Як обрати між вегетаріанством і веганством? Типи дієт, етичні переконання та вплив на навколишнє середовище. Дізнайтесь, що підходить саме вам.
Вегетаріанство проти веганства: основні відмінності
Вегетаріанство та веганство — це більше, ніж просто особливість харчування. Це спосіб життя, який люди обирають для себе. Це свідоме рішення, прийняте з різних причин: етичних, екологічних, чи заради власного здоров'я. І вегетаріанство, і веганство виключають м’ясо, проте між ними є суттєва різниця. Втім, не так просто одразу зрозуміти відмінності між цими філософіями. Для розуміння того, що включає в себе збалансоване харчування та який раціон для вас підходить більше, читайте далі.
Визначення вегетаріанства та веганства
Обидві філософії виключають м’ясо з раціону харчування. Проте вегетаріанство включає інші продукти тваринного походження, як-от молочні продукти та яйця. Втім, вегетаріанське меню поділяється на декілька типів:
- Лактовегетаріанці споживають молочні продукти, але не вживають яйця.
- Ововегетаріанці виключають зі свого раціону молочні продукти, надаючи перевагу яйцям.
- Оволактовегетаріанці включають в раціон і молочні продукти, і яйця.
- Пескетаріанці не їдять м'яса, але споживають рибу.
- Полло-вегетаріанці обрали споживати тільки птицю, уникаючи будь-якого іншого м’яса. Це дозволяє простіше отримувати білок.
Веганство – це більш радикальна форма вегетаріанства, що передбачає повну відмову від будь-яких продуктів тваринного походження. Вегани не споживають ні м'яса, ні молочних продуктів, яєць, а також меду чи інших продуктів, що можуть мати тваринне походження. Але і тут є свої відгалуження:
- Фрукторіанці (фруктоїди) споживають лише фрукти, ягоди, горіхи та насіння.
- Сировегетаріанці споживають лише сирі або мінімально оброблені рослинні продукти: фрукти, овочі, горіхи, насіння та пророщені зерна. Основний принцип полягає в тому, що їжу не можна нагрівати вище певної температури (40-48°C), щоб зберегти максимальну кількість поживних речовин.
Різниця в етичних принципах
Одним з головних мотивів вибору вегетаріанства чи веганства є турбота про тварин та етичні принципи. Основна теза - “Тварини не повинні використовуватись як ресурс для людини”. Цей погляд підкреслює важливість добробуту тварин та недопустимість жорстокого ставлення.
Етичні міркування вегетаріанців зосереджені саме на уникненні вбивства тварин, проте їжа для вегетаріанців має у своєму складі продукти тваринного походження, якщо це не завдає тваринам шкоди (наприклад, молоко, яйця).
А ось вегани, на відміну від вегетаріанців, підходять до питання більш радикально. Вони вважають, що навіть отримання молока чи яєць експлуатує тварин. Тому веганство виступає проти використання будь-яких тваринних продуктів, навіть тих, що, здавалося б, не завдають тваринам прямої шкоди.
Ба більше, вегани не лише відмовляються від споживання продуктів тваринного походження у своєму раціоні, але й уникають практик, пов'язаних із вбивством та експлуатацією тварин в інших сферах життя. Вони не використовують побутову хімію, яка тестується на тваринах або містить компоненти тваринного походження. А ще вони уникають заходів, де тримають та експлуатують поневолених тварин. Вони також не купують одяг, виготовлений зі шкіри, хутра, вовни чи шовку.
Як вегетаріанство чи веганство впливає на екологію?
Кожен вегетаріанець та веган має значний вплив на навколишнє середовище. Вегетаріанське харчування тісно пов’язано з боротьбою зі змінами клімату. Як саме харчування впливає на це?
По-перше, виробництво м'яса вимагає величезної кількості природних ресурсів, таких як вода, корми для тварин, оснащення ферм, та це також викликає значні викиди парникових газів. Наприклад, вирощування корів є одним з найбільших джерел викидів метану – газу, який впливає на клімат у 25 разів сильніше, ніж вуглекислий газ. Вегетаріанство та веганство скорочують ці викиди, що значно зменшує навантаження на навколишнє середовище.
Також рослинництво, виготовлення рослинних продуктів споживає менше ресурсів, якщо порівнювати з тваринництвом. Відмова від м’яса ще дозволяє ефективніше використовувати сільськогосподарські землі. Тож таке рішення сприяє захисту екосистем.
Вегетаріанські страви на кожен день: чи поживно це?
Доступність поживних речовин є основним хвилюванням людей, коли діло доходить до відмови від м’яса. Вегетаріанці, наприклад, завдяки молочним продуктам і яйцям, мають легший доступ до деяких важливих поживних елементів, таких як білки, кальцій, вітамін D і B12.
Веганська дієта потребує більш уважного планування. Сьогоднішня харчова індустрія дозволяє нам без проблем отримати потрібну кількість білка. Ось які продукти входять в вегетаріанські страви на кожен день:
- Тофу
- Сейтан
- Темпe
- Нут
- Квасоля
Проте нестача вітамінів може стати справжньою проблемою. Для отримання потрібної кількості кальцію та заліза, потрібно більш ретельно планувати своє харчування. Збалансований раціон харчування пропонує вживати продукти, багаті на залізо (наприклад, шпинат, сочевиця), у поєднанні з джерелами вітаміну C для покращення всмоктування заліза. Також споживання зелених листових овочів, горіхів та насіння допоможе отримати потрібну норму кальцію.
А ось вітаміни B12 та D практично відсутні в рослинних продуктах. Вітамін B12 є особливо важливим для підтримки здорової нервової системи та утворення червоних кров'яних тілець, тому веганам рекомендується приймати його у формі добавок.
Втім, всесвітні організації охорони здоров’я визнають веганство та вегетаріанство повноцінними дієтами, що можуть позитивно вплинути на наш організм.
Що включає в себе збалансоване харчування веганів?
Веганське збалансоване харчування часто сприймається як частина дорогого способу життя через популярність рослинних альтернатив м’ясу, а вони часто є справді недешевими. Проте насправді можна скласти смачний, поживний і збалансований раціон навіть з обмеженим бюджетом:
Зернові та крупи |
|
Бобові |
|
Овочі та фрукти |
|
Горіхи та насіння |
|
Рослинні білкові продукти |
|
Рослинні жири |
|
Додаткові продукти |
|