З 1 січня по 19 липня 2021 року до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, внесені 142 посадовця з Житомирської області.
Такі дані містяться в аналітичній інформації на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
За кількістю записів Житомирська область знаходиться на 6-10 місці серед регіонів України.
Зі 142 записів в реєстрі 8 – це дисциплінарні стягнення, 134 – за судовими рішеннями, з яких 129 – КупАП, 5 – Кримінальний кодекс України.
Серед кримінальних правопорушень чотири були за ч. 1 ст. 369 ККУ (Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі):
1. Шиманський Віталій Валерійович, уродженець м.Коростишів, офіційно не працюючий, вироком суду від 25 травня 2021 року визнаний винуватим у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 369 КК України, із призначенням покарання у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян – 17 тис. грн. Судове рішення набрало законної сили 25.06.2021.
«07 квітня 2021 близько 22 години 00 хвилин ОСОБА_1 , перебуваючи у стані алкогольного сп`яніння, будучи позбавленим права керування транспортними засобами відповідно до ухали Коростишівського районного суду Житомирської області від 13.01.2021, терміном на 1 рік, керував транспортним засобом марки «ВАЗ», моделі «2108», власником якого відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 видане Радомишльським РЕП ДАІ 25.04.1997, являється ОСОБА_2. Керуючи вказаним транспортним засобомОСОБА_1перебуваючи в стані алкогольного сп`яніннярухався по вул. Героїв Небесної Сотні вм. Коростишеві, Житомирського району, чим порушив: п.2.1(а) Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ №1306 від 10.10.2001 (водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі: а) посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії); ч. 4 ст. 126 КУпАП (керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами) та ч. 2 ст. 130 КУпАП (керування транспортними засобами особами у стані алкогольного сп`яніння, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння, вчиненого повторно)», - йдеться у матеріалах суду.
Патрульним, які його зупинили за порушення ПДР, чоловік запропонував 500 гривень.
2. Сліпокурова Ірина Юріївна, уродженка м.Житомира, непрацююча, вироком суду від 31 грудня 2020 року визнана винною у вчиненні кримінального правопорушення за ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 15, ч. 1 ст. 358, ч. 1 ст. 369 КК України, їй призначене покарання: - за ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 15, ч. 1 ст. 358 КК України - штраф у розмірі 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 8500 грн; за ч. 1 ст. 369 КК України - штраф у розмірі 600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 10200 грн; за сукупністю злочинів шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим покарання визначене у виді штрафу в розмірі 10 тис. 200 грн. Вирок набув законної сили 02.02.2021.
«Військовослужбовець, старший сержант ОСОБА_1 , проходячи військову службу у військовій частині 1496 Державної прикордонної служби України за контрактом, обіймаючи посаду старшого техніка штабу 10-го мобільного прикордонного загону, всупереч вимогам ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних сил України, ст.ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних сил України, які зобов`язують військовослужбовця неухильно дотримуватись вимог військових статутів та наказів командирів, діючи з прямим умислом, бажаючи ухилитись від виконання обов`язків військової служби, 02.03.2015 без поважних причин, не з`явився з відпустки на військову службу у військову частину та переховувався на території Російської Федерації від правоохоронних органів України. За таких обставин, у період липня - серпня 2019 року, перебуваючи на території Російської Федерації, у ОСОБА_1 та його дружини ОСОБА_2 (Сліпокурова – ред.) виник спільний злочинний умисел, направлений на отримання підробленого паспорта громадянина України із вигаданими анкетними даними та фотокарткою ОСОБА_1 з метою подальшого його використання для виготовлення документів, які нададуть ОСОБА_1 право виїзду за кордон під вигаданими анкетними даними. З цією метою ОСОБА_2 , реалізуючи спільний з ОСОБА_1 злочинний умисел, 10.08.2019, перебуваючи у м. Житомир, через соціальну мережу «Facebook Messenger», надіслала раніше їй знайомому ОСОБА_5 (особа зі зміненими анкетними даними) повідомлення з приводу придбання підробленого паспорту громадянина України для її чоловіка ОСОБА_1 , на що ОСОБА_5 повідомив ОСОБА_2 , що має змогу виготовити підроблений паспорт громадянина України, після чого через декілька годин того ж дня додатково повідомив їй, що вартість підробленого паспорту громадянина України складатиме 500 доларів США, що за курсом НБУ станом на 10.08.2019 становить 12658,25 гривень», - йдеться у матеріалах суду.
3. Яцюк Олег Володимирович, уродженець с.Білий Рукав Хмельницького району, Вінницької області, водій ТОВ «Нова пошта», вироком суду від 19 травня 2021 року визнаний винуватим у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст.369 КК України, із призначенням покарання у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян – 17 тис. грн. Вирок набув законної сили 19.06.2021.
«05.04.2021 об 11 годині 23 хвилини ОСОБА_1 рухався по автодорозі сполученням «Київ-Чоп», 105 км +50 м, у напрямку м. Києва, на транспортному засобі марки «DAF», моделі «XF 105.460», до якого було зафіксовано напівпричіп-спеціалізований марки «FRUEHAUF», під керуванням ОСОБА_3. Під час даного руху, у вказаний час, місці та за вказаних обставин, ОСОБА_3 порушив п.12.9.(б) Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ №1306 від 10.10.2001 (водієві забороняється перевищувати максимальну швидкість, зазначену в пунктах 12.4-12.7, на ділянці дороги, де встановлено дорожні знаки 3.29, 3.31)», - йдеться у матеріалах суду.
Патрульні зупинили вантажівку і Яцюк (ОСОБА_1), який був пасажиром, запропонував патрульним 200 гривень.
4. Ярмолюк Олександр Петрович, непрацюючий, вироком суду від 2 червня 2021 року визнаний винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 369 КК, та призначено узгоджене сторонами угоди покарання у виді штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 тис. грн. Вирок набув законної сили 05.07.2021.
«2 квітня 2021 року о 17 годині 21 хв. водій ОСОБА_1 на автодорозі поблизу с. Березівка Житомирського району та області був зупинений працівниками поліції УПП в Житомирській області ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за порушення п. 12.4 (в) Правил дорожнього руху», - йдеться в матеріалах суду.
Водій спочатку поклав 100 гривень до папки з документами, а потім поклав на заднє праве сидіння службового автомобілю патрульних купюру номіналом 200 гривен.
Ще одна особа потрапила до реєстру двічі через правопорушення за ч. 2 та ч.3 ст. 191 ККУ (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем):
Бухгалтер двох радомишльським дитсадків «Пролісок» та «Сонечко» Ольшевська Діана Вікторівна вироком суду від 3 червня 2021 року визнана винною у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 та 3 ст. 191 КК України, та відповідно до ч. 1 ст. 70 КК України, за сукупністю злочинів, остаточне покарання визначено шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим у виді 3 (трьох) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в державних та комунальних установах, організаціях та підприємствах, пов`язані з виконанням адміністративно-господарських та організаційно-розпорядчих функцій та обов`язків, пов`язаних із зберіганням та обліком грошових коштів та матеріальних цінностей на 3 (три) роки. Вирок набув законної сили 05.07.2021.
«Комісією було встановлено, що обвинувачена, яка була відповідальною за перерахунок до місцевого бюджету податку з доходів працівників вказаних закладів освіти, перерахувала на власні банківські картки в АТ «Ощадбанк» та АТ «Укргазбанк» кошти, які призначались для сплати вказаного податку в загальній сумі більш ніж 300 тисяч грн», - йдеться у матеріалах суду.
Обставиною, що пом`якшує покарання ОСОБА_1 суд визнає щире каяття і це об`єктивно встановлено під час судового розгляду, виходячи з поведінки обвинуваченої протягом судового провадження, її відвертого визнання вини, визнання матеріальної шкоди та намірів її відшкодувати, але відсутність, на теперішній час, такої можливості.
Також цікава інформація про дисциплінарні стягнення за порушення закону «Про запобігання корупції»:
спеціалісту І категорії відділу бухгалтерського обліку Городницької селищної ради – догана;
слідчому Новоград-Волинського райвідділ поліції ГУНП в Житомирській області – звільнення зі служби в поліції;
старшій уповноваженій ГУНП у житомирській області – звільнення зі служби в поліції;
оперуповноваженому Новоград-Волинського райвідділ поліції ГУНП в Житомирській області – звільнення зі служби в поліції;
оперуповноваженій сектору кримінальної поліції Бердичівського відділу поліції ГУНП в Житомирській області – звільнення зі служби в поліції;
оперуповноваженому відділу кримінальної поліції Житомирського районного управління поліції – звільнення зі служби в поліції;
начальнику сектору реагування патрульної поліції Житомирське РУП ГУНП в Житомирській області – звільнення зі служби в поліції;
начальник відділу поліцейської діяльності Бердичівський РВП ГУНП в Житомирській області – звільнення зі служби в поліції.
Нагадаємо, 9 липня було кілька випадків пропонування неправомірної вигоди: водій автомобіль Peugeot, який мав ознаки наркотичного сп’яніння, запропонував патрульним хабар, бо поспішав на роботу – працює водієм маршрутки; у Коростишеві затримали іноземця, який пропонував посадовцю 2000 доларів за одержання дозвільних документів на проживання в Україні. Також нагадаємо, що в Житомирі судять затриманого на хабарі директора департаменту охорони здоров’я ОДА, який своєї вини не визнає.
Як повідомляв Житомир.info, в лютому 2021 року Міністерство цифрової трансформації та НАЗК підготували навчальний курс про викривачів корупції. У яких сферах, управліннях та структурах на думку житомирян «процвітає» корупція, чи доводилось їм колись комусь «віддячувати» та що варто зробити, аби її викорінити – дивіться у сюжеті.