Темпи інфляції в Україні зменшуються другий місяць поспіль – це є важливим позитивним сигналом для споживачів та підприємств.
Про це повідомив перший заступник міністра економіки України Денис Кудін в ефірі національного телемарафону – інформувала 7 вересня пресслужба мінекономіки.
«Цьогорічна рекордно висока інфляція є світовою тенденцією. Навіть у країнах Євросоюзу вона сягає 9,1%. Що стосується України, то інфляція спричинена двома факторами - специфічним внутрішнім і зовнішнім. Так, частково інфляція є імпортованою, адже ми купуємо дорогі енергоресурси - газ, нафтопродукти – і високі світові ціни на них відображаються на цінах в Україні», - йдеться у повідомленні.
Проте головним інфляційним фактором є війна, через яку скоротилась пропозиція товарів внаслідок зменшення виробництва, а також зросли витрати через порушення логістики, руйнування виробничих фондів, виробничих ланцюгів та інші суто воєнні негативні наслідки.Відповідно це спричиняє підвищення цін.
«Зараз поступово інфляційна динаміка в Україні покращується. Вже фактично відбулось значне подорожчання окремих товарів та послуг і останні два місяці поспіль, враховуючи дані щоденного моніторингу цін на окремі товари, темпи інфляції зменшуються. Ми прогнозуємо, що вона продовжить уповільнюватись і до кінця року, хоча звичайно сезонні прояви прискорення на окремих сегментах ринку матимуть місце», - зазначив Денис Кудін.
Підставою для оптимістичного прогнозу є зниження світових цін на нафту і нафтопродукти, які, зокрема, в серпні впали на 10% і продовжують знижуватися. А також зниження світових цін на продовольство 5 місяців поспіль. Це має позитивно позначитися і на цінах в Україні. Так, в серпні найбільше подешевшали сезонні овочі (картопля, буряк, капуста, морква) – на 25-45%, впали ціни на скраплений газ для автівок – у середньому на 10,4%, на дизель – на 3,4%.
Також Уряд продовжує проводити активну політику в напрямку контролю за цінами на соціально важливі товари та послуги.
Нагадаємо, в оприлюдненому в липні інфляційному звіті Нацбанку зазначалося, що значно зросли ціни на тимчасово окупованих територіях, у деокупованих регіонах, а також у прифронтових зонах, втім, з 2023 року очікується стрімке сповільнення продовольчої інфляції завдяки відновленню технологічних і логістичних зв’язків, збільшенню оброблюваних площ і деокупації південних регіонів України.
Як повідомляв Житомир.info, в червні 2022 року в Україні споживча інфляція продовжувала пришвидшуватися, ціни на: ранні овочі були значно вищі, збільшувалася вартість круп та м’яса.