Економіка

Одне з підприємств Житомирської області виявилося найбільшим руйнівником доріг, – заступник міністра розвитку громад

13 June 2023, 12:16

ТОВ «Юнігран», яке зареєстроване в смт Гранітне Малинського району Житомирської області, є найбільшим руйнівником доріг.

Про це йдеться у публікації «Хто руйнує наші дороги: як вберегти інфраструктуру від старих проблем», яка 13 червня була оприлюднена на «Економічній правді». Автором матеріалу є заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Сергій Деркач.

Далі курсивом – текст публікації

Аналітика свідчить: 90% всіх пошкоджень доріг спричиняють перевантажені транспортні засоби.

У цей же час середня вартість будівництва чи капітального ремонту одного кілометра дороги у 2021 році складала від 20 до 50 мільйонів гривень.

Тут, звичайно, варто зважати на категорію доріг, проте загалом це доволі відчутна для будь-якого бюджету витрата.

Лише перед війною Україна спрямувала 132 мільярди гривень на 7000 кілометрів доріг. Повномасштабне вторгнення довело: якісні дороги – це спосіб швидко забезпечувати не лише стратегічну логістику, а можливість "швидкій" вчасно доїхати на виклик, цивільним – евакуюватись.

За експертними розрахунками, 12 років – у середньому це той термін, який мінімально має служити дорога 2 категорії (по ній за добу проїжджає від 3 до 10 тисяч транспортних засобів).

За умови, що по ній не будуть їздити перевантажені транспортні засоби. Якщо ж вантажівка має загальну масу 50 тонн замість дозволених 32, то термін служби дороги зменшується майже на 70%.

Захистити від руйнування наші дороги – мета запущеної у жовтні 2021 року системи автоматичного зважування (weight in motion – WIM).

За цей час зафіксовано більше 18 тисяч перевантажень. Залежно від частки перевантаження сума штрафу може коливатись: від 8,5 до 51 тисячі гривень.

Загалом – наїздили вже на 369 мільйон гривень. Проте ця сума й близько не компенсує вартість ремонту чи будівництва пошкоджених доріг.

Найбільшим руйнівником доріг виявився ТОВ "Юнігран" (виділено редакцією Житомир.info) – більше 1600 виписаних постанов – фактично 10% від всіх. З них не сплачено штрафів на 51 млн гривень.

Є порушники, які взагалі не сплачують мільйонні штрафи – ТОВ "Белогві" та ТОВ "Бахмачгазбудсервіс". Перший перевантажив на 17 млн гривень, другий – на 8,5 млн.

Загалом, не сплачено більше 8 тисяч штрафів, а це 180 мільйонів гривень. Через суди порушники намагаються уникнути покарання, адже адвокати їм обходяться дешевше.

Звичайно, це додає роботи юристам Укртрансбезпеки. Проте ми формуємо позитивну судову практику. За весь час функціонування систем зважування до бюджету надійшло майже 200 млн гривень.

На сьогодні перевантаження фіксує 48 WIMів із 56 наявних. Деякі не працюють через пошкодження внаслідок бойових дій чи розташування в районах тимчасової окупації. Працюємо, щоб найближчим часом запустити роботу ще кількох систем.

Покрити WIMами всі дороги в країні – неможливо, принаймні через їх вартість. Зараз вони працюють лише на шляхах державного значення. Тому для недобросовісних водіїв все ще залишається можливість їх оминути – через місцеві дорогі. Останні не пристосовані до такого навантаження. Для вирішення цієї проблеми ми розробили правові механізми зупинки і супроводу порушників для зважування. Постанова вже затверджена Кабміном.

Ще одним механізмом контролю за дотриманням вагових норм стане електронна товарно-транспортна накладна (е-ТТН). Запровадження е-ТТН виключить підробку документів та забезпечить дотримання всіх вагових норм з боку перевізників та замовників вантажів.

Побудувати дорогу це лише половина робота, важливо її зберегти. Для цього і використовуємо всі згадані інструменти. Працюємо, щоб відновалювати лише знищене війною, а не своїми ж перевізниками.

Нагадаємо, указом від 12 травня 2023 року президент Володимир Зеленський ввів у дію чергове рішення Ради національної безпеки і оборони України «Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)». У переліку юридичних осіб, до яких застосовуються персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції), є компанії – власники великих житомирських підприємств: ТОВ «Юнігран» та АТ «Житомиробленерго».

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: Юнігран дорога асфальт ремонт Деркач Мінрозвитку громад  
Матеріали по темі