На обліку в Житомирській філії Житомирського обласного центру зайнятості станом на 14 листопада 2024 року перебували 48 безробітних з-поміж ВПО. Найбільш популярні професії та посади серед внутрішньо переміщених осіб: адміністратор, бухгалтер, сестра медична, касир торгівельного залу, продавець продовольчих товарів та укладальник пакувальник.
«Середній розмір заробітної плати в розрахунку на 1 вакансію становив приблизно 10 тис. грн. За видами економічної діяльності більшість вакансій налічується на підприємствах переробної промисловості, охорони здоров'я та надання соціальної допомоги, освіти, гуртової та роздрібної торгівлі; ремонту автотранспортних засобів і мотоциклів. Гостро відчувається дефіцит фахівців, кваліфікованих робітників з інструментом та з обслуговування, експлуатації та складання технологічного устаткування та машин, попит на робочу силу перевищує пропозицію», - розповідає директор Житомирської філії Житомирського обласного центру зайнятості Ярослав Можар.
У Житомирській філії Житомирського обласного центру зайнятості кажуть: зараз дуже потрібні лікарі, вихователі, інженери, бухгалтери, водії, електрогазозварники, токарі, шліфувальники, слюсарі зі складання металевих конструкцій, слюсарі-ремонтники, електромонтери, швачки, продавці.
Станом на 14 листопада 2024 року актуальними залишалися 787 вакансій. Заробітна плата, яку пропонували роботодавці у вакансіях:
- у мінімальному розмірі — понад 39% вакансій,
- від мінімальної до середньої заробітної плати регіону — близько 48%
- більше середньої заробітної плати регіону - 13% вакансій.
Цьогоріч, з 1 січня 2024 року по 14 листопада 2024 року безробітних жінок з-поміж ВПО працевлаштувалися:
- до 35 років – 33 особи;
- від 35 до 50 – 36 осіб;
- від 50 до 60 – 13 осіб.
З 1 січня 2024 по 14 листопада 2024 року через центр зайнятості працевлаштувалися чоловіків з-поміж ВПО:
- до 35 років – 4 особи;
- від 35 до 50 – 4 особи;
- від 50 до 60 – 3 особи.
У 2022 році за допомогою служби зайнятості 70 чоловіків з-поміж ВПО знайшли роботу у Житомирі; у 2023 році їх було 19, а найменше у 2024 році – 17.
У жінок ситуація дещо інша – через службу зайнятості найбільше переселенок знайшли роботу у Житомирській територіальній громаді якраз у 2024 році – 101, у 2023 році їх було 78, а у 2022 році – 98.
«У Житомирській міській територіальній громаді роботодавці отримують компенсацію на оплату праці за працевлаштування ВПО. У 2022 році її отримали 68 роботодавців за 210 ВПО; у 2023 році – 63 роботодавців за 97 ВПО; у січні - жовтні 2024 року – 52 роботодавців за 84 ВПО», - розповів директор Житомирської філії Житомирського обласного центру зайнятості Ярослав Можар.
Ярослав Можар, директор Житомирської філії Житомирського обласного центру зайнятості
Зазначимо, за повідомленням Міністерства економіки України від 25 листопада 2024 року 270 млн грн виплатила держава українським роботодавцям у межах компенсаційної програми за працевлаштування понад 13 тисяч внутрішньо переміщених осіб з початку 2024 року.
«Майже 10 тисяч роботодавців з початку цього року отримали від Уряду компенсацію за працевлаштування 13 400 українців, які змушені були переїхати з небезпечних регіонів країни. Понад пів тисячі з них — люди з інвалідністю. За програмою компенсації підприємцям перераховано 270 млн грн. Через цю програму ми зменшуємо бар’єри на ринку праці для внутрішніх переселенців, допомагаємо їм швидше працевлаштуватись та адаптуватись на новому місці», — зазначила заступниця Міністра економіки України Тетяна Бережна.
У Мінекономіки нагадали, що розмір компенсації, яка виплачується роботодавцю за працевлаштування людини, що отримала статус ВПО після 24 лютого 2022 року, становить 8 тисяч гривень. Компенсація нараховується впродовж 3 місяців, а за працевлаштування ВПО з-поміж осіб з інвалідністю – впродовж 6 місяців.
У Житомирській області з початку повномасштабного вторгнення за сприянням у працевлаштуванні до обласної служби зайнятості звернулися понад 4400 внутрішньо переміщених осіб, 1600 з яких були працевлаштовані.
«У 2024 році послугами служби зайнятості користувались понад 1800 внутрішньо переміщених українців, з них – 84% жінки. Роботу вдалося віднайти для 572 переселенців з небезпечних регіонів країни. Працюють вони на підприємствах переробної промисловості, в аграрному секторі, у комунальному господарстві, у сферах торгівлі й охорони здоров’я, державному управлінні та ін. Станом на початок листопада продовжували пошук роботи зі службою зайнятості 594 вимушено переміщені особи. Серед них найбільше працівників сфери торгівлі та послуг, представників найпростіших професій, технічних службовців, робітників з обслуговування й експлуатації технологічного устаткування та машин, керівників середньої ланки. Маю сказати, що переміщені на Житомирщину українці не надто активні у пошуку роботи на новій території. Ми постійно проводимо опитування серед них щодо майбутнього працевлаштування. Так от, із 26 тис. ВПО працездатного віку, які проживають на території області, про готовність шукати роботу повідомили лише 619 з них. Адже більшість серед переміщених осіб – це мами з дітьми, особи з інвалідністю чи пенсійного віку — тобто люди, які вже отримують якісь види держдопомог і не зацікавлені у роботі на тимчасовому, як вони вважають, місці проживання», - розповіла директорка Житомирського обласного центру зайнятості Галина Корінна.
Галина Корінна. Директорка Житомирського обласного центру зайнятості
Можливості для ВПО
Сьогодні, крім сприяння у працевлаштуванні, переміщені українці можуть отримати у службі зайнятості такі послуги:
- професійне навчання, яке проводиться у центрах профтехосвіти служби зайнятості або в роботодавця (цьогоріч таке навчання пройшли 84 ВПО)
- ваучер, яким можна сплатити за навчання зі 155 професій і спеціальностей у закладах освіти. Вартість ваучера на сьогодні – майже 30300 грн. (8 ВПО цьогоріч скористались своїм правом й отримали ваучери на навчання).
- грант на власну справу від 50 до 250 тис. грн залежно від кількості створюваних нових робочих місць. Зі старту програми загалом мікрогрантами для бізнесу скористались 32 ВПО. Бізнес-ідеї, які вони реалізують з допомогою грантових коштів – дуже різні: відкриття салону краси, магазинів чи кав’ярень, дитячого розважального центру, чебуречної, косметологічної студії, салону з надання грумінг-послуг, створення пасіки, фабрики з виготовлення туалетного паперу та ін.
- компенсації роботодавцям за працевлаштування переселенців. На сьогодні діють різні компенсаційні програми для роботодавців, які працевлаштовують ВПО. Тривалість їх виплат може бути 3 чи 6 місяців, або ж 6 місяців упродовж року і суми компенсацій одному роботодавцю можуть бути 24 тис. грн за працевлаштовану людину, 48 тис. грн або ж 96 тис. грн.
- суспільно корисні роботи в рамках проєкту «Армія відновлення».
У 2024 році такими програмами скористались понад 200 роботодавців, які працевлаштували 313 ВПО. Загальна сума виплат станом на сьогодні склала близько 6 млн грн.
ВПО, як і інші зареєстровані безробітні, можуть долучитися до ремонтно-відновлювальних робіт, відбудови житлових будинків, облаштування укриттів та захисних споруд цивільного захисту, заготівлі дров, і т.і. Цьогоріч участь у суспільно корисних роботах на Житомирщині взяли 337 ВПО.
«Житомирська обласна служба зайнятості розширює співпрацю з громадськими організаціями та благодійними фондами, які надають послуги новим жителям Житомирщини. З метою пришвидшення інтеграції ВПО на ринок праці Житомирщини укладені 23 угоди про співпрацю. Проводяться спільні заходи для внутрішніх переселенців: тренінги, ярмарки вакансій, майстер-класи, презентації роботодавців і та інші», - розповіла директорка Житомирського обласного центру зайнятості Галина Корінна.
Зауважимо, 22 листопада Державна служба зайнятості у публікації про топ-5 послуг для переселенців від служби зайнятості повідомляла, що майже 100 тисяч переселенців отримали послуги Служби зайнятості з початку року.
«Вони змогли не лише знайти кращу роботу, а й здобути нову професію, відкрити власну справу та отримали підтримку на всіх етапах адаптації на новому місці», - йдеться в повідомленні.
Зазначимо, що з початку дії програми «Власна справа» (з квітня 2022 року) 23 жителі Житомирської територіальної громади, які мають статус ВПО, отримали мікрогранти до 250 тис. грн і відкрили бізнес. Ще 8 жінок з-поміж ВПО скористались ваучерами на навчання протягом 2023- 2024 року. Один чоловік з-поміж ВПО скористався ваучером на навчання протягом 2023- 2024 року.
Довідково:
З 1 жовтня 2024 року мінімальний розмір допомоги по безробіттю в Україні зріс до 3600 грн (був 2500 грн). Виключення становить молодь, яка не має страхового стажу та особи, звільнені за окремими статтями трудового законодавства (систематичне невиконання обов’язків, прогул і т.ін.), які мають право на отримання допомоги у розмірі – 1500 грн. Максимальний рівень допомоги по безробіттю в період воєнного стану обмежений розміром мінімальної зарплати, яка діяла на початок календарного року. У 2024 році – це 7100 грн. Тривалість виплати допомоги по безробіттю під час дії воєнного стану не може перевищувати 90 календарних днів, а для осіб передпенсійного віку — 360 календарних днів.
На початок листопада у Житомирській області допомогу по безробіттю отримували 194 ВПО (із 594-х, які користувались послугами).
Нагадаємо, з 1 липня 2022 року й до 30 жовтня 2024 року грантовим проєктом «єРобота» на Житомирщині скористалися 30 переселенців. Свій бізнес у Житомирській громаді відкрила 21 внутрішньо переміщена особа.
Як повідомляв Житомир.info, станом на 9 жовтня 2024 року в Житомирській міській територіальній громаді були зареєстровані 15 664 переселенці: восени поточного року щоденно реєструється 6-8 людей, тоді як у перші днів великої війни й до листопада 2022 року реєстрували щоденно в середньому по 150 людей.
Матеріал виготовлено за підтримки ГО «Інститут масової інформації» в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network.