Рахункова палата провела аудит ефективності використання коштів державного бюджету, виділених Міністерству оборони України на матеріально-технічне забезпечення Збройних Сил України за 9 місяців 2014 року.
Про це Житомир.info повідомила прес-служба Рахункової палати.
«Аудитом встановлено, що протягом останніх років Кабмін при формуванні бюджету Міноборони систематично не виконував вимог Закону України «Про Збройні Сили України» щодо забезпечення постачання ЗС України ресурсів і майна в обсягах, необхідних для ефективного виконання ними завдань за призначенням, а також створення недоторканних та мобілізаційних запасів. Структура видатків оборонного бюджету залишалася зорієнтованою на поточне утримання особового складу, а фінансування розвитку ЗС України, забезпечення їх новітніми зразками озброєння здійснювалося за залишковим принципом», - йдеться у повідомленні.
За інформацією Рахункової палати, у 2014 році Міноборони передбачені за загальним фондом 0,7 млрд. грн. на відновлення озброєння та військової техніки, забезпечення речовим майном і паливно-мастильними матеріалами, що не відповідає реальним поточним потребам української армії в матеріальних засобах і призвело до зниження боєздатності ЗС України, їхньої неможливості на належному рівні виконувати завдання з оборони держави.
Протягом 9 місяців 2014 року внаслідок частої зміни керівництва Міноборони і Генерального штабу ЗС України пріоритети у використанні бюджетних коштів, передбачених на матеріально-технічне забезпечення ЗС України, постійно змінювалися. У результаті на рахунках Міноборони впродовж тривалого часу обліковувалися значні залишки бюджетних коштів, зокрема, станом на 1 жовтня 2014 року - 1,8 млрд. гривень.
«Через неефективне використання бюджетних коштів ЗС України своєчасно не отримували необхідні їм матеріальні засоби для виконання завдань за призначенням. Причини такої ситуації – недосконала структура матеріально-технічного забезпечення, дублювання функцій окремими підрозділами Міноборони та Генерального штабу, відсутність високопрофесійних кадрів, здатних оперативно вирішувати проблеми ЗС в особливий період, неефективна діяльність комітету з конкурсних торгів, недоліки системи внутрішнього контролю, відсутність відповідальності за ухвалені рішення», - наголошують у Рахунковій палаті.
Наприкінці поточного року нове керівництво Міноборони вжило заходів для поліпшення ситуації (перегляд системи внутрішнього контролю, кардинальні зміни керівного складу Міноборони і Генерального штабу, принциповий підхід до оцінки відповідальності виконавців). Разом з покращенням фінансування це нарешті зможе зрушити з місця проблему відновлення боєздатності української армії.
Колегія Рахункової палати направила інформацію про результати аудиту Президенту України, Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України. Звіт про результати аудиту направлено до Міноборони для відповідного реагування і вжиття заходів щодо усунення виявлених порушень, та до Генеральної прокуратури України для прокурорського реагування.