Економіка

Ринок нерухомості у Житомирі в полоні економічної кризи

14 April 2015, 13:57

 Ринок нерухомості останній рік перебуває під сильним впливом негативних тенденцій в економіці. Військове протистояння на сході країни, глибока банківська криза, знецінення гривні дуже позначилися на цьому бізнесі. За інформацією житомирських ріелторів, очевидним явищем останніх пів року стало вкладання в нерухомість знятих банківських депозитів. Проте така рекапіталізація коштів далеко не поголовна. В нерухомість вкладають близько 25% колишніх клієнтів банків. Близько 50% тільки цікавиться ціновою політикою на ринку нерухомості і чекає зниження цін, або ж термінового продажу, що також вигідно для покупців. Ще 25% тримає гроші на всяк випадок, як правило, дома, і чекає покращення або погіршення ситуації на сході країни.

«Не можна сказати, що зняття депозитів активізувало ринок нерухомості, адже тепер купується переважно найдешевше житло. Більше того, покупці намагаються виторгувати цілих 15-20% від заявленої суми, проте до такого зниження ціни продавці не готові. Максимальний торг на житлову нерухомість – 12%», - говорить голова ради ГО «Житомирська Ріелторська Палата» Валерій Зайченко.

Прослідковується також різке згортання торгівлі. Тотальне підвищення цін, скорочення рівня зарплат, затримки з виплати її призвели до того, що громадяни почали економити на всьому, утримуватися від покупок. А це в свою чергу призвело до значного зменшення товарообігу у підприємців. Частина з них припинила свою діяльність, відповідно звільнилися торгові площі.

«В центрі Житомира та і в спальних районах по фасадах будівель  можна побачити інформацію  - привабливі пропозиції щодо здачі торгових площ в оренду. А це говорить про насиченість ринку оренди торгової комерційної нерухомості. Таке явище спостерігається вперше за останніх 5 років», - констатує директор агентства нерухомості «Новий крок» Наталія Лахтіна.

 

Наталія Лахтіна

Аналогічна ситуація спостерігається і щодо офісної нерухомості: комерційні структури залишають великі площі, шукають менші. Є випадки «гуртування» 2-3 комерційних структур в одному офісі. Такі обставини призвели до зростання попиту на офіси невеликою площею – в межах 50 кв.м. вартість оренди – 60-100 грн. за квадратний метр.

А ось здача в оренду житла, навіть тепер, залишається найбільш активним сегментом ринку, відтак найбільш привабливим бізнесом.

«Ті, хто хоче зняти житло, частіше вибирають квартири та будинки, ніж готелі. Друга обставина – оплату господарі беруть на два місяці наперед, що дає можливість вирішувати їм фінансові питання, в тому числі покращення житла, що здається в оренду. Третє – в будь-який час житло можна продати і повернути кошти. Тому все більше житомирян інвестує в цей бізнес», - пояснює Валерій Зайченко.

 

Валерій Зайченко

Середня вартість оренди 1- кімнатних квартир на місяць сьогодні становить від 1300 до1600 грн; 2- кімнатних – від 2000 до 3000 грн; 3-кімнатних – від 2500 до 4000 грн. Вартість оренди квартири за добу – від 200 до 300 грн. Вартість готелю за добу – від 350 до 600 грн.

Тенденції попиту щодо купівлі первинного і вторинного житла обумовлюються життєвими факторами. Справа в тому, що «вторинка» купується значно частіше, ніж «первинка». Пояснення просте: купуючи квартиру на вторинному ринку покупець отримує одразу у нотаріуса право власності на житло, а при купівлі на первинному – тільки договір з юридичною особою на дольову участь у будівництві всього будинку. Договір купівлі-продажу в другому випадку отримується тільки після здачі будинку в експлуатацію. Тобто, юридично більш захищений покупець житла на вторинному ринку. До того ж, вторинним житлом можна користуватися набагато швидше після придбання, ніж первинним, адже будівництво нерідко триває роки. В той же час, «вторинка» у Житомирі має значний мінус – досить стара: «хрущовкам» по 40 -50 років, 9-ти поверховим будинкам нового планування – 30-35 років. Нових же будинків мало, і придбати в них квартири непросто.

Щодо питання оподаткування нерухомості, то голова «Житомирської Ріелторської Палати» пояснив, що це один з податків, призначених для наповнення місцевих бюджетів. Згідно зі змінами до Податкового кодексу, мінімальна неоподатковувана загальна площа квартир становить 60 кв. м, будинків – 120 кв. м. Наприклад, якщо площа квартири становить 65 кв. м, то податок сплачується тільки з 5 кв. м. Якщо ж платнику податку належить кілька видів нерухомості, то мінімальна неоподатковувана площа становить 180 кв. м. Максимальна ставка податку не повинна перевищувати 2% від мінімальної зарплати, яка у 2015 році становить 1218 грн. На підставі цих показників, міські ради уповноважені самостійно встановлювати ставки податку та розмір неоподатковуваної площі житла.

«Влада м. Житомира встановила податок на житлову нерухомість у розмірі 0,75% (9,13 грн) від мінімальної зарплати за квадратний метр, що перевищує неоподатковувану площу. Для комерційної нерухомості влада запропонувала застосувати зонування: чим ближче об'єкт знаходиться до центру, тим вища податкова ставка. Для таких категорій ставка становить 0,5-1% від мінімальної зарплати»,- зазначила Наталія Лахтіна.

Сергій Ткачук для Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Матеріали по темі