Плануючи почати підприємницьку діяльність, ІТ-спеціаліст стикається з необхідністю правильного оформлення свого бізнесу. Наразі найбільш оптимальними варіантами форми власності є реєстрація ФОП або відкриття ТОВ.
Реєстрація ФОП для роботи в ІТ-галузі
ФОП – найпростіший варіант для реєстрації підприємницької діяльності. Підходить для бізнесу з одним власником, реєструється на особисті дані підприємця, дає змогу надавати послуги різним контрагентам та за певних умов користуватися законодавчими послабленнями щодо сплати податків, формування звітності.
Умови реєстрації ФОП:
- Підприємець повинен досягти 16-18 років, бути дієздатним.
- До пакету документів входять: ІНН та паспорт (або картка ID з додатком).
- Пройти процедуру можна самостійно в сервісі «Дія» за 15 хвилин, під час візиту до місцевого відділення ЦНАП або скориставшись послугами державного реєстратора.
- Дані в ЄДР та ДПС вносяться протягом 1-2 робочих днів.
Переваги відкриття ФОП в ІТ
Серед основних переваг реєстрації фізичної особи-підприємця для ІТ варто зазначити безкоштовну та швидку процедуру відкриття справи, простий алгоритм подання звітності й перерахування податків, доступність оборотних коштів, широкі можливості для вибору напрямків діяльності та клієнтів, партнерів.
ФОП доступна можливість вибрати спрощену систему оподаткування, що передбачає низькі ставки зборів (3-5% на 3 групі, наприклад) та спрощену процедуру подання звітності до ДПС (одна декларація на квартал або рік). Тому часто ведення бухгалтерії ФОП здійснюють самостійно, що зменшує витрати на обслуговування бізнесу майже до нуля.
Особливості та етапи реєстрації ТОВ
ТОВ передбачає реєстрацію ІТ-компанії зі статутним капіталом та розподілом його часток між учасниками, статутом, певними обов’язками і нюансами. Реєстрація ТОВ для ІТ стане найкращим вибором для бізнесу з кількома власниками, найманими працівниками, великою кількістю клієнтів та амбітними планами щодо розвитку.
Процедура реєстрації передбачає такі кроки:
- Проведення зборів майбутніх співвласників для прийняття низки рішень щодо компанії з фіксацією в протоколі.
- Вибір назви, юридичної адреси, визначення величини статутного капіталу, часток учасників, КВЕДів, системи оподаткування та ін.
- Створення статуту – на базі модельного чи індивідуального, що є кращим вибором для компанії, адже дає змогу взяти до уваги всі нюанси та особливості.
- Збір пакету документів і подання за місцем реєстрації.
- Отримання витягу з ЄДР, відкриття рахунку в банку та здійснення діяльності.
Після відкриття компанії варто одразу подумати про ведення бухгалтерії, що включає формування та подання звітності до ДПС, нарахування і сплату зборів, створення документації, кадровий облік для ІТ та ін. Адже податкова пильно слідкує за ТОВ і може проводити перевірки, а в разі виявлення порушень – накладати штрафи.
Переваги реєстрації юридичної особи
Серед очевидних плюсів ТОВ варто виділити:
- Наявність простих інструментів для управління ІТ-бізнесом, розподілу прибутку, залучення інвестицій, кредитування, реалізації інших завдань.
- Низькі ризики через те, що власними є відповідальними не майном, а лише частками в статутному капіталі.
- Широкі можливості для масштабування бізнесу, розвитку, співпраці з партнерами та клієнтами.
- Високий рівень довіри з боку інших учасників ринку.
Варіант ТОВ підходить як стартапам, так і тим ФОП, що переросли формат ведення самостійної підприємницької діяльності та хочуть створити ІТ-компанію, яка матиме централізоване управління і можливості для співпраці з «великим» бізнесом.