Здоров'я

За дев’ять місяців 2023 року ВЛК Житомирської області визнали обмежено придатними до служби 43% тих, хто проходив комісію

12 January 2024, 14:07

Національне агентство з питань запобігання корупції звертає увагу Міноборони на проаналізовані статистичні дані діяльності військово-лікарських комісій ТЦК та СП.

Про це 11 січня інформує пресслужба НАЗК.

«Національне агентство з питань запобігання корупції зібрало і систематизувало інформацію щодо організації діяльності військово-лікарських комісій для проведення комплексного дослідження корупційних ризиків. НАЗК опублікувало дослідження в грудні 2023 року. Під час підготовки до дослідження було зібрано великий масив унікальних даних, які можуть бути корисними для робочих груп, створених Міністерством оборони України для перевірки прийнятих ВЛК постанов, а також для правоохоронних органів та суспільства в цілому. Ці дані можуть бути індикаторами наявності корупційних ризиків у діяльності ВЛК територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки», - йдеться у повідомленні.

Результати аналізу отриманої статистичної інформації від 23 обласних та Київського міського ТЦК та СП оформили у вигляді інфографіки.

Середній відсоток осіб, визнаних ВЛК непридатними до військової служби з виключенням їх з військового обліку, а також обмежено придатними, за період з 2021 року по вересень 2023 року

Короткий висновок. Спостерігається зростання більше ніж удвічі середнього відсотка непридатних осіб за 9 місяців 2023 року порівняно з показником 2021 року (на 4 процентних пункти). Також зріс середній відсоток обмежено придатних осіб (на 7 п.п.).

Відсоток визнаних ВЛК обмежено придатними від загальної кількості осіб, які проходили ВЛК (за період з 2022 року по вересень 2023 року)

Короткий висновок. У 2022 році перевищення середнього по країні показника (20%) у Сумській області становило 29 п.п., Житомирській – 11 п.п., Полтавській – 11 п.п. У 2023 році перевищення середнього показника (27%) зафіксовано у Дніпропетровській області – 24 п.п., Житомирській – 14 п.п., Вінницькій – 11 п.п., Кіровоградській – 10 п.п.

Відсоток осіб, визнаних ВЛК непридатними до військової служби, від загальної кількості тих, хто проходив ВЛК (за період з 2022 року по вересень 2023 року)

Короткий висновок. Виявлено суттєву відмінність частки осіб, непридатних до військової служби, у м. Києві та Полтавській області порівняно із середнім показником по Україні. Зокрема, у 2022 році у м. Києві цей показник перевищував середнє значення (8%) на 9 п.п., а в Полтавській області – на 8 п.п. За 9 місяців 2023 року в м. Києві цей показник перевищив середнє значення (7%) на 11 п.п., а в Полтавській області – на 13 п.п.

П’ять найчастіше застосовуваних статей Розкладу хвороб, на підставі яких визнано військовозобов’язаних непридатними до військової служби за період з 2021 по вересень 2023

Короткий висновок: Чітко прослідковується щорічна зміна однієї з топ-5статей Розкладу хвороб. Зокрема, у 2022 році хвороби хребта (ст. 64а) замінили короткозорість або далекозорість (ст. 30а), а в 2023 році хвороби, зумовлені ВІЛ (ст. 5а), замінили хвороби хребта. Варто також звернути увагу на те, що в 2022 та 2023 рр. до переліку п’яти найчастіше застосовуваних статей Розкладу хвороб входять хвороби щитоподібної залози (ст. 13а), гіпертонічна хвороба III стадії (ст. 39а) та серцева недостатність II-Б-III стадії при ішемічних хворобах серця (ст. 40а), діагностування та підтвердження яких є складним та потребує проведення значної кількості лабораторних та інструментальних досліджень. Зазначені хвороби також не мають яскраво вираженого зовнішнього прояву, що дає змогу використовувати такі діагнози для корупційних практик.

«Зазначимо, що надана статистична інформація не свідчить про незаконність усіх винесених постанов про непридатність/обмежену придатність осіб до військової служби. Перевірку фактичних даних, що підтверджують можливе вчинення кримінальних правопорушень, здійснюють органи досудового розслідування», - наголошують в НАЗК.

Застереження. Графіки побудовані на основі інформації, отриманої від обласних ТЦК та СП та Київського міського ТЦК та СП. Показники можуть містити статистичну похибку у зв’язку з різними підходами до підрахунку та опрацювання даних у різних областях. НАЗК не несе відповідальності за достовірність та повноту статистичної інформації, підготовленої відповідними ТЦК та СП. Статистичний аналіз діяльності ВЛК проведено виключно для аналізу корупційних ризиків.

Нагадаємо, журналісти-розслідувачі виявили нову схему уникнення мобілізації в Україні: різко зросла кількість батьків, які через суд відбирають дітей у матерів. Крім того, українські заклади вищої освіти продовжують масово використовувати для уникнення мобілізації: частка чоловіків серед студентів-першокурсників платної форми навчання у 2023 році зросла загалом до 70%, а їхній середній вік збільшився до 27 років.

Як повідомляв Житомир.info, в серпні 2023 року у Житомирі затримали голову військово-лікарської комісії, адвоката і посадовицю медустанови, які за хабарі вигадували діагнози ухилянтам: фігуранти справи пропонували потенційним призовникам фіктивні меддовідки про непридатність до військової служби за станом здоров’я: у підроблені документи зловмисники вписували вигадані важкі діагнози, які дозволяли ухилянтам уникнути призову і виїхати за межі України; вартість таких «послуг» становила від 2,5 до 5 тис. доларів, сума залежала від терміновості «замовлення». У вересні 2023 року в Житомирі затримали лікаря-хірурга, члена військово-лікарської комісії при Коростенському РТЦК та СП, який обіцяв військовозобов’язаному за 6000 грн постановити діагноз, який надалі стане підставою для відстрочки від мобілізації на пів року.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: ВЛК медкомісія військова служба НАЗК корупція діагноз військовий облік ТЦК та СП 
Матеріали по темі