Верховна Рада на засіданні 16 листопада 2021 року ухвалила закон «Про медіацію», який передбачає врегулювання конфлікту шляхом переговорів сторін за допомогою медіатора, без суду.
«У другому читанні та в цілому за проєкт закону №3504 проголосували 302 народних депутати. Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук назвав це «надзвичайно важливим законопроєктом». Закон закріплює на законодавчому рівні можливості проведення процедури медіації, яка полягатиме у добровільному позасудовому врегулюванні конфлікту (спору) шляхом переговорів між його сторонами за допомогою медіатора. Нардепи сподіваються, що закон допоможе розвантажити суди і дозволить «вільніше дихати» бізнесу», - інформує «Українська правда».
Пресслужба Верховної ради зазначає, що дія новоухваленого закону поширюється на суспільні відносини, пов’язані з проведенням медіації з метою запобігання виникненню конфліктів (спорів) у майбутньому або врегулювання будь-яких конфліктів (спорів), у тому числі цивільних, сімейних, трудових, господарських, адміністративних, а також у справах про адміністративні правопорушення та у кримінальних провадженнях з метою примирення потерпілого з підозрюваним (обвинуваченим).
«Медіація може бути проведена до звернення до суду, третейського суду, міжнародного комерційного арбітражу або під час досудового розслідування, судового, третейського, арбітражного провадження, або під час виконання рішення суду, третейського суду чи міжнародного комерційного арбітражу. Проведення медіації не впливає на перебіг позовної давності. Медіація не проводиться у конфліктах (спорах), що впливають чи можуть вплинути на права і законні інтереси третіх осіб, які не є учасниками цієї медіації», - йдеться у повідомленні.
Набути статус медіатора зможе будь-яка фізична особа, яка має вищу освіту та пройшла базову підготовку у сфері медіації в Україні або за її межами.
«Підготовка у сфері медіації становитиме не менше як 90 годин навчання медіатора, у тому числі 45 годин практичного навчання, та включатиме теоретичні знання та практичні навички щодо принципів, порядку та методик проведення медіації, правового регулювання медіації, етики медіатора, ведення переговорів та врегулювання конфліктів (спорів). Підготовку у сфері медіації здійснюватимуть заклади освіти, а також організації, що забезпечують проведення медіації, об’єднання медіаторів, суб’єкти господарювання будь-якої форми власності та організаційно-правової форми, що мають право надавати послуги у сфері медіації або організовувати їх надання відповідно до законодавства», - йдеться у законі.
Прикінцевими та перехідними положеннями Закону внесено зміни до Господарського процесуального кодексу, Цивільного процесуального кодексу, Кодексу адміністративного судочинства України, якими встановлено право суду оголосити перерву у підготовчому засіданні у разі, якщо сторони прийняли рішення провести позасудове врегулювання спору шляхом медіації, право суду зупинити провадження у справі у разі звернення обох сторін з клопотанням про зупинення провадження у справі у зв’язку з проведенням медіації, строк такого зупинення та можливість зупинити провадження у справі на стадії її розгляду по суті.
Змінами також передбачено, що у разі успішного проведення медіації щодо спору, який є предметом розгляду суду, відповідній стороні судового провадження судом буде повернуто 60 % сплаченого судового збору.
Закон «Про медіацію» набуває чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Як повідомляв Житомир.info,, житомирський суд розглядав справу про порушення суміжних прав підприємницею, яка заробила понад 280 тис. грн на ретрансляції центральних телеканалів: в квітні 2021 року прокуратура повідомила, що між підозрюваною та потерпілим укладено угоду про примирення, яку разом з обвинувальним актом скеровано до Житомирського районного суду.