Економіка

Житомирська область взяла курс на енергонезалежність

5 November 2014, 10:51

 Надто актуальна проблема енергетичної незалежності широко обговорювалася на  обласній конференції, яка відбулася 4 листопада в Житомирі. Головним питанням зібрання представників влади, установ, організацій та бізнесу стала презентація енергетичної дорожньої карти Житомирської області.

У вступному слові голова Житомирської ОДА Сергій Машковський розповів про перші вагомі  здобутки щодо енергетичної незалежності нашого регіону. Найбільш яскравим є той факт, що на сьогоднішній день 46,5% котелень області працюють на твердому паливі чи електроенергії. Загалом по області у поточному році передбачається перевести на альтернативні види палива 112 котелень. Ці роботи вже завершено на 79 об’єктах, на 33 роботи продовжуються і до кінця 2014 року дані котельні мають бути введені в експлуатацію.

«Відповідно до статистики Мінрегіонбуду, у вересні місяці показник переходу котелень на альтернативні види енергії в Житомирській області є одним з найвищих в Україні. Заплановані до переведення на альтернативні види палива 112 котелень дають змогу прогнозовано зекономити 13,8 млн. куб. м природного газу, що у вартісних показниках складає 80 млн. грн.», - підкреслив голова ОДА.

Що ж таке енергетична дорожня карта?  Про сутність проекту розповів в.о. директора департаменту промисловості, розвитку інфраструктури та туризму облдержадміністрації Роман Крисюк.

Однак насамперед посадовець  вказав на багатющий сировинний потенціал твердого палива.  Житомирська область є лідером в Україні із заготівлі деревини, що складає близько 1,7 млн. куб. м на рік. Під час її промислової переробки у відходи  потрапляє до 5 тис. куб. м. При головних і санітарних рубках у лісах області заготовлюється майже 250 тис. куб. м паливних дров, утворюються 45,6 тис. куб. м інших відходів.

Щодо енергетичної дорожньої карти. Вона була створена з метою пошуку власних альтернативних джерел енергії, більш широкого використання місцевої сировини, впровадження сучасних енергоефективних технологій  в господарський комплекс області.

Енергетична карта інформуватиме громаду про сучасний стан енергетичного комплексу області, орієнтуватиме зацікавлених ділових партнерів у пошуку нових можливостей для реалізації  проектів у сфері підвищення енергоефективності.

Головними завданнями під час розроблення  карти  було створення інтерактивної бази даних, визначення шляхів скорочення обсягів енергоспоживання, надання пропозицій щодо впровадження енергозберігаючих технологій на конкретних об’єктах.

В енергетичній карті розміщено інформацію, надано контактні дані, за якими можуть звернутися зацікавлені споживачі щодо придбання дров та твердого біопалива. Представлено як асортимент, так і цінові пропозиції виробників.

Для потенційних інвесторів у карту включено інформацію про сировинний потенціал області, надано докладний опис процедури отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії тощо.

Характерно, що інтерактивна база даних енергетичного потенціалу області буде постійно оновлюватися.

Повна версія енергетичної дорожньої карти Житомирської області розміщена на офіційному веб-сайті облдержадміністрації в розділі «Енергозбереження».

Доволі жваво проходило обговорення різнобічних питань щодо енергетичної незалежності.

 Генеральний директор Енергохолдингу «КРІГЕР» Леонід Крігер, підсумовуючи свій виступ,  особливий акцент зробив на інертності нашого мислення, як головній проблемі  переходу на альтернативні види палива.

«Я працював і з попередньою владою, але тоді всі тільки говорили, проте ніхто нічого не робив. Раніше тільки доводили мені, що перейти на альтернативне паливо неможливо, встановити відповідні котли неможливо. Ніхто не наважувався розірвати нитку, якою ми багато років були «пришиті» до Росії щодо газу. Ніхто тоді не замислювався над відомою японською формулою: $1 виведений з країни в якості закупівлі чогось, виводить за собою $5, а $1 введений в країну, вводить за собою $6. Відштовхуючись від цієї формули, можна порахувати скільки грошей ми відали росіянам в якості плати за блакитне паливо. Це ж астрономічна сума.

Тепер інші реалії, умови життя, і ми змушені під них підлаштовуватися. Холод нас змушує мислити розумно! І процес  пішов. Тепер ми маємо енергетичну дорожню карту. Це тільки перший, невеликий крок до енергетичної незалежності. Попереду ще дуже багато роботи. Недостатньо мати багату сировинну базу твердого палива та котли. Треба створювати переробку деревини, логістику. Потрібно також змінювати  наш менталітет, долати інертність мислення. Саме в цьому бачу головну проблему. Якщо людина  має волю, хоче чогось досягнути, вона обов'язково це зробить. Якщо ж не хоче, вона  буде тільки шукати пояснення своє бездіяльності», - сказав Леонід Крігер.

Леонід Крігер

А ось директор ТОВ «Енергоальтернатива плюс» Анатолій Павленко звернув увагу на проведення тендерів.

«Моє підприємство встановлює котли. Ми отримали доволі серйозне замовлення на основі конкурсу. Виконали його. За власні кошти дали кваліфікацію 28 кочегарам. Підприємство має ліцензію на право обслуговування котлів. Але ми змушені  приймати участь у відкритому  тендері на право обслуговування цих об'єктів у 2015р. на загальних підставах. Якого інвестора такі умови влаштують? Думаю, для зацікавлення інвестора, треба Кабміну прийняти спеціальну  постанову, передбачивши три обов'язкові речі. Перше-подовжити договір оренди до 5 років(зараз 2роки), друге – не проводити відкриті торги, а визначити  обслуговування одним учасником, третє - встановити чітку державну ціну. Ось тоді  нам буде цікаво працювати», - каже Анатолій Павленко.

Анатолій Павленко

Про державну програму кредитування населення на купівлю котлів, крім тих, які працюють на газу, розповів заступник начальника філії Житомирського обласного управління «Ощадбанку» Микола Шульга.

Насамперед банкір звернув увагу на той факт, що 62% природного газу споживає населення. І саме на цей сегмент спрямована урядова програма щодо підвищення енергоефективності.

«Нормативною базою програми є постанова Кабміну №491 від 1.10.2014р. Цим документом прописано механізм отримання кредиту населенням на купівлю котлів, крім тих, які працюють на газу, а також отримання  відшкодування від держави.  Механізм дуже простий і побудований на укладеному договорі (від 20.10.2014р.) між Ощадбанком і Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження. Кожний місяць ми подаємо перелік клієнтів, яким видали кредити. Держенергоефективність в наступному місяці 20% від суми виданого кредиту повертає по кожному клієнту.

А для клієнта порядок наступний:  звертається до магазину, вибирає потрібний котел, потім іде в банк, надає паспорт, код, документи, які підтверджують доходи за останні 6 місяців, рахунок - фактуру на котел, і проплачує 10% його вартості  своїми коштами. Відповідно  90% платить банк. Наприклад, якщо котел коштує 20 тис. грн., клієн має самостійно заплатити продавцю не менше 2 тис.грн. 18 тис.грн. за банком. В наступному місяці 3,6 тис. грн. клієнту повертається з бюджету. На сьогодні нами видано півтора десятка кредитів на суму 200 тис.грн. Кожний день кількість заявок зростає», - розповідає Шульга.

Микола Шульга

Власне такою була теоретична частина конференції. Практично ж учасники знайомилися  з роботою котельні (працює на біопаливі) обласної психіатричної лікарні №1 та котельні (працює на альтернативних видах палива) обласної дитячої лікарні.

Сергій Ткачук для Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Матеріали по темі