Місто

У Житомирі поранених захисників лікують мистецтвом: в кожну картину вони вкладають свої переживання

5 January 2023, 17:54

У Житомирі поранених захисників лікують мистецтвом, запроваджувати арттерапію взялися в одному з медзакладів міста. Останні заручились підтримкою волонтерів з Дому ветерана та професійних художників, які безоплатно надали мольберти, полотна та фарби з пензлями. Натомість таку ідею самі ж хлопці спершу сприйняли досить скептично – зізнається тутешня психологиня.

«Ми ж дорослі хлопці, як це малювати, як ви це собі уявляєте. Ми ж такі дорослі, ми такі мужні – не дуже хотіли це робити. Але у процесі побачили серйозність підготовки і виявили бажання це зробити», - ділиться начальниця групи морально-психологічного забезпечення Олена Стейскал.

Ба більше, поринули у це з головою.

«Спочатку вони водили пензликом по мольберту невпевнено і трішечки боялися, а потім дивишся, як через п’ять-десять хвилин вони набирають впевненості, проявляють ініціативу, коментують, поринають в роботу. І дві години пролетіли на одному диханні, вони переключилися повністю», - говорить Олена Стейскал.

Та й на стільки, що забули про поранення, а подекуди і фізичний біль, відкинувши всі протиріччя, що виникали у думках.

«У хлопчини поранення, поки ліва рука не діє, права з дефектами пальців, але він гарненько взяв пензлика попри хвилювання. У нього все вийшло, імпровізував, увійшов у смак малювання. Другу картину хлопчина малював, у якого ампутація нижньої кінцівки, але він молодчинка, на позитиві. Ця картина теж мені дуже подобається, у хлопчини пошкодження правої кінцівки, в лівій – катетер, рукою важко було керувати, бо він сам лівша. Він виявився наполегливим, взявся малювати правою рукою, на коліні і дуже гарно вийшло. Із задоволенням подзвонив своїм рідним, радів. Один взагалі намалював, як художник, навіть сам не повірив», - розповідає начальниця групи морально-психологічного забезпечення.

І дійсно – результат перевершив очікування. Адже, на полотнах бійців закарбовані живі емоції. Кожна картина – це історія, історія внутрішнього стану та душевних переживань.

«Спочатку картина була така яскрава – захід сонця, небо на заході. Але потім потрібно було намалювати дерева на передньому фоні, ніби захід сонця крізь дерева. І тут вже додалось багато чорної фарби. Він намагався її розбавити, але чорна фарба домінувала. Ми з ним проговорили потім цю ситуацію. Він намагався свою світлу душу відкрити, показати, але потім закрився темними деревами. Ми спостерігали, які фарби вибирає людина. Бачите, що більше картини в синіх, чорних тонах, пейзажі зими, голі дерева. Але вони вкладали у це свою душу і свої переживання. Посттравматичні стресові розлади – ми нікуди від них не дінемось, і з ними потрібно буде працювати не один рік», - зауважує начальниця групи морально-психологічного забезпечення Олена Стейскал.

Дієвим методом боротьби з посттравматичними стресовими розладами і є арттерапія - зауважує психологиня Олена. Тому певна: необхідно працювати у цьому напрямку й надалі.

«Розкривати їх, щоб вони знову вчилися бачити світле. Тому що вони зараз навіть собі не дозволяють цього робити. Вони тут, а друзі їхні на позиціях, вони не можуть радіти і насолоджуватись моментом, бо хтось зараз не може цього робити. Ми спілкуємось, пояснюємо, що вони за них мають проживати, і потихеньку їхні серця відтаюють. Це все має свій вплив, він не такий швидкий, як від знеболювального, від ліків. Це систематична робота і головне, щоб людина мала бажання. А як немає бажання, то потрібно трішки заставляти і потихеньку це принесе свої результати», - наголошує психологиня.

А ще, говорить пані Олена, варто пам’ятати про любов, розуміння і теплі обійми, які конче необхідні бійцям, аби вистояти морально.

«Любов, розуміння, чим більше обійматися, бо обійми лікують, ми передаємо частинку свого тепла їм. Спільна робота, спілкування, обмін позитивними емоціями – це цінно, і це потрібно робити в сім’ях. Членам родин треба розуміння, менше образ і не сприймати все на власний рахунок», - підсумовує начальниця групи морально-психологічного забезпечення Олена Стейскал.

Недарма кажуть: у єдності – сила. Тож, донатимо, підтримуємо Збройні Сили, наших героїв та не соромимось при зустрічі дякувати їм за захист і життя, прикладаючи долоню до серця.

Хто хоче і може допомогти з художніми наборами, або ж з коштами на них для продовження арттерапії поранених бійців звертайтесь у Громадську спілку «Дім ветерана»:

Установа банку - ПриватБанк

МФО банку - 305299

Отримувач платежу - ТОЛМАЧОВА ЮЛІЯ ВІТАЛІЇВНА

IBAN - UA083052990000026009006222110

Рахунок отримувача - 26009006222110

Валюта картки - UAH

РНОКПП отримувача - 2241518406

Призначення платежу - Поповнення рахунку ТОЛМАЧОВА ЮЛІЯ ВІТАЛІЇВНА

Як повідомляв Житомир.info, 30 листопада 2022 року в Житомирі на базі «Прозорого офісу» (Польовий майдан, 8) відкрили «Офіс підтримки» для захисників і захисниць України та їхніх сімей, де можна віднайти не лише психологічну, юридичну, а й інформаційну допомогу.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: арттерапія військовий поранення картина психолог лікування ПТРС 
Матеріали по темі