Всесвітній день шашлику святкують у другу п'ятницю липня. Цього року це 9 липня.
Існує безліч різноманітних рецептів цієї страви. Шашлик роблять з баранини, свинини, телятини і навіть курятини.
Одні кулінари запевняють, що кращий маринад для шашлику – це тільки сіль та цибуля, інші ж додають у маринад спеціально підібрані спеції та свої власні секретні інгредієнти.
Для когось шашлик – це певна забава, розвага на природі. Інші ж настільки люблять шашлик, що роблять його кожні вихідні, навіть без мангала чи багаття, а для інших шашлик – привід поспілкуватися з близькими.Так, для родини сушефа одного з житомирських ресторанів Андрія Павленка, шашлик та страви на мангалі – справжній ритуал.
З нагоди Всесвітнього дня шашлику кухар охоче поділився одним зі своїх авторських рецептів з читачами Житомир.info:
«Я підібрав смачний і водночас дуже простий і доступний рецепт.
Перший і головний наш інгредієнт – свинячий ошийок, а саме – антрекот, частина, у якій менше всього прожилок і яка в міру жирна. Він доступний у маркетах і на ринку.
Я купую м'ясо на ринку у м'ясному відділі. Тут можна знайти домашню свинину, вона набагато смачніша, ніж м'ясо свині, вигодованої промислово. Обирати м'ясо – теж своєрідне мистецтво. М'ясо має бути м'яким і легко «проштрикуватися» пальцем. Зазвичай продавці не дозволяють цього робити, але я це роблю в момент, коли вже візуально вибрав шматок і питаю про нього. Це нічого страшного, якщо ви спробуєте пальцем – ви ж потім будете його термічно обробляти.
Нарізаємо м'ясо. Якщо ми смажитимемо на шампурах, то шматки мають бути приблизно однаковими за товщиною, якщо на решітці – то це не обов'язково.
Ми попередньо підготували інгредієнти для маринаду: кефір, паприку, сванську сіль, аджику, хмелі-сунелі, цибулю, мінеральну воду, сіль та перець.
Висипаємо у нарізане м'ясо цибулю, аджику, паприку та інші спеції, виливаємо кефір, мінеральну газовану воду.
Ретельно натираємо м’ясо маринадом. Ставимо у холодильник маринуватися на 12 годин. Краще це зробити на ніч.
Коли м'ясо замаринувалося, перед тим, як смажити, готуємо соус. Для соусу нам потрібні: кінза, петрушка, яблуко, часник, кетчуп, томатний сік, оливкова олія та сіль.
Натираємо яблуко на терку, подрібнюємо петрушку та кінзу, додаємо кетчуп, томатний сік, якщо є – оливкову олію, якщо немає – можна взагалі без олії або з іншою рослинною, яка є вдома.
Перемішуємо. Соус готовий.
Дістаємо м’ясо з маринаду, надіваємо його на шампури чи викладаємо на решітку.
Сьогодні я готую шашлик на хоспері. При такому способі смаження м’ясо «запечатується» з усіх сторін і сік з нього не витікає.
Як саме смажити м’ясо зараз – це вже справа смаку і наявності шампурів, решітки чи мангалу.На шампурах смажити швидше, на решітці – можна більш рівномірно просмажити. Колись дуже давно шашлик смажили на гілках фруктових дерев. Обов’язково фруктові, щоб не гірчили. Зараз цей спосіб також дуже поширений.
Можна смажити шашлик швидко – на мінімальній висоті від вугілля, але його потрібно часто перевертати. Можна смажити на висоті 30-40 сантиметрів, це буде смаження на гарячому диму, займе це години півтори, але шашлик буде схожий на копчений. Це все справа смаку.
В ідеалі – смажити на спеціальному вугіллі, зачекавши, поки вугілля прогорить. Якщо ж ви просто назбирали у лісі гілок і розвели багаття, то потрібно зачекати, поки вогонь прогорить і вугілля не стане «сивим». Тоді можна починати смажити шашлик.
Лайфхак: якщо вугілля все ж почало горіти під час смаження м’яса, а води у вас немає під рукою, то можна просто кинути солі, і вогонь загасне.
Смаження – це діло практики, але в середньому, якщо починає капати сік – ми перевертаємо. Достатньо 20 переворотів – і шашлик готовий.
Перевірити м’ясо на готовність можна розрізавши найтовщий шматок. М’ясо має бути білим з рожевим соком.
Знімаємо готове м’ясо і смакуємо його з соусом.
Авторський рецепт шашлику від Андрія Павленка:
Свинячий ошийок (антрекот) - 1,5 кг
Маринад:
Кефір - 200 мл (неповна склянка)
Паприка - 1 ч.л
Сванська сіль - 1 ч.л
Аджика - 2 ч.л
Хмелі-сунелі - 0.5 ч.л
Цибуля - 1 кг
Мінеральна газована вода - 1 стакан
Сіль та перець за смаком
Соус:
Кінза - 15 грамів
Петрушка - 15 грамів
Середнє яблуко - 1 шт
Часник - 3 зубчики
Кетчуп - 200 мл
Сік томатний 100 мл
Олія оливкова 25 мл
Сіль за смаком