Культура

У Житомирі відкрилася виставка відомого художника-іконописця Юрія Нікітіна, який майже 40 років створює картини

5 May 2023, 15:43

У Житомирі відкрилася виставка картин відомого художника-іконописця Юрія Нікітіна, «Молитва на захист», яка експонуватиметься в Домі української культури до 18 травня.

Про це 5 травня повідомляє Житомирська міська рада.

«Майже 40 років митець створює картини, співпрацюючи з християнськими конфесіями. Живописець має унікальну здатність відтворити епоху. Про це говорить мистецтвознавець Микола Бендюк і як приклад наводить картину Юрія Нікітіна "Острозький Мамай", написану в стилі Острозької іконописної майстерні 18 ст.», - йдеться в повідомленні.

Зазначається, що художник створив її за одну ніч.

«Ми з Нікітіним обійшли музеї і фонди, аби відчути епоху. Наступного дня вранці я приїхав, а картина була готова, повністю стилізована під ту епоху...», - згадує Микола Бендюк.

Дивовижне вміння передати сутність, духовність та внутрішню енергію - це про Нікітіна-живописця, Нікітіна-графіка.

В Домі української культури представлено близько 30- ти робіт - творів станкового живопису та іконопису. З-поміж них - "Мелузіна", " Упир", "Пливе човен", "Вовкулака", "Голова Іоана Хрестителя","Козак Херувім", "Aрхістратиг Михайло", Пелікан","Воскресіння","Серце Ісусове", "Острозька Покрова", Багряниця" та ін.

"Свобідно, але без нахабства" - таку відповідь дає митець на запитання, як далеко можна заходити, експериментуючи з образом Бога. Адже є певна багатовікова традиція і канони, які порушувати не можна. Так він, до прикладу, інтерпретував образ архістратига Михаїла. "Ця картина створена на початку березня 2022 року і є емоційним відгуком на початок активної фази війни",- каже автор.

Архангела Михаїла вважають покровителем Києва і головнокомандувачем небесного війська, до якого входять численні ангели, архангели, херувими і серафими. Нікітін створив образ святого з українським стягом у руках та калюжою крові під ногами. " З надією на Перемогу!" - підкреслює автор.

Сакральний простір Нікітіна має глибоке символічне навантаження. Художник показує картину " Пелікан".

"Це образ Ісуса Христа. Птах цей - симол самопожертви. Існує легенда про те, як Пелікан розриває груди і годує власною кров'ю пташенят, коли не вистачає їжі".

Марина Хадатова, викладачка історичного факультету ЖДУ, разом зі своїми студентами-істориками переглядає фольклорну серію живопису. Каже, перехоплює дух від величі та святості, високої майстерності та духовності.

У 2017 році Нікітін створив картину для захисту наших військових - Ікону Покрови Богородиці. Цю ікону освятили у Михайлівському Золотоверхому соборі, після чого вона перебувала у зоні бойових дій. Список чудотворної Ікони Вишгородської (Володимирської) щороку збириє паломників на прощу.

Сам Юрій Нікітін вважає надзвичайно цінним свій живопис на релігійну тематику у власному творчому доробку, називаючи ікони "результатом творення нової іконографії", а також своїм "внеском у майбутню Перемогу!"

Виставка картин Юрія Нікітіна " Молитва на захист" експонуватиметься в Домі української культури до 18 травня. Вхід вільний.

Нагадаємо, 3 жовтня у Житомирі влаштували виставку картин 12-річної художниці, щоб зібрати на тепловізори для військових парамедиків.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: картина художник виставка Юрій Нікітін 
Матеріали по темі