В актовому залі Житомирського Національного агроекологічного університету «яблуку ніде впасти». Студенти та викладачі слухають лекцію українського вченого, кандидата економічних наук Андрія Новака.
Науковець також презентує п’яте видання своєї книги «Як підняти українську економіку».
Головна проблема України – це те, що за 24 роки незалежності в Україні не було жодної економічної моделі розвитку, - переконаний автор.
«Китай у 2012 році прийняв стратегію розвитку країни до 2042 року – на 30 років наперед. Японці працюють семирічками. Кожна з країн, де дуже мало ресурсів – Бельгія, Голландія, Швейцарія, Данія, Японія, південна Корея, або Сінгапур - має власну економічну стратегію. Навіть радянська економіка працювала п’ятирічками. В Україні немає плану не те, що на рік, - навіть на квартал. Уряд і вся вертикаль влади живе з дня на день», - говорить Андрій Новак, і веде далі: а може бути по-іншому.
«Уявіть, що Україна почне розвиватися по своїй власній економічній моделі – стратегії економічного розвитку. За ресурсами Україна – це держава номер один в Європі. Але за рівнем життя країна на передостанньому місці – нижче тільки Молдова. Суть цієї книги в тому, що я запропонував у ній таку модель для України, стратегію, вона називається три функціональна економічна модель України».
Андрій Новак переконаний: економіка будь-якої країни, в тому числі української, працює на взаємодії трьох функцій: виробництва, продажу і розподілу коштів.
Зі слів економіста, усього 25 років тому економіка УРСР виробляла все: від голки до космічних ракет. Масово, серійно, конвеєрно. Всі заводи і фабрики працювали. Безробітним був тільки той, хто хотів ним бути.
Спасіння у корпораціях – провідних суб’єктах глобальної економіки, які випускають найбільш конкурентну і якісну продукцію, - переконаний політик.
На думку Новака, в Україні необхідно формувати свої вертикальні корпорації виробників готових споживчих товарів і поступово відвойовувати спочатку внутрішній ринок української продукції, а потім виводити її на зовнішній ринок.
За підрахунками економіста, на сьогоднішній день в Україні на базі приміщень заводів і фабрик спокійно можна сформувати близько сотні українських вертикальних корпорацій: близько 30-ти – в секторі промисловості, 30 – аграрному секторі, 30 – у секторі послуг і близько 10 – у Hi-TECH-високотехнологічному секторі.
«Малий і середній бізнес не витягне економіку України. Економіку невеличких країн, таких як Литва, Латвія, Естонія, Чехія, Словаччина – може. Але тільки не економіку України з її населенням, територією та ресурсами. Малий і середній бізнес – це вагончики, в яких сидять малі і середні підприємчики. Я з великою повагою ставлюся до цих людей, бо вони створюють робочі місця. Але це вагончики, які самі по собі нікуди не рухаються. Треба, щоб їх тягнув локомотив - вертикальні корпорації виробників, бо саме навколо них обростає малий і середній бізнес. Тож альтернатива є», - переконаний Андрій Новак.
Наприкінці лекції автор подарував свої книги студентам і викладачам. А ті, які знайшли відповіді на питання про складові економічного середовища України, отримали автограф вченого.
Формат зустрічі вийшов неочікувано доступним і зручним – автор жартував, кидав дотепи і цілком зрозуміло розповідав про непрості економічні поняття.
Студенти агроекологічного університету поділилися враженнями від почутого.
«Я давно хотів скачати цю книгу в Інтернеті, а тепер я тримаю її в руках. Обов’язково прочитаю. Гадаю, читати буде не менш цікаво, як слухати лекцію», - говорить третьокурсник факультету менеджмент зовнішньоекономічної діяльності вузу Степан Крюков, якому пощастило «заробити» екземпляр книги «Як підняти українську економіку».
«Автор дуже цікаво прочитав лекцію. Ми вражені! Ми не знали, куди ми йдемо, але автор зумів нас зацікавити. Трифункціональна модель є для нас досить новою, тому що ми вивчали здебільшого традиційну модель економіки. Гадаємо, що варто дослідити це питання», - каже п’ятикурсниця, магістр економічної діяльності факультету економіки та менеджменту Вероніка Плескач.
«Лекція сприймалася дуже легко, і мені здається, книга буде легкою для сприйняття. Навіть якщо немає спеціальної економічної освіти, її буде нескладно зрозуміти. Вважаємо, що ми саме ті люди, яким під силу щось змінити в цій країні», - додає її одногрупниця Юлія Дозорова.
Біографія:
Новак Андрій Яремович - українець, кандидат економічних наук. Президент Фонду "Альтернатива"
Народився 24 січня 1973 року в місті Коломия Івано-Франківської області.
У 1992 році вступив, а у 1997 році закінчив Європейський Університет (м.Київ).
Паралельно, в 1993 році, закінчив бізнес-школу The UNIVERSITY of WESTERN ONTARIO (Канада).
Наукова ступінь – Кандидат економічних наук.
У 2005-2006 роках - Радник Прем’єр-міністра України.
2006-2010 – Всеукраїнське Громадське Об’єднання «Успішна Україна». Посада: Голова Економічної Ради.
2010 - Голова Комітету Економістів України.
Сімейний стан: Одружений, дружина - Ольга, син - Андрій. Несудимий.
«Уклінно дякую батькам за те, що дали мені такий дух, тіло і розум, таке виховання і світогляд», - йдеться у передмові видання
За відповідь на запитання лектора Степан Крюков отримав книгу з його автографом
Магістри економічних наук Вероніка Плескач та Юля Дозорова