Новини компаній

Водіння в нетверезому стані. Яка відповідальність в 2024 році?

2 November 2024, 10:37

Водіння в нетверезому стані є не тільки суворим порушенням Закону, а й несе загрозу як для самого водія, так для оточуючих. Такі дії в Україні караються суттєвими штрафами. Проте, в деяких випадках, адміністративна відповідальність може перерости в кримінальну. Розглянемо детальніше, які штрафи передбачено за водіння в нетверезому стані та чи можуть за це позбавити водійського посвідчення.

VanRent - оренда вантажного авто в Київській області

Розміри штрафів за водіння в нетверезому стані за перше порушення

Санкції щодо водіїв, які сіли за кермо після вживання спиртних напоїв, прописані в статті 130 КУпАП. Тут вказано про першу відповідальність та покарання при повторних порушеннях. Розміри штрафів залежать від прожиткового мінімуму. Але крім грошових стягнень можуть накладатися й інші санкції.

Перше покарання за керування автомобілем у стані алкогольного сп’яніння тягне за собою такі санкції:

  • Штраф 17 000 грн;
  • Позбавлення права керування авто на 1 рік.

При цьому, якщо будуть супутні порушення, такі як ДТП з постраждалими, на водія може чекати й кримінальна відповідальність. Варто звернути увагу, що після закінчення 1-річного терміну, водійське посвідчення просто так повернути не вдасться. Для цього знову доведеться складати іспит, як теоретичний, так практичний. Також необхідно пройти медобстеження, щоб отримати відповідну медичну довідку. Тобто, доведеться зробити майже все те ж, що і при першому отриманні водійського посвідчення.

Санкції за повторне керування автомобілем в стані алкогольного сп’яніння

Повторне водіння в нетверезому стані карається ще жорсткіше. Якщо водія спіймали напідпитку вдруге протягом року, передбачено такі покарання:

  • Штраф 34 000 грн;
  • Позбавлення водійського посвідчення строком на 3 роки;
  • Можливе вилучення транспортного засобу;
  • Можливий адміністративний арешт на 10 діб.

Для водіїв, для яких перші два покарання не виявились уроком, в статті 130 КУпАП передбачено ще суворіші санкції. Якщо протягом року особа втретє керувала транспортним засобом в нетверезому стані, в 2024 році передбачено:

  • Штраф 51 000 грн;
  • Позбавлення права керування на строк 10 років;
  • Конфіскація транспортного засобу;
  • Адміністративний арешт на 15 діб.

Покарання за водіння в нетверезому стані, яке спричинило ДТП

Якщо водій в стані алкогольного сп’яніння спричинить ДТП, йому загрожує кримінальна відповідальність. В такому випадку справа розслідується за статтею 286-1 ККУ, яка передбачає позбавлення волі строком до 3 років, а також позбавлення водійського посвідчення терміном на 3-5 років.

Якщо водій повторно потрапить в таку ситуацію, відповідальність є ще жорсткішою. В такій ситуації передбачене позбавлення волі строком до 8 років та позбавлення права керувати транспортними засобами на аналогічний термін.

Як проводиться перевірка на стан алкогольного сп’яніння

Перевірка на стан алкогольного сп’яніння може проводитись інспекторами патрульної служби чи у медзакладах. Допустимою нормою вважається вміст алкоголю не більше 0,2 проміле. При будь-якому перевищенні цього показника настає адміністративна відповідальність.

Відмова від проходження перевірки не рятує водія. Навпаки, такі дії автоматично прирівнюються до визнання кермувальником факту водіння в нетверезому стані, за що буде складено відповідний протокол.

Зверніть увагу, що статтею 130 КУпАП передбачено покарання, якщо водій вживав алкогольні напої, навіть, після скоєння ДТП чи після зупинки на вимогу поліцейського, але до проведення відповідної перевірки. Деякі хитрі кермувальники авто вважають, що таким чином можна уникнути відповідальності, адже неможливо перевірити, чи вживав водій спиртні напої до цього чи ні. Але такі дії ведуть до ще жорсткішого покарання та передбачають:

  • Штраф 34 000 грн;
  • Адміністративний арешт на 15 діб;
  • Позбавлення права керувати транспортними засобами протягом 3 років.

Висновки

Водіння в нетверезому стані є дуже серйозним порушенням, яке може призвести не тільки до фінансових стягнень, але й до адміністративного арешту. А в випадках ДТП може наступити, навіть, кримінальна відповідальність. Тому не варто сідати за кермо напідпитку. Не наражайте на небезпеку себе, пасажирів та інших учасників дорожнього руху, в тому числі пішоходів. Адже один необдуманий вчинок може призвести до серйозних наслідків.


Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Матеріали по темі