На початок літа 2024 року внаслідок російських атак Україна втратила вже дев’ять гігават потужності енергогенерації. Для порівняння, це як дев’ять атомних реакторів. «Легкої прогулянки наступної зими точно не буде» – коментував наближення холодів тепер вже ексголова «Укренерго» Володимир Кудрицький. Водночас він був впевнений, що й катастрофи вдасться оминути.
До енергетичних викликів через росіян готуються і «Укренерго», і інші енергетичні компанії, і громади та підприємства самостійно. Команда DOZORRO 17 вересня оприлюднила дослідження щодо закупівель на Prozorro для підвищення енергонезалежності.
За 8 місяців 2024 року через систему Prozorro уклали договорів на 7,1 млрд грн на закупівлю й оренду самого обладнання та супутніх послуг і робіт з його монтажу, встановлення, розробки проєктної документації. А в липні уряд дозволив проводити деякі з цих закупівель напряму.
Найчастіше замовники цьогоріч купували:
- Когенераційні установки — на них, а також на розробку проєктів їхнього встановлення та відповідні будівельні роботи припадає 40% загальної суми укладених контрактів (2,9 млрд грн).
- Генератори і газопоршневі установки — 2,6 млрд грн.
- Джерела безперебійного живлення, зокрема зарядні станції, акумулятори та інвертори — 1,2 млрд грн.
- Сонячні електростанції — на обладнання та спорудження таких станцій спрямували понад 403 млн грн.
Ці суми — далеко не кінець. Тривають ще понад 400 закупівель очікуваною вартістю 1,8 млрд грн.
Серед областей найбільше виділяються Київська та Харківська — там уклали договорів на майже 2,3 та 1,9 млрд грн відповідно. Водночас ще приблизно 1 млрд грн на Київщині припадають на великі державні компанії, які юридично зареєстровані в цьому в столиці.
Наступними за вартістю договорів ідуть Дніпропетровська область (462 млн грн), Запорізька (333 млн грн), Житомирська (172 млн грн) та Полтавська (133 млн грн).