Гінекологічна хірургія лікує захворювання жіночої репродуктивної системи шляхом проведення оперативних втручань. Сучасна гінекологічна хірургія головним чином використовує малоінвазивні методи, які вирізняються мінімальними ризиками та швидким відновленням. Зменшення ризиків дозволяє розширити показання до операцій.
Передова гінекологія у Житомирі, Львові та Києві пропонує хірургічне лікування різноманітних захворювань жіночої репродуктивної системи, зокрема безпліддя.
Показання до хірургічного лікування гінекологічних захворювань
Основні показання до хірургічних операцій у гінекології:
- ендометріоз;
- міома матки;
- кіста яєчника;
- позаматкова вагітність;
- дисплазія та рак шийки матки;
- злукова хвороба;
- опущення органів малого таза;
- поліпи ендометрію чи інша в/маткова патологія
- безпліддя.
Види операцій у гінекології
Хірургічні операції в гінекології можна розділити на кілька груп: планові та ургентні, традиційні лапаротомічні та малоінвазивні ендоскопічні, радіохвильові, лазерні тощо, а залежно від цілей – діагностичні, лікувальні та естетичні.
Що до методів сучасної гінекологічної хірургії, то переважними є малоінвазивні втручання. Термін «малоінвазивний» або «мінімально інвазивний» означає, що для хірургічних маніпуляцій потрібен мінімальний розріз, зазвичай у вигляді проколу, а іноді навіть він не потрібний.
Лапароскопія – малоінвазивне ендоскопічне втручання, коли хірургічний інструмент у вигляді тонкої трубки з маніпулятором, джерелом світла та камерою вводять крізь кілька проколів у передній черевній стінці. Лапароскопію використовують для лікування ендометріозу, позаматкової вагітності, кіст яєчників, злукової хвороби малого таза.
Гістероскопія – це тип малоінвазивного втручання у порожнини матки, куди хірургічний інструмент проникає з піхви через цервікальний канал. Гістероскопію використовують для видалення поліпів, міом, перетинки та внутрішньоматкових злук.
Радіохвильова хірургія – руйнування ураженої тканини спрямованими радіохвилями високої частоти. Метод використовують у лікуванні передракових захворювань шийки матки, для видалення папілом та гострих кондилом, у вигляді радіохвильової абляції під час лікування гіперплазії ендометрію.
Лазерна хірургія – метод руйнування патологічно змінених тканин за допомогою енергії лазерного випромінювання. Лазерні операції використовують для лікування дисплазій епітелію шийки матки, а також для лазерного омолодження піхви.
Петлева електродіатермальна ексцизія (LEEP) – видалення патологічно змінених тканин за допомогою петлі, крізь яку пропускають електричний струм. За її допомогою видаляють дисплазії шийки матки.
Хірургічна діагностика у гінекології
Малоінвазивну хірургію у гінекології застосовують і в діагностичних цілях, особливо гістероскопію. Вона дає змогу детально оглянути порожнину матки зсередини, оцінити стан ендометрію, взяти біопсію ендометрію для дослідження, оглянути вічка фаллопієвих труб. Діагностичну гістероскопію для оцінки ендометрію використовують у програмі ЕКЗ.
Відновлення після хірургічного втручання
Малоінвазивна гінекологічна хірургія потребує мінімального часу та сил для відновлення. Іноді жінка може вирушати додому в день операції, іноді залишається під наглядом лікарів кілька днів. Оскільки немає операційної травми або вона мінімальна, відновлення відбувається в рази швидше. Однак у всіх випадках без винятку в післяопераційному періоді потрібно суворо дотримуватися всіх рекомендацій лікаря, оскільки будь-яка, навіть найщадніша операція представляє навантаження на організм і пов'язана з певними ризиками. Цілковите відновлення зазвичай здійснюється протягом менструального циклу.
Автор: Микитюк Олександр Володимирович — акушер-гінеколог, репродуктолог, ендоскопіст, спеціаліст з УЗД.
Медичні центри «Мати та дитина»:
- Київ, вул. Макіївська, 8
- Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
- Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
- Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
- Львів, вул. Замарстинівська, 85а
- Київ, вул. Казимира Малевича, 83