Якщо двоє людей довгий час просто разом проживають як родина, то таке проживання не надає юридичних прав, які має подружжя. Однак що робити, коли укласти офіційно шлюб вже неможливо, а один із співмешканців хоче скористатися своїми правами, як би це було при зареєстрованому шлюбі? Існує спеціальна процедура, яка дозволяє отримати ці права.
Про це 12 грудня повідомили юристи системи безоплатної правничої допомоги.
«Щоб скористатися цими правами, коли шлюб укласти неможливо, наприклад, один зі співмешканців (партнерів) раптово помер, можна встановити факт проживання однією сім'єю. Це потрібно, наприклад, для розв’язання питань опіки та участі в утриманні дітей, при отриманні спадщини, розподілі майна, пенсії по втраті годувальника або оформлення юридичного права на догляд за партнером під час хвороби», - йдеться в повідомленні.
Як встановлюється факт спільного проживання?
У суді. Суд може розглядати справи щодо встановлення факту спільного проживання, якщо:
- пара спільно проживала не менше п’яти років
- є мета встановлення факту, наприклад, розподіл майна, спадщина.
Які докази можна подавати до суду?
- показання свідків
- документи, які підтверджують факт проживання за однією адресою
- фотографії, листування
- документи про спільні витрати та придбання.
Де отримати юридичну допомогу?
Кожна людина може отримати допомогу отримати безоплатно консультацію юриста від системи безоплатної правничої допомоги. Юристи розкажуть як діяти у вашій ситуації та допоможуть у складенні документів, крім документів до суду.
Деякі категорії людей також мають право на безоплатну допомогу зі зверненням до суду. Це ВПО, люди з низьким доходом (працездатні – з доходом до 6056 грн/міс.; пенсіонери (за віком, вислугою років) – 4722 грн/міс.; з інвалідністю – якщо пенсія чи соцдопомога до 6056 грн), ветерани війни, члени сімей загиблих Захисників і Захисниць України (інші категорії наведені у статті 14 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу»). Юристи детально вивчать ваші обставини, за потреби складуть та подадуть до суду заяву і представлятимуть ваші інтереси у суді.
Звернутися до системи БПД можна на офіційному сайті безоплатної правничої допомоги https://legalaid.gov.ua/kliyentam/yak-otrymaty-bpd/ або за номером телефону контакт-центру системи БПД 0 800 213 103 (будні з 8:00 до 18:00).
Як повідомляв Житомир.info, станом на 10 грудня 2019 року у Житомирській області працювали чотири міських центри з надання безоплатної правової допомоги: у Житомирі, Бердичеві, Коростені та Звягелі. Найчастіше люди зверталися з сімейними питаннями.
Житомир.info