Економіка

Нацбанк ввів у обіг монети номіналом 10 гривень

3 June 2020, 10:07

Національний банк України 3 червня 2020 року ввів в обіг монети номіналом 10 гривень.

Про це повідомляє пресслужба Національного банку України.

«Відсьогодні обігові 10-гривневі монети є дійсним платіжним засобом на території України. Ними можна вільно розрахуватися в торговельній мережі або здійснювати операції в банках. Вони поступово замінять у обігу банкноти номіналом 10 гривень», – йдеться у повідомленні.

В Нацбанку зазначають: уведення в обіг нових монет номіналом 10 гривень продовжує кроки НБУ по оптимізації та оновленню банкнотно-монетного ряду гривні. Цей комплексний процес триває майже сім років.

«Завдяки цьому нове покоління гривні стало надійнішим та захищеним, а готівкові розрахунки – зручнішими для громадян та дешевшими для держави», – стверджують в НБУ.

Зазначено, що номінальний ряд гривні зрештою скоротиться до оптимального для нашої країни розміру – до 12 номіналів. Він міститиме шість номіналів монет (10 та 50 копійок, 1, 2, 5 та 10 гривень) і шість номіналів банкнот (20, 50, 100, 200, 500 та 1 000 гривень).

Також у Нацбанку пояснюють, чому потрібно замінити банкноти монетами. Там констатують: монети перебувають в обігу близько 20–25 років. Натомість банкноти номіналом 10 гривень можуть перебувати в обігу незначний проміжок часу – у середньому один-два роки. Наприклад, лише у 2019 році Національний банк утилізував 72 млн штук не придатних до обігу банкнот номіналом 10 грн на суму 719,7 млн грн.

«Тривалість життя монет є значно вищою, ніж тривалість життя банкнот низьких номіналів. На відміну від банкнот їх не потрібно щороку карбувати, обробляти, транспортувати, зберігати та утилізувати. Тож заміна банкнот низьких номіналів на відповідні монети дасть можливість скоротити витрати на виготовлення та обробку грошей. Завдяки цьому з урахуванням строку служби монет держава зможе заощадити близько 1 млрд гривень», – зауважив директор Департаменту грошового обігу Національного банку Віктор Зайвенко.

Таку заміну свого часу успішно провели різні країни, наприклад, Угорщина, Чехія, Данія, Японія, Канада, Великобританія, Австралія.

Як замінюватимуться 10-гривневі банкноти на монети

Першочергово Національний банк уведе в обіг понад 5 млн монет номіналом 10 гривень. Вони уже розподілені між підрозділами Національного банку в регіонах (Київ, Дніпро, Львів, Одеса, Харків, Хмельницький). Відсьогодні банки можуть отримувати оновлені грошові знаки в Національному банку й видавати їх своїм клієнтам.

Станом на 01 червня 2020 року в обігу перебувало понад 181 млн штук банкнот номіналом 10 гривень.

«Ми подбали про максимальний комфорт під час уведення в обіг монет номіналом 10 гривень. Громадянам не потрібно спеціально обмінювати 10-гривневі банкноти на ці монети. Вони зможуть розраховуватися одночасно і новими монетами, і банкнотами. Банкноти номіналом 10 гривень, як і раніше, залишаться платіжним засобом (виділено редакцією) вони перебуватимуть в обігу, але через деякий час зникнуть у результаті природнього зношення і будуть замінені обіговими 10-гривневими монетами», – пояснив Віктор Зайвенко.

Який вигляд мають нові монети номіналом 10 гривень

Усі нові обігові монети відрізняються між собою за масою, товщиною, діаметром, зображенням та матеріалом, з якого вони виготовлені, а також рифленням гурту (третій бік монети).

На реверсі монети номіналом 10 гривень розміщено портрет українського гетьмана Івана Мазепи, що повторює його зображення на 10-гривневих банкнотах. На аверсі в центрі в обрамленні давньоруського орнаменту зазначено номінал монети. Нова обігова монета номіналом 10 гривень виготовлена із цинкового сплаву з гальванічним покриттям нікелем.

Зазначається, що завдяки своїм збільшеним габаритним розмірам (діаметр, товщина та гурт) нова обігова монета суттєво відрізняється від нових обігових монет номіналом 1, 2 та 5 гривень. Зокрема, вона має гурт з спеціальним крупним рифленням, що дозволить легко її відрізнити від обігових монет інших номіналів.

«Завдяки вилученню з обігу розмінних монет номіналом 1, 2 та 5 копійок покращилася ситуація із розпізнаванням обігових монет номіналом 1, 2, 5 та 10 гривень. Адже тепер зникла можливість плутанини цих монет через їх схожість за кольором», – зазначив Віктор Зайвенко.

Як повідомляв Житомир.info, 20 грудня 2029 року Національний банк України ввів у обіг оновлені банкноти номіналом 50 гривень, а також монети номіналом 5 гривень, які поступово замінять відповідні паперові банкноти.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: НБУ Нацбанк монета  
Матеріали по темі