Місто

У супроводі асистента та з підтримкою однолітків: як у житомирських школах навчаються діти з особливими освітніми потребами

29 September 2021, 19:20

Майже у всіх школах Житомира є інклюзивні класи – у 37-ми із 40-а закладів середньої освіти навчаються діти з особливими освітніми потребами.

Найбільше дітей, для яких організована інклюзивна форма навчання, – у Житомирській міській школі № 28. Нам показують ресурсну кімнату – простір, де відбувається навчання за індивідуальним планом з корекційним педагогом або психологом, кабінети на першому поверсі і туалет для дітей з інвалідністю.

«Кількість дітей за сім років збільшилася від однієї дитини, яка була на початку, до тридцяти восьми станом на сьогодні. Діти в основному з затримкою психічного розвитку, є три дитини, які мають розлади аутистичного спектра, і є троє дітей, у яких діагноз ДЦП різного ступеня важкості. Тридцять інклюзивних класів, тому що у деяких класах у нас по двоє дітей або по троє. Це залежить від того, який висновок у них стоїть в рекомендаціях ІРЦ (інклюзивно-ресурсний центр), тобто з однаковим висновком ми можемо садити до трьох дітей, а не з різними висновками», – розповідає заступниця директора школи № 28 Олена Стрельченко.


Діти з особливими освітніми потребами навчаються за загальною програмою, але її адаптують або модифікують під кожного учня.

Діти, яким складно зосередитись, можуть, наприклад, разом з асистентом вийти з класу та відволіктись. Або ж, якщо учню важко писати, він може це робити на планшеті.

В школі працюють асистенти вчителя, їхня задача – допомогти дитині у навчанні та адаптації, а також допомагати вчителю проводити уроки.

Педагог Ірина чотири роки супроводжує учня з затримкою психічного розвитку.

«Особливість дітей у тому, що вони тримають увагу до 3 хвилин, їм потрібно переводити увагу, їх потрібно розвантажити, щоб потім вони могли зосередитись і повернутись до завдання. Ми можемо піти й спуститись – ми навчаємося на другому поверсі й можемо спуститись по сходах і повторити якісь лічилки», – говорить асистент вчителя у школі № 28 Ірина Козлова.

У школі №14 для 25 учнів організована інклюзивна форма навчання. Окрім цього, у закладі є два спеціальні класи для дітей з інтелектуальними порушеннями.

Керівництво школи зазначає: заклад частково безбар'єрний, а усе облаштовували своїми силами – і ресурсну кімнату, і пандуси. Окремого туалету для дітей з інвалідністю у закладі немає.

«Якщо казати відповідно до нормативно-правових вимог, останньої постанови КМУ щодо бар'єрності та безбар’єрності, у нас часткова доступність. Зрозуміло, що у нас немає ліфта і ми не можемо його побудувати, тому виходимо власними силами. Можливо, у пандуса не відповідає кут нахилу, він, можливо, не з того матеріалу зроблений, але він забезпечує пересування дитини на другий, третій поверх, якщо дитині потрібно потрапити до спортивної зали, кабінету інформатики. Ми дуже хотіли мати кабіну ліфтову або інший підйомний механізм, але ми цього не маємо. Однак, з іншого боку, двері у нас широкі, вони з моменту побудови школи – 1979 року. Коридори теж широкі, вільно можуть пересуватися, порогів майже немає в класних кімнатах», – каже директорка школи №14 Олена Шадурська.

У двох школах нам розповідаю, що проблем у таких дітей з однолітками немає, а діти готові допомагати і дружити.

«Перший час протягом одного місяця вони, коли хотіли його (хлопчика) щось запитати, підходили до мене або до класного керівника. У нас був класний керівник, вона також пояснювала, що не потрібно боятися – потрібно підходити й спілкуватися. Діти почали потихенько підходити, питати, діти захотіли подружитися й у нього зараз є друзі, з якими він спілкується», – відповідає асистент вчителя у школі № 14 Наталія Юрчук.

Кількість дітей, які здобувають освіту на інклюзивному навчанні, у Житомирі зростає. До прикладу, цього року у школах міста навчається 322 дитини з особливими освітніми потребами, у 2019 році було 211 учнів, враховуючи спецкласи.

Сьогодні у трьох школах Житомира є спеціальні класи.

«В загальноосвітній школі №7 навчаються діти з порушеннями мовлення, в школах № 14 та № 33 – діти з інтелектуальними порушеннями. Тому, якщо інклюзивно-ресурсний центр надає рекомендацію навчатися у спеціальному класі, батьки мають знати, що клас буде дещо маленький, буде спеціально підготовлений вчитель, спеціальна інші програма, яка відрізняється від інших закладів, спеціальні підручники та інша методика», – коментує головний спеціаліст департаменту освіти міської ради Ольга Єрмакова.

Якщо у дитини є освітні потреби, батькам потрібно звернутися до одного з міських ресурсних центрів, де зроблять комплексну психолого-педагогічну оцінку дитини та порадять форму навчання.

Нагадаємо, в 2021 році в Житомирі відкрили Центр інклюзивної професійної освіти, де для дітей з різними освітніми потребами облаштували декілька аудиторій в головному корпусі, створили сенсорну кімнату, кабінет реабілітолога, тренажерну залу та багато іншого для потреб студентів.

Як у Житомирі обрати заклад та програму навчання для дітей з інвалідністю, дивіть тут

Як повідомляв Житомир.info, станом на лютий 2019 року у житомирських школах був 141 клас з інклюзією, де навчалися 211 учнів з особливими освітніми потребами.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: інклюзивне навчання інклюзія школа учень дитина  
Матеріали по темі