Місто

Три роки боротьби: огляд подій у Житомирі за останній рік великої війни

24 February 2025, 15:46

Рівно три роки тому, 24 лютого 2022 року, почалося повномасштабне вторгнення росії в Україну. Того дня житомиряни прокинулись від ракетних ударів по військовому аеродрому в Озерному, що неподалік Житомира. Загалом українці борються вже 11 років, і показують не лише ворогу, а й всьому світу свою незламність.

Ми зібрали для вас важливі події, які відбулися в третій рік повномасштабної війни та були висвітлені на сайті Житомир.info.

Обстріли

На третій рік повномасштабної війни наслідки ворожих обстрілів стали найбільшим викликом для енергетиків, адже ціллю ворога була енергетична інфраструктура. У Житомирі було два значних випадки, коли місто залишилося без електроенергії.

26 серпня 2024 року російські сили атакували Житомирську область ракетами та безпілотниками типу «шахед», і тоді у Житомирі внаслідок обстрілу було відсутнє електропостачання та припинене водопостачання, через аварійні відключення світла був ускладнений рух транспорту. Під час повітряної тривоги в ліфтах застрягли 48 мешканців багатоповерхівок Житомира.

«Ситуація в області залишається складною, тому що були пошкоджене не тільки обладнання «Укренерго», але й обладнання «Житомиробленерго», високовольтне обладнання», – розповів голова правління АТ «Житомиробленерго» Олексій Шекета 27 серпня.

Один з останніх випадків, коли місто було знеструмлено – це 28 листопада 2024 року. Тоді енергетики швидко впоралися: близько 8 ранку світло зникло, а вже о 10:30 до електропостачання були підключені об’єкти критичної інфраструктури, а після 11:00 і весь Житомир.

Відключення світла за три роки повномасштабної війни для українців вже не є викликом. Проте дефіцит електроенергії у 2024 році викликав певні непорозуміння серед житомирян. Восени у соціальних мережах люди скаржилися на те, що в будинках світло вимикають, проте вуличні ліхтарі працюють.

А з 16 грудня АТ «Житомиробленерго» почало публікувати оновлені графіки відключень. Таке нововведення люди сприйняли негативно.

Мобілізація

Залучення людей до ЗСУ залишилося пріоритетом, але тепер надають перевагу рекрутингу. Зокрема, у червні 2024 року у Житомирі відкрився перший центр рекрутингу, за 2024 рік до нього звернулося 938 людей, було видано 259 рекомендаційних листів. А другий центр запрацював 30 листопада 2025 ріку, але в ньому рекрутують лише до Десантно-штурмових військ.

На третій рік війни змінили термін проходження базової загальновійськової підготовки – збільшили на 45 діб замість 30 днів. Журналістам Житомир.info десантники показали, які навички опановують під час її проходження.

Також у 2025 році БВЗП стала обв'язкою для студентів. У трьох житомирських університетах по-різному до цього готуються.

Будівництво укриттів та житла для ВПО

На третій рік повномасштабного вторгнення влада вирішила приділити увагу будівництву укриттів у житомирських ліцеях. Проте завершити ремонтні роботи в деяких укриттях не вдалося й до сьогодні.

Станом на 10 липня 2024 року майже за 100 млн грн у Житомирі одночасно будувалися три протирадіаційні укриття для школярів. В ліцеї №15 роботи були завершені та готувалась документація на введення в експлуатацію. Щодо укриттів у ліцеях №7 та №8 в УКБ наголошували, що будуть намагатися, щоб до 1 вересня укриття були готові, проте за графіком вони мали завершитися до кінця жовтня, але й до цієї дати не встигли.

У 2025 році зросла вартість будівництва укриттів в обох ліцеях. За будівництво укриття на території ліцею №8 підряднику доплатять ще понад 17 млн грн, загальна вартість становитиме 58 млн 975 тис. 564,12 грн. За укриття на території ліцею №7 підряднику доплатять ще понад 16,5 млн грн, загальна вартість становитиме 62,5 млн грн.

Крім укриттів, у Житомирі будують житло для ВПО. Зокрема, наразі триває будівництво багатоквартирного житлового комплексу на 116 квартир для ВПО за адресою провулок Червоний, 60. Станом на 9 січня 2025 року вже звели перший корпус. А також у селі Вереси, яке входить у Житомирську громаду, добудували 56 модульних будинків, у які 11 листопада 2024 року заселили 55 сімей.


Крім того, станом на 6 грудня 2024 року 13 житомирських родин змогли придбати нове житло замість зруйнованого, скориставшись житловими сертифікатами.

Затримання агентів рф

Протягом 2024 року СБУ та Нацполіція затримали понад 450 осіб, які за дорученням російських кураторів займалися підпалами в Україні. Злочинців викрили й у Житомирі. У січні 2025 року СБУ та Нацполіція затримали у Житомирі агентів рф, які збиралися підірвати наряд поліцейських, а наступного місяця затримали 16-річну агентку рф, яка виготовила вибухівку, щоб підірвати наряд поліції у Житомирі.

Акції на підтримку військових

У 2024 році рідні загиблих військових закликали житомирян не нехтувати хвилиною мовчання: влаштовували акції під стінами міської ради та виступали на сесії.

Пізніше на сесії міської ради 11 квітня мер Житомира пояснив, що о 9-й годині буде зупинятися комунальний транспорт, щоб нагадати містянам про те, що в країні йде війна, та закликав всіх, хто їздить на власному автотранспорті, теж зупинятися. Також на сесії Сергій Сухомлин розповів, що з родинами загиблих обговорювали створення «Алеї пам’яті». І вже 29 серпня 2024 року, в День пам'яті захисників України у Житомирі на майдані Корольова відкрили «Алею Слави Героїв».

Також у місті почали проводити акції на підтримку військовополонених та зниклих безвісти захисників. До них долучаються рідні воїнів та пересічні житомиряни з метою нагадати про наших Героїв.

Крім того, влітку в Житомирі представили нового регіонального представника Омбудсмена у Житомирській області, який допомагає рідним військовополонених та зниклих безвісти. А вже з вересня у Житомирі працює громадська приймальня Омбудсмена.

Підтримка ветеранів

У Житомирі ветеранам допомагають повернутися до цивільного життя через бізнес та спорт. Наші журналісти розповідали історії ветеранів, які розпочали власний бізнес у нашому місті, а також пояснювали як можна отримати такий грант.

Також у нашому місті ветерани пропонували безкоштовно спробувати себе у різних видах спорту: атлетика, стрільба з лука, волейбол, плавання.

Саме у Житомирі створили першу в Україні команду парадрагон, до складу якої увійшли досвідчені спортсмени та ветерани з Житомирщини, які мають інвалідність внаслідок війни. Першою перемогою команди стала перемога на чемпіонаті Європи з веслування на човнах «Дракон». Наші журналісти бачили, як команда готувалася до цих змагань.

Крім того, у травні 2024 року у Житомирі з’явився заступник мера з питань ветеранів. Ним став підполковник, ветеран війни Олег Смаль.

Відновлення зруйнованого, створення програм підтримки, будівництво житла та все інше сьогодні можливо завдяки нашим захисникам, лише завдяки їм Україна бореться третій рік. Ми дякуємо воїнам, які нас захищають! На останок нагадаємо про відео від наших військових, наприклад, як Поліські десантники взяли в полон військовослужбовця КНДР, або подивіться як артилеристи 30-ї бригади з Житомирської області захищають трасу Е-40, яка веде до Слов’янська.

Нагадаємо, Житомир.info робив матеріал до першої та другої річниці повномасштабного російського вторгнення.

Вікторія Колтунович, журналіст Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: ЗСУ війна обстріл ВПО рекрутинг  
Матеріали по темі