців і сподіваюсь, що у Верховній Раді не буде представників КПУ, регіоналів та інших агентів Кремля.

Парламент має бути дієвим, бо перед ним стоятиме дуже багато завдань. Це такі наболілі питання, як оснащення та реформування армії, запровадження негайних економічних реформ. Адже, говорімо відверто, економічна ситуація в країні надзвичайно складна. Нам необхідно максимально швидко приймати всі євроінтеграційні закони, переорієнтовувати ринки збуту на Європейський Союз. Особливо актуальним це є для українського сільгоспвиробника, оскільки, очевидно, що Росія поводить себе як вкрай ненадійний торгівельний партнер. Окрім названого, на порядку денному стоять питання децентралізації і адміністративної реформи, реформи правоохоронних органів, прийняття важливих рішень щодо окупованих територій. Нас чекає багато роботи. Час якихось кулуарних домовленостей скінчився. Тут стоїть питання руба - або ти спільно з іншими працюєш на добробут України та її громадян, або… Іншого варіанту, насправді, немає.

Водночас парламент має бути професійним, бо закінчився час експериментів та спроб. У нас просто немає часу на чергові помилки, ми не можемо обрати «не тих» і почекати ще 5 років аби їх змінити. Не провівши кардинальних та професійних реформ зараз, ми можемо не просто згаяти цінний час, але і елементарно втратити країну! Рада має працювати конструктивно, має писати та приймати закони раціонально, виважено, професійно. Для цього потрібні фахівці - юристи, законотворці, реформатори. Ті, які гідно пройшли перевірку найскладнішими часами для нашої країни і не зрадили своїх переконань.

Лише такий парламент - оновлений, дієвий та професійний змінить нашу країну.

- Буквально на минулому тижні Президент підписав Закон України «Про очищення влади», який, наскільки мені відомо, ви дуже активно підтримували. Проте чи гарантуватиме він справжнє очищення влади?

- Знаєте, свого часу, коли трагедія у Врадіївці шокувала всю Україну, я попереджала, що ящик Пандори відкрито. Вже тоді, задовго до Майдану, стало зрозуміло, що в суспільстві зріє протест, і якщо винні не будуть покарані, то народний гнів змете владу, яка не в змозі забезпечити базові права людини. До речі, знаковим є і те, що Євромайдан, як явище, номінували на здобуття престижної правозахисної премії Європарламенту ім. Андрія Сахарова «За свободу думки» за 2014 рік.

Найбільшим запитом Майдану, його основним стрижнем було питання справедливості. Доки воно не буде вирішено, люди не заспокояться. Цього не розуміла попередня влада. На превеликий жаль, цього, в повній мірі, не усвідомлює і теперішня. Саме тому ми бачимо так звану «народну», або «сміттєву» люстрацію. Всього цього можна було б уникнути, якби були відкриті кримінальні справи, винні опинилися б на лаві підсудних та понесли законне покарання. Натомість, ми бачимо політичні підкилимні ігри та спробу реабілітації політиків епохи Януковича. Звісно, це все відбувається не публічно, а по-тихому, наприклад, по мажоритарним округам. Так, скажімо, список мажоритарників БПП (Блоку Петра Порошенка - ред.) шокував громадськість, експертів та журналістів. Ну як назвати злив БПП мажоритарного округу на Кіровоградщині під одіозного Олеся Довгого? У нас в області ситуація не краща. Чого тільки вартий Володимир Арешонков, що балотується від БПП у 64-му окрузі? Про кандидата від БПП в нашому окрузі я просто промовчу.

Тому, повертаючись до питання люстрації, вона, як і реформи, є умовою виживання нової влади. Не буде необхідних реформ та люстрації - отримаєте третій Майдан.

- З негативними сценаріями зрозуміло. Як щодо позитивних? Якою ви бачите Україну через 5 років?

- Насправді, я оптимістично дивлюся на перспективи розвитку України. Але давайте говорити відверто: попереду дуже багато дуже тяжкої роботи. Буде нелегко. Ми фактично згаяли всі 23 роки незалежності. У 1991 році Україна за рівнем ВВП знаходилася вище Польщі. Тепер подивіться де Польща, а де Україна. Це не значить, що для нас все втрачено. Це значить, що у нас є позитивний приклад пост-комуністичних реформ. У нас є допомога Євросоюзу та тієї ж таки Польщі. І якщо буде політична воля та тиск з боку громадськості, я впевнена, що можна модернізувати Україну дуже швидко. Пробудження громадянського суспільства і Майдан дають мені надію. Я впевнена в тому, що у нас все вийде і персонально я докладу максимальних зусиль, щоб це сталося.

Прес-служба Анжеліки Лабунської

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Матеріали по темі