Суспільство

З початку року мовний омбудсмен отримав 880 скарг про порушення мовного закону в Україні, з них більше 10 – із Житомирської області

6 April 2023, 09:28

Протягом І кварталу 2023 року на адресу Уповноваженого із захисту державної мови надійшло 880 звернень громадян про порушення Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» (далі – Закон), більшість яких (понад 56%) щодо сфери обслуговування споживачів (ст. 30).

Про це 4 квітня йдеться у звіті Уповноваженого із захисту державної мови.

«Так, 327 звернень стосуються відсутності української версії сайтів інтернет-магазинів та вебсайтів, через які здійснюється обслуговування споживачів, 170 звернень - порушення безпосередньо під час обслуговування. Також громадяни нарікають на недотримання вимог законодавства щодо мови інформації для загального ознайомлення (ст. 28). За 3 місяці 2023 року надійшло 80 звернень громадян щодо зовнішньої реклами та вивісок. Проблемним залишається дотримання законодавства про державну мову в освіті (ст. 21) педагогічними та науково-педагогічними працівниками закладів дошкільної, загальної середньої та вищої освіти. З початку року до Уповноваженого надійшло 114 звернень громадян», - йдеться в повідомленні.

Щодо порушень у сфері охорони здоров’я під час надання послуг у лікарнях, діагностичних центрах та сімейних амбулаторіях, а також отримання інформації від лабораторних центрів недержавною мовою (ст. 33) повідомив 41 громадянин.

Зазначається, що найбільше повідомлень про порушення надійшло з міста Києва (363 звернення), Одеської (128), Харківської (72), Дніпропетровської (73), Київської (42) та Миколаївської (24) областей.

14 звернень надійшло з Полтавської області, по 13 - з Сумської, Запорізької та Львівської областей, з Житомирської - 11, Вінницької - 10, Черкаської - 8, з Чернігівської, Донецької та Кіровоградської областей - по 5 звернень. З Херсонської, Чернівецької, Волинської, Хмельницької, Тернопільської, Луганської, Закарпатської та Івано-Франківської областей - менше, ніж по 5 звернень громадян. З інших областей звернень громадян не надходило, у 60 випадках не вдалося встановити регіон заявника.

За результатами розгляду звернень громадян з метою усунення та недопущення в подальшому порушення законодавства про державну мову Уповноваженим вжито заходів реагування, у т. ч. проведення державного контролю та накладення на порушників санкцій, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення. Про результати заходів реагування інформуватимемо додатково.

Зауважимо, в першому кварталі 2022 року на адресу Уповноваженого із захисту державної мови надійшло 740 звернень громадян щодо порушення Закону України «Про функціонування української мови як державної».

Нагадаємо, 14 липня 2022 року мовний омбудсмен Тарас Кремінь інформував, що в Україні з 16 липня будуть штрафувати держслужбовців, які порушують мовний закон. Зокрема, йшлося про адміністративні стягнення – попередження та штраф від 3400 до 8500 грн. Водночас, якщо посадовець порушить закон вдруге протягом року, то розмір штрафу становитиме від 8500 до 11900 грн.

Як повідомляв Житомир.info, 16 липня 2021 року почав діяти новий етап втілення норм Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», який повинен забезпечити збільшення присутності державної мови в публічному просторі та зміцнити її статус як державної. Закон передбачає, зокрема, впровадження обов'язкового іспиту на рівень володіння державною мовою для майбутніх держслужбовців та претендентів на отримання українського громадянства.

А 16 січня 2021 року набула чинності стаття 30 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» відбудеться остаточний перехід сфери обслуговування на державну мову: всі надавачі послуг, незалежно від форми власності, зобов’язані обслуговувати споживачів і надавати інформацію про товари і послуги українською мовою. 14 квітня Уряд ухвалив постанову «Про затвердження Порядку проведення іспитів на рівень володіння державною мовою».

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: мовний закон закон про мову державна мова Кремінь 
Матеріали по темі