21 вересня 2021, 08:53 Житомир: °C
Юрій Малашевич
Громадський діяч

Вірю, що крок за кроком ми наближатимемо до кожної людини ту якість життя, яка викликатиме гордість і за велике місто, і за маленьке село

Шановні колеги, депутати місцевих рад і об’єднаних територіальних громад, працівники органів місцевого самоврядування.

Прийміть щирі вітання із професійним святом.

Успішність розвитку країни, рівень стандартів організації управління у містах, селах та селищах, забезпечення самостійності та дотримання принципу самоврядування громад – усе це залежить від сумлінного виконання своїх обов’язків органами місцевого самоврядування.

Поступ України у реформуванні місцевого самоврядування значний, а здобутки – вагомі. Попереду, безумовно, нелегкий шлях втілення найкращих і найкорисніших практик, розвиток громадянського суспільства. Вірю, що крок за кроком ми наближатимемо до кожної людини ту якість життя, яка викликатиме гордість і за велике місто, і за маленьке село.

Дорогі друзі, хочу щиро побажати професійних успіхів, міцного здоров'я, родинного благополуччя та здійснення всіх ваших життєвих планів і задумів!

Резерви самоврядування – ефективне законодавство                           

"Немає щастя без свободи, свободи без самоврядування,

  самоврядування - без конституційності, конституційності

  - без моралі, й жодного з цих великих благ - без сталості й ладу."

Клінтон Россистор - американський політолог

 

          День місцевого самоврядування це подія, що не лише яскраво підтверджує активну участь широких мас населення в управлінні державою, високу роль самоврядності як найдемократичнішої, наймасовішої форми управління в суспільстві, а й возвеличує чесну й самовіддану працю сільських, селищних, міських голів, депутатів і працівників виконавчих апаратів місцевих рад.

        Сьогодні місцеве самоврядування стало основою народовладдя, одним з головних чинників розвитку громадянського суспільства, дійовим інструментом вирішення не лише регіональних, а й загальнодержавних завдань. Становлення самоврядних традицій - особлива сторінка в історії українського державотворення. Сьогодні, після численних трансформацій місцеве самоврядування в Україні, як і в усьому світі, розглядається як єдино можлива і найбільш раціональна форма влади на місцях, як базис, що визначає усю суспільну надбудову.

       Проте сьогодні хотілося б зосередитись не на історичному аспекті розвитку народовладдя, а на реалізації тих можливостей, які гарантуються чинною Конституцією та наявною законодавчою базою. На жаль, змушені констатувати, що незважаючи на спроби України робити певні кроки у напрямі реформування місцевого самоврядування, багато проблем, пов’язаних із здійсненням громадами своїх повноважень, залишаються, по суті, не вирішеними.

        Як не дивно, але місцеве самоврядування чомусь залишилося поза широкою громадською дискусією на предмет його подальшого удосконалення й зміцнення. Разом з тим, різноманітні, але не завжди обґрунтовані концепції розвитку з’являються і змінюються залежно від результатів виборів та політичного забарвлення. Це свідчить, що у політикуму поки що відсутнє стратегічне бачення розвитку країни, трансформації системи публічної влади загалом, місцевого самоврядування зокрема; політичної волі та бажання здійснювати не ефемерні, а справжні реформи.

        Життя підтверджує, що не може бути справжньої демократії без порядку, держави – без належного контролю, а повноцінного самоврядування – без необхідного обсягу повноважень і матеріально-фінансових ресурсів. Ми здатні вирішувати багато наших проблем. Але для цього потрібна спокійна, злагоджена робота всіх гілок влади.

       Розвиток місцевого самоврядування – необхідна передумова демократизації суспільного життя, децентралізації управління, наближення влади до її джерела – народу та становлення громадянського суспільства. В Україні закладено конституційні засади місцевого самоврядування, прийнято низку базових нормативно-правових актів, які регулюють діяльність його органів, ратифіковано Європейську хартію місцевого самоврядування.

       Сьогодні Реформа місцевого самоврядування – це один із головних заходів сьогодні для модернізації нашої країни, для збереження її суверенітету, для того щоб змінилася якість життя людей, якщо ми досягнемо цієї мети. Чи розмежовані сьогодні повноваження і на якій стадії ми знаходимося – безумовно, класична реформа полягає у тому що є якісь європейські принципи і норми до яких ми прагнемо.

        Потрібно проводити інформаційно-роз'яснювальну роботу при чому на базовому рівні. І наше завдання сьогодні – створити піраміду влади не так як вона сьогодні є. Найбільше повноважень має бути на базовому рівні у наших селах і містах або в об'єднаних громадах, які створюються. Тоді трохи менше їх повинно бути на субрегіональному рівні, ще менше на обласному рівні.

       У перший рік, коли стартувала реформа, було створено 159 громад з яких не всі великі. Вже цього року вибори відбулися у 25 громадах, у грудні відбудуться ще до 184 громад, таким чином ми маємо 209 створених вже цього року. Статистика буде ще більша наступного року. Таким чином, якщо за два роки було створено 17% від перспективних об'єднаних громад, то можемо говорити, що наступного року, буде створено як мінімум 10%. І таким чином можемо стверджувати, що реформа перейде рубіж незворотності, коли вже відкату назад не буде.

       Отже резюмуючи вище викладене підкреслю, що сьогодні важливий аспект реформи місцевого самоврядування – передача на місця повноважень, які були сконцентровані на рівні державної влади, та чітке розмежування відповідальності за їх виконання між представницькою та виконавчою владою. Більшість повноважень мають отримати громади, які мають бути спроможні їх виконувати на належному рівні.

       Саме з цією метою в Черняхівському районі Житомирської області рік тому була утворена Високівська сільська ОТГ, яка успішно стартувала та розвивається. Незабаром18 грудня цього року  нас чекають вибори до Вільської сільської ОТГ. Восени наступного року планується, що весь наш район вже остаточно буде поділений на новоутворенні об’єднанні територіальні громади чільне місце серед яких ймовірно займатиме Черняхівська селищна об’єднана територіальна громада.