ДОПОМОГА

Що будемо їсти в найближчі 10 років?

30 March 2008, 12:35
Якщо ви прийшли в магазин і в черговий раз були шоковані вирослими цінами - не впадайте у відчай, ви не самотні. Таких як ви ціла планета.

Ціни на продовольство продовжують рости по всьому світу  і ця тенденція збережеться на найближчі 10 років, вважають аналітики Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН.

У загальносвітовому масштабі ціни на продукти харчування в 2007 році виросли на 23%.

Як повідомляє \"K2Kapital\", вартість зернових виросла на 42%, олія подорожчала на 50%, а молочні продукти злетіли в ціні на 80%.

Причинам цього негативного явища стали несприятлива погода, високі ціни на нафту, зниження запасів продуктів харчування і різкий ріст споживчого попиту з боку Китаю й Індії.

На думку експертів ООН, ціни на продукти харчування навряд чи повернуться на колишній рівень.

У найбідніших країнах, таких як Гаїті, ця тенденція веде до досить сумних наслідків, коли жителям не залишається нічого іншого, як знижувати споживання.

 Оцим, дитинко, і харчуватимемося взимку. Фото www.mikrofax.com

Ріст цін на нафту веде до збільшення вартості добрив і витрат на транспортування.

Високий попит на м\'ясо і молоко в країнах, що розвиваються, стає причиною підвищення цін на корми для тварин. Свою лепту в ріст цін на продовольство вносить і розвиток технологій виробництва біопалива, для якого потрібна значна кількість сировини.

Ріст цін зачіпає практично всіх категорії продуктів харчування у всіх країнах. Наприклад, у Сполучених Штатах ціни на продовольство торік виросли на 4%, що є найвищим показником з 1990 року. Такий же ріст очікується і цього року.

У Єгипті ціни на хліб злетіли на 35%. У Китаї вартість свинини за рік підскочила на 58%. Серйозний ріст цін на зернові змусив китайську владу викинути на ринок частина запасів зерна для стримування росту цін. Проте, це не вирішує саму проблему дисбалансу попиту та пропозиції. Ріст цін на продовольство, у свою чергу, провокує інфляцію в Китаєві. У січні вона склала 7,1% завдяки ростові цін на продукти харчування на 18,2%.

В Україні, у лютому поточного року споживчі ціни на продукти харчування і безалкогольні напої виросли на 3,9%, при цьому найбільше подорожчали овочі і фрукти (на 8,1% і 7,4%).

Ціни на олію і жири виросли за місяць на 6,1%, у т.ч. олія подорожчала на 9,0%. На 3,7-1,8% стали дорожчі м\'ясо і м\'ясопродукти, хліб і хлібопродукти, риба і продукти з риби, сири і молоко. Разом з цим, відзначають фахівці, відбулося незначне - на 1,4% - здешевлення яєць.

 Боже, що його купити, щоб не збанкрутувати...

На ситуацію на ринку продуктів харчування впливають і глобалізаційні процеси.

Якщо раніше субсидії і програми підтримки дозволяли основним країнам-експортерам зерна створювати значні запаси, що використовувалися у випадку виникнення дефіциту для стримування цін, то тепер лібералізація цього ринку поставила агропромисловий комплекс у залежність від ситуації на ринку.

У результаті, світові запаси упали до найнижчої оцінки за останні 25 років.

Відсутність великих запасів приводить до коливань цін на ринку продуктів харчування у випадку виникнення несприятливих факторів, таких як низький врожай або посуха. Наприклад, ціни на олію у Франції в 2007 році злетіли на 37%, у порівнянні з 2006 роком, через посуху в Австралії і повені в Аргентині.

 Овочі на осінь можуть стати стратегічним продуктом для українців. Фото http://www.mofga.org/

Про критичність ситуації говорить той факт, що за станом на грудень 2007 року в 37 країнах світу спостерігалися продовольчі кризи, а 20 країн були змушені ввести контроль над цінами на продукти харчування.

Регулювання цін в окремих країнах негативно позначається на інших державах. Наприклад, обмеження на експорт борошна з Китаю призвело до різкого росту цін в Індонезії.

Росія й Україна наклали обмеження на експорт пшениці, що одразу позначилося на ситуації в країнах-імпортерах.

Втім експерти усе-таки вірять, що в кінцевому рахунку, на ринку продуктів харчування відбудеться стабілізація.

А український уряд заради цього навіть вирішив ужити ручні важелі керування економікою.

 Юлія Тимошенко спостерігає як робиться молоко. Фото  Олександра Прокопенка

У вівторок Мінекономіки запропонувало ввести граничний рівень рентабельності виробництва продуктів харчування -12% і торговельних надбавок - 15%.

Втім експерти не дуже вірять у дієвість цих заходів і пропонують українцям усе-таки готуватися до подальшого росту цін.

Експерти попереджають: у найближчі дні збільшиться ціна на цукор. Замість теперішніх 3,5 грн. кілограм будуть продавати за 5.

Як передає телеканал \"СТБ\", протягом місяця на 3-5 грн. має подорожчати і м\'ясо. Сало, максимальна ціна якого раніш не перевищувала 20 грн., уже продають за 30.

Найгірше в Україні з рибою Свіжа рибина претендує на звання дефіцитного товару. Рибальська галузь скаржиться на різке зменшення національного вилову риби.

Так що українцям залишається підтягнути паски і постувати.

За матеріалами Лігабізнесінформ

http://life.pravda.com.ua

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Матеріали по темі