З цим нічого не можна зробити: щороку багато дерев в центрі Житомира та у мікрорайонах кронують. Чесно кажучи, результати виглядають так, ніби людина-бензопила у поганому настрої пройшлася по місту.
Частина дерев виглядає просто скаліченими. Стовбури без гілок, якісь спотворені пеньки, просто жалюгідні рештки колись міцного і великого дерева. Вочевидь є реальні причини, щоб прибрати зайву крону, яка заважає руху тролейбусів та освітленню, але весь час, поки колоди не вкроються листям, відчуття жалю завжди поруч.
Звичайно, на всі роботи треба отримати дозвіл, існують технології обрізки, але… У деяких випадках «естетичні вимоги» та бажання «прибрати зайве» беруть верх над здоров'ям дерев та здоровим глуздом. Така ситуація не лише у Житомирі, а й по всієї країні. Десь краще, а десь гірше.
Дерева перестають бути окрасою, не дають тінь в спекотні дні, а через рік-два, скоріше за все, їх знов обчикрижать. І знов жорстко. Мешканці жаліються, влада розводить руками, але минулого року на засіданні виконкому чиновники пообіцяли, що фахівці «Зеленбуду» наглядатимуть за роботою працівників ТТУ та Житомирського РЕМу, які проводить такі роботи. Сподіваємось, що наглядають.
А як справи у сусідніх країнах? Багато хто там бував та бачив на власні очі що та як…
У Польщі рекомендується для кронування залучати сертифікованих арбористів з дозволом для виконання таких робіт. Вони і відповідають за результати роботи - здоров’я та естетичний вигляд дерев та кущів.
В Німеччині закони щодо кронування та обрізки дерев варіюються в залежності від регіонів (земель). Але німці не були б німцями, якщо б не передбачили, що навіть власники приватних земель несуть відповідальність за свої дерева, що включає правильний догляд та дотримання всіх чинних норм і правил. Невиконання - це немаленькі штрафи або інші санкції. Тому, хто порушує закон, навіть ненавмисно, через незнання - можуть загрожувати штрафи в розмірі від 50 до навіть 100 тисяч євро. Німецькі видання пишуть: якщо ви хочете видалити бур'яни, які псують живу огорожу, або провести обрізку кущів та дерев, то зробити це потрібно до настання весни, інакше - штраф. В період з 1 березня по 30 вересня по всій країні це заборонено. Бо це нашкодить птахам та комахам. Чи обрізають гілля в інший час? Так. Коли заважають руху транспорту або загрожують перехожим. Часто це роблять після сильного вітру.
У місті Мангейм, наприклад, працівники з догляду за деревами регулярно перевіряють здоров’я та стабільність усіх приблизно 90 000 дерев (!) на вулицях міста та в громадських зелених зонах. При необхідності зрізають гілля або лікують дерева.
Взагалі у Німеччині можна стати спонсором дерев – поливати їх, лікувати, взяти шефство над клумбою у парку.
У Нідерландах розповсюджений спосіб придати кроні дерева бажану форму - розпинання гілок дерев палицями. Це дуже незвично, а коли вперше бачиш – навіть моторошно. Але це добре слугує для контролю крони дерева. Місцеві пояснюють, що оскільки у країні мало сонячних днів, такий спосіб забезпечує рівномірне освітлення, зменшує конкуренцію між гілками. Ну і впливає на здоров’я рослин: менше шансів, що штормовий вітер, який сягає часом до 60 км на годину, зламає крону.
На цих фото видно, що дерева багато разів кронували, але робили це обережно. Ну і, врешті-решт, це реально гарно.
Не дивуйтеся, але і у Житомирі вже є приклади такого кронування. Подивиться можна на вул. Київській – біля костьолу Святого Йоана з Дуклі. Коли все дерева будуть зелені, ви побачите у скверику яскравий приклад вдалого паркового дизайну…