Заступник керівника Офісу президента Кирило Тимошенко провів нараду щодо врегулювання проблемних питань у сфері централізованого постачання теплової енергії та гарячої води громадянам. У заході взяли участь міністр розвитку громад та територій України Олексій Чернишов, голова правління НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко, а також представники областей і міст (у режимі відеоконференції).
Про це ввечері 20 травня повідомила пресслужба президента.
«Як нагадав Кирило Тимошенко, з травня цього року припинили дію спеціальні обов’язки (ПСО) з продажу газу виробникам теплової енергії, які були покладені на НАК «Нафтогаз України». За його словами, скасування ПСО збентежило як очільників міст, так і представників теплокомуненерго (ТКЕ). Заступник керівника Офісу Президента наголосив, що в нових умовах влада надасть підтримку містам, і запевнив у виконанні всіх домовленостей, які були зафіксовані в меморандумі про взаєморозуміння щодо вказаних питань, який у лютому 2021 року підписали представники уряду, НАК «Нафтогаз», НКРЕКП і мери українських міст», - йдеться у повідомленні.
Кирило Тимошенко наголосив, що у питанні теплопостачання також потрібно рухатися до ринкових відносин. Зокрема, кілька міст уже працюють без ПСО: є підписані контракти та співпраця з маленькими, середніми й великими містами.
Міністр розвитку громад та територій України Олексій Чернишов зауважив, що скасування ПСО анонсувалося давно, і до початку нового опалювального сезону ще є час підготуватися та розв'язати всі відкриті питання. Зокрема, йдеться про вирішення проблеми наявних боргів підприємств ТКЕ перед НАК «Нафтогаз України» та запобігання накопиченню нових.
«Також усі ми розуміємо, що діє підписаний між урядом України та мерами міст відповідний меморандум. Він буде реалізований у визначені строки та передбачає певні дії обох сторін», – сказав Олексій Чернишов і запевнив, що і уряд, і Офіс Президента намагатимуться в перехідний період надавати всіляку допомогу з точки зору його проходження.
Голова правління НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко зі свого боку запевнив учасників наради, що «Нафтогаз» забезпечуватиме достатній обсяг газу для покриття всіх потреб побутових споживачів України.
Він також розповів, що найближчим часом «Нафтогаз» запропонує довгострокові цінові пропозиції для забезпечення сталого рівня цін на природний газ для підприємств теплопостачання, що дасть змогу уникнути цінових коливань протягом опалювального сезону 2021-2022 років.
«Це дасть вам змогу наперед дуже легко встановлювати тарифи. Ми зробимо максимально прийнятними умови розрахунків, тобто не будемо вимагати величезні передплати або банківські гарантії», – сказав він.
Щодо старих боргів – очікується, що питання буде вирішено найближчим часом у парламенті. За словами голови правління НАК «Нафтогаз», уже напрацьований відповідний законопроект, який невдовзі має бути зареєстрований у Верховній Раді. Документ передбачатиме максимальне врегулювання боргів, які виникали через невідповідність тарифів на послуги теплопостачання тим цінам, які існували.
Нагадаємо, з 20 травня 2021 року Уряд не регулює ціни на газ для теплокомуненерго і не зобов’язує «Нафтогаз» продавати «блакитне паливо» по фіксованій ціні, а комунальні теплопостачальні компанії можуть самостійно обирати газопостачальника.
Як повідомляв Житомир.info, на засіданні виконкому Житомирської міської ради 20 травня 2021 року мер Житомира Сергій Сухомлин заявив, що «Житомиргаз» без попередження відключив котельні, які забезпечують гарячою водою пологовий будинок та лікарні, і доручив підготувати матеріали для подання на реєстрацію кримінальної справи. Ввечері цього ж дня «Житомиргаз» оприлюднив роз'яснення щодо відключення котелень КП «Житомиртеплокомуненерго».