Культура

​До Житомира з’їхались науковці, аби розповісти про срібні монети часів Київської Русі, які знайшли у селищі Городниця

3 September 2020, 16:09

Про цінність та подальшу долю срібників часів Київської Русі, які знайшли минулого тижня в селі Городниці Новоград-Волинського району, розповіли 3 вересня під час пресконференції у Житомирському краєзнавчому музеї.

Скарб нараховує 38 монет Володимира Святого та Святополка Ярополковича. Першу частину (32 монети) випадкового знайшов місцевий житель і 28 серпня передав державі. Ще 6 монет пізніше на тому ж місці розкопали археологи.

«Тут спрацювала теорія рукостискань. Мені відправив фотографію мій друг з Житомира, син науковця житомирського, до речі. Йому відправив фото його товариш, якому відправ Сергій, який знайшов (ред. монети). Це була пізня година, дев’ята вечора і я моментально сказав, що це скарб національної ваги, потім зідзвонився з Сергієм і, думаю, що потрібно буде переконувати людину, щось казати, а він (ред. Сергій) каже: я знайшов, питаю: здамо державі? Сергій відповідає: ну звісно. Це національна вага і ця позиція людини простої, яка в наш час навіть не подумала, що це цінність, матеріальні кошти. І да, здамо завтра, повідом голову селищної ради, що знайшли 32 монети, відкриється сільрада, поїдемо здавати згідно з законодавством. Так і сталося», - розповів співробітник Інституту НАН України Олександр Алфьоров.


«Те, що ми зафіксували на наступний день, коли ми виїхали - залишки цього скарбу, шість монет, їх фрагментів. Одна з ним походила безпосередньо з ями. Можна зробити додатковий аналіз стосовно домішок, які є на монетах і порівнювати з кислотністю ґрунту, але я думаю, що це додаткові (ред. дослідження). Ці речі вони зав'язують на місці знахідки, це реальність», - додає співробітник Інституту археології НАН України Андрій Петраускас.

За словами науковця Олександра Алфьорова, знахідка національного характеру, адже востаннє подібні скарби, враховуючи чисельність та цінність, знаходили понад 100 років тому.

«Серед монет князя Володимира, знайдених в селі Городниця, присутні раніше невідомі унікальні штемпелі, які не знала до цього часу (ред. історія), це попередні висновки. На сьогодні поповнюється не тільки наш державний культурно-історичний скарб, а й поповнюється наукова складова. Мало того, що такий скарб востаннє знаходили за кількістю в 1876 році, а перед цим у 1850 роках», - додав співробітник Інституту НАН України Олександр Алфьоров.

Житомирський обласний краєзнавчий музей - єдина на Житомирщині установа, яка може зберігати такі цінні знахідки, - зазначає директор закладу.

«Єдиною музейною установою, яка має право збереження таких знахідок на наших теренах - є Житомирський обласний краєзнавчий музей, який забезпечений і охороною, і спеціальним фондосховищем. Тому ми одразу відгукнулися на передачу знахідки до наших фондів. Питання передачі кудись інше ще не вирішувалось і наскільки оперативно воно буде передано на дослідження, на реставрацію, ми сьогодні запросили фахівців і з ними будемо вирішувати ці всі нюанси і терміни. З міністерством культури у нас цікава співпраця, власне, вони роблять заяви і оприлюднюють на своїх інформаційних ресурсах, де йдеться, що, як варіант монети будуть передані до Національного музею історії України, де вони пройдуть усю обробку, а згодом будуть передані до Новоград-Волинського краєзнавчого музею. Однак знову ж таки озвучую те, що Житомирський краєзнавчий музей на теренах нашої області - єдиний музейний заклад , який має право зберігати такого роду знахідки», - сказав директор Житомирського обласного краєзнавчого музею Роман Насонов.

Згідно з законодавством, людині, яка знайшла скарб, виплачується компенсація до 20% від його вартості. Сума буде відома після детальних досліджень знахідки.

Нагадаємо, 28 серпня науковець Олександр Алфьоров повідомив про унікальний скарб, який знайшли за побутових умов поблизу селища Городниця Новоград-Волинського району: 32 срібні монети часів Київської Русі.

Як повідомляв Житомир.info, срібняки Володимира Великого, які чоловік викопав на піщаному кар’єрі в Городниці, передали на збереження до Житомирського краєзнавчого музею.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: Городницький скарб монета Городниця музей Київська Русь  
Матеріали по темі