Поліція Житомирської області розслідує загадкову смерть мобілізованого військовослужбовця Руслана Білеки, який на початку року повернувся з навчань із-за кордону та перебував на одному з полігонів регіону. В березні цього року його виявили мертвим у військовому наметі на полігоні у Житомирській області.
Про це розповідають у публікації ТСН від 8 липня 2023 року.
«Йдеться про 35-річного Руслана Білеку, батько якого стверджує, що на тілі сина не було живого місця від можливих побоїв. Водночас, за словами батька Руслана, правоохоронці чомусь висунули попередню версію про те, що, мовляв, син чимось отруївся», – йдеться у матеріалі.
ТСН.ua розшукав батька загиблого солдата та поспілкувався з ним.
«Мій син був мобілізований 20 січня цього року Фастівським військкоматом (Київська область), – розповідає Василь Білека, батько загиблого. – Спочатку син перебував в учбовій частині, потім – у бойовій. На офіцерський склад не жалівся, а от на сержантський – да, жалівся. Казав, що сержанти, уродженці Харківської області, "з'їдають" інших, принижують, особливо вихідців із заходу України. Тобто стички із сержантами були постійно».
За словами Василя Білеки, розповіді сина про приниження були постійними. Винятком став період, коли син разом з іншими був на військових навчаннях за кордоном.
Військовослужбовець Руслан Білека був мобілізований у січні / Фото надане В. Білекою. З сайту ТСН
«Син розповідав, що йому постійно доводилося захищати слабших хлопців, які потерпали від свавілля сержантів. Ті йому погрожували розібратися. Так і сталося. Я впевнений, що сина вбили. Впевнений на 100%. Справа в тому, що я його бачив за два дні до смерті, коли він був цілий, без побоїв, а потім побачив тіло… Все тіло, з голови до ніг, було в синцях. Я не вірю в отруєння, про яке кажуть правоохоронці. Але його могли побити до втрати свідомості, а потім наколоти чимось», – каже Василь Білека.
До цього додає, що у його родини одна вимога – чесне розслідування цієї справи.
«За два дні до смерті я привіз йому нову флісову кофту. Так-от, на місці події він був сфотографований закривавленим у цій флісовій кофті, а в морг його привезли в зимовій куртці, одягненій на голе тіло. "Фліску" зняли через те, що на ній були чужі плями крові… Ким прибралося все це? Слідчими. До цього можуть бути причетні вищі керівники. Моя одна-єдина головна вимога – провести чесне адекватне розслідування. Я мовчав місяць, два, сподівався на слідство, не хотів скандалу через те, що зараз війна, але так не можна, з військових знущаються», – розповів нам Василь Білека.
В поліції Житомирської області, чиї працівники розслідують це кримінальне провадження, повідомили, що слідство йде за статтею «Вбивство».
«Відділом поліції №1 Житомирського райуправління на цей момент розслідується кримінальне провадження за статтею 115 КК України щодо зазначеної людини. Під час проведення досудового розслідування були допитані свідки, з якими померлий контактував в останні дні життя. З їхніх слів, жодних конфліктних ситуацій не було. Відповідно до проведених експертиз у рамках кримінального провадження, будь-яких ознак насильницької смерті не виявлено. Наразі слідство триває», – повідомила речниця поліції Житомирської області Вікторія Дубовик.
Батько Руслана, не погоджуючись із твердженнями поліції, повторює, що особисто бачив тіло сина з чисельними синцями на багатьох ділянках.
У військовій частині, де перебував Руслан Білека, на запитання ТСН.ua про обставини смерті відповіли так: «Позиція військової частини повністю співпадає з позицією поліції. До закінчення розслідування ми не можемо нічого сказати. За попередніми висновками патологоанатома, є отруєння певними речовинами. Слідство все з’ясує. Ми самі чекаємо на результати розслідування».
Інтерв’ю з житомирським адвокатом про фізичне насилля в армії, невиплату грошового забезпечення і звільнення зі служби за 15 березня 2023 року дивіться тут.
Як повідомляв Житомир.info, 12 березня 2023 року у мережі оприлюднили відео, на якому офіцер ударами рук та ніг «виховує» підлеглого. Згодом молодший лейтенант Віктор Вітусевич пояснив, що це було покарання за вживання алкоголю. А наступного дня солдат 190-го навчального центру, Богдан Федоренко записав відео з проханням не гнобити його командира Віктора Вітусевича, бо це побиття начебто просто жарт. У навчальному центрі, де стався інцидент, розпочали службове розслідування.
13 березня пресслужба Державного бюро розслідувань повідомила про розпочате розслідування за фактом побиття офіцером солдата в одній із військових частин у Житомирській області.
16 березня Офіс генпрокурора інформував, що офіцеру повідомлено про підозру за фактом перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень (ч. 5 ст. 426-1 КК України), покарання за зазначеною статтею – позбавлення волі на строк від 8 до 12 років. Стосовно командування військової частини складено адміністративний протокол за фактом недбалого ставлення до військової служби у зв’язку з несвоєчасним повідомленням прокурора та ДБР про вчинений у військовій частині злочин (ч. 2 ст. 172-15 КУпАП).
17 березня «Українська правда» з посиланням на коментар пресслужби ДБР повідомляла, що суд відправив під цілодобовий домашній арешт командира взводу однієї з військових частин Житомирщини, який побив солдата-строковика в навчальному центрі.
5 квітня пресслужба Державного бюро розслідувань інформувала, що справу командира взводу з Житомирщини, який «виховував» солдата кулаками, передали до суду.