Економіка

Ринок страхування життя в Житомирській області щорічно зростає в межах 25%

16 March 2015, 17:11

 На фоні падіння реального сектора економіки, стагнації торгівлі, банкрутства банків та наростаючої недовіри до них, приємно дивує тенденція сталого зростання ринку страхування життя. Одні компанії прибавляють щорічно до 50%, інші демонструються дещо скромніші здобутки, але загалом страховий бізнес постійно прогресує.

Причини зростання

«Ми працюємо на ринку страхових послуг більше десяти років, і протягом всього періоду, включаючи кризу 2008 -09рр., наочною є тенденція сталого зростання. Постійно прогресуючий інтерес до страхування життя пояснюється  цілим рядом причин. Головна ж причина пов'язана з нинішніми подіями в нашій країні, що призвело до переоцінки життєвих пріоритетів та цінностей. Зараз на перше місце вийшла потреба в захисті свого життя та фінансової стабільності у майбутньому. У наших громадян приходить усвідомлення того, що якщо ти хочеш змінити в своєму житті, то необхідно сьогодні робити те, що  вчора не робив. Якщо ти хочеш у фінансовому плані завтра бути забезпеченим, то сьогодні необхідно певну суму коштів заощаджувати та відкладати на майбутнє. Свою роль відіграла інформаційна кампанія, яка проводиться упродовж десятиліття, а також виплати за страховими випадками та виплати по закінченню дії страхових договорів. Такі клієнти залюбки рекомендують нас своєму колу оточення, відкривають нові програми захисту та накопичення. Наші співвітчизники, які побували тривалий час за кордоном, побачили, що страхування життя – це типове явище високотехнологічних країн, тому, повернувшись в Україну, багато хто з них став клієнтом страхових компаній. Останні явища в економіці України також зіграли свою роль. Насамперед – втрата довіри до банківської системи, наслідком чого став відтік капіталу з неї. Хтось вклав кошти в товар, хтось – в нерухомість, а багато хто прийшов до страхових компаній, придбав програму убезпечення життя, і таким чином переконвертував, або рекапіталізував свої заощадження», - розповідає директор компанії «Інвестиційний фінансовий брокер» Лідія Кукуруза.

« Якщо говорити про динаміку у нашій компанії, то в минулому році порівняно з 2013р. ми маємо майже 10- відсоткове збільшення чисельності укладених договорів щодо страхування життя. Наш ринок постійно зростає. Серед причин цього явища я бачу більшу захищеність, насамперед на законодавчому рівні, ринку страхування порівняно з іншими фінансовими ринками. В законодавстві процедуру ліквідації страхової компанії прописано так, що безслідно зникнути, не виконавши своїх зобов'язань перед клієнтами страхивик не може. Важливим фактором є і специфіка нашого бізнесу, адже ми працюємо на упередження  негативних ситуацій. А їхня кількість останніми часом в нашій країні не зменшується, тому попит на послуги страхових компаній постійно зростає», - повідомила Наталія Мелай, директор агенції у м. Житомир страхової компанії «Іллічівська».

В той же час ситуація на ринку страхових послуг не ідеальна. Різка девальвація гривні призвела до зменшення активності клієнтів, і якась частина з них цілком природно засумнівалася у своїй платоспроможності. Тому з метою збереження цінності укладеного договору, компанії пропонують клієнтам індексацію укладених договорів на суму еквівалентну річній інфляції в країні, що дозволяє клієнту зберегти купівельну спроможність своїх коштів.

Значні проблеми зараз має  корпоративне страхування, яке останніми роками значно скоротилося. Причина – традиційна «далекоглядна» політика держави. Якщо раніше підприємства  могли пускати страхування своїх співробітників  на валові затрати, то з 2010 року, згідно з нормативним нововведенням, на ці кошти нараховується єдиний соціальний внесок. Це створило додаткове фінансове навантаження на підприємства, тому корпоративний ринок страхування практично зупинився. В проекті нового закону про страхування  розглядається питання про те, щоб зняти вказаний єдиний внесок та дозволити підприємствам накопичувати кошти для своїх співробітників на майбутню пенсію.

Тенденції ринку

Соціально-економічна та політична ситуація в Україні та інші чинники  спричинюють народженню нових тенденцій ринку.

«Раніше військові фактично не цікавилися страхуванням. Військові події на Донбасі змінюють таке ставлення. Адже існує цілий ряд випадків, коли держава не  компенсує фінансово смерть військовослужбовця. Це може бути смерть у нетверезому стані; смерть добровольця; хвороба, яка призвела до летального кінця; самогубство, тощо. Тому останніх півроку програмами страхування  життя почали цікавитися  в першу чергу рідні та близькі військовослужбовців та волонтери. Драматичні події на Майдані в Києві минулого року також внесли свою лепту: страхуванням почала цікавитися молодь. Тільки в нашій компанії було 5 випадків виплати жителям Житомирщини страхового відшкодування щодо травматизму під час протистоянь на Майдані. І фінансова ситуація в країні  призводить до нових трендів. Так, різка девальвація гривні призвела до втрати довіри до неї. В наслідок цього громадяни почали віддавати перевагу програмам страхування життя не тільки в доларах чи євро, а в більшій мірі у золоті. За останніх 4 місяці більше 80% проданих нами програм – це програми у золоті»,- зазначила директор компанії «Інвестиційний фінансовий брокер».

«Останні роки знаменувалися зростанням ритму життя. Люди поєднують декілька робіт, намагаються скрізь встигнути, зменшується обачливість, відтак збільшується чисельність випадків, які мають драматичну розв'язку. Багато громадян працює неофіційно, значить в такому випадку проблематичним є отримання лікарняного листа в разі хвороби та грошової виплати. Адекватною реакцією ринку страхових послух на  вказані  явища стала активізація страхування ризиків»,- пояснила Наталія Мелай.

З'ясувалось також, що регіони країни мають свої особливості щодо страхування.

«В східних областях більшим попитом, за даними нашої діяльності, користуються пенсійні продукти. В такий спосіб люди більш зрілого віку намагаються забезпечити собі старість. У західних  регіонах більший попит на валютні договори. А ось в Житомирі у нас не було жодного  валютного договору. На Житомирщині  переважає попит на дитячі договори з покриттям травматизму. Вагому частку застрахованих становлять люди молодого віку-27-40 років», - продовжує керівник агенції СК «Іллічівська».

Прогноз

Спираючись на сталу тенденцію зростання ринку страхових послуг можна з більшою вірогідністю будувати прогнози, хоча макроекономічна ситуація може завжди внести корективи.

«Головне завдання перед страховими компаніями на поточний рік – утримати поточний портфель та зберегти приріст ринку на рівні 20%. Буде і далі розширюватись та вдосконалюватись портфель пропозицій. Так, наприклад, наша компанія впровадила комплексну програму захисту щодо ризиків з підбором  під кожного клієнта: ціновий діапазон, термін. Свій попит також будуть мати і пенсійні продукти, адже це актуально з огляду на існуючі побоювання в суспільстві щодо надійності  державного пенсійного забезпечення. Чи може армія колишніх клієнтів банків прийти до страхових компаній, і тим самим зробити фурор на нашому ринку? Якась частина прийде до нас, але масового переходу не буде, з огляду на недостатню інформованість громадян щодо діяльності страхових компаній», - ділиться думками Наталія Мелай.

«Пріоритетним завданням для страхових компаній є не тільки залучення нових клієнтів, а в першу чергу сервіс та обслуговування вже наявної бази клієнтів. Саме задоволений клієнт своїми рекомендаціями сприяє поширенню позитивної інформації та залученню нових клієнтів»,- зазначила Лідія Кукуруза.

Сергій Ткачук для Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Матеріали по темі