21 вересня 2021, 08:13 Житомир: °C
Юрій Малашевич
Громадський діяч

Історичний календар Черняхівщини. 8 - 14 липня.

В липні 1875 р. – в с. Новополі (нині Черняхівський район) старостою церкви «Архістратига Михаїла» затверджено Павлюка Семена Івановича.

Губернська газета «Радянська Волинь» в липні 1929 р. на своїх шпальтах розмістила  статтю про голову  Андріївської сільської ради Черняхівського району Данилюка, висвітивши його як колишнього фельдфебеля, «петлюрівського прихвостня та куркуля».

Цей чоловік зайняв відкриту позицію на правлену на захист одноосібного сільського господарювання, чим перешкоджав створенню артілей та колгоспів. Радянська пропаганда надрукувала про те , що він ніби то надумав привласнити собі колишній гарний поміщицький сад площею 4,50 десятин, який був розділений серед громадян. Слухали на зборах волосних інструкторів Кокошинського і Власика про вибори і значення Рад, про Земельний закон, про 5 Всеукраїнський з'їзд, а також про здачу зброї військового зразка.

В липні  1941 року на території Черняхівського  району з’явились перші похідні групи Революційного (Бандерівського) Проводу Організації Українських Націоналістів.

В липні 1953 р. – в с. Зорокові, що в Черняхівському районі, в колгоспі ім. Кірова почали будівництво третього ставка, Дзеркальна площа якого становила на той час 6 га. 

08. 07. 1953 р. - в Черняхівській середній, Троковицькій, Іванківській, Городищанській семирічних школах закінчився капітальний ремонт шкільних приміщень, з підготовкою до нового навчального року зволікали: завідуюча Федорівською початковою школою Сидоренко, погано готувались до ННР Високо-Українська ( директор Горкуша), і Бежівська ( директор Любарчук), Дівоцька (директор Іванюха), Зороківська (директор Сороколіт) семирічні школи. Такі директори як, Збуткевич( Новосілківська семирічна), Довбиш (Сліпчицька семирічна), Хоменко (Черняхівська семирічна) не дбали про паливо. Недостатньо фінансував освіту району райфінвідділ( зав Нестерчук).

09. 07. 1960 р. – відбулось об’єднання сіл Андрієво – Українське  і Андріївка в єдиний населений пункт.

З 9 по 16 липня 1953.- Т.В.О. редактора районної газети «Колгоспник Черняхівщини» була М. Котова.  

10. 07. 1976 р. – футболісти Черняхівського районного об’єднання «Сільгосптехніки» стали переможцями Першості обласної ради ДТС «Колос».

11 – 19. 07. 1941 р. – на теренах Черняхівського району відбувалось встановлення німецько – нацистського окупаційного режиму. Опинившись в клешнях наступаючих збройних сил Третього Рейху (« Групи Армій Південь») села Черняхівщини одне за одним потрапляли до рук ворога. 7 липня нацисти з’явилися в  с. Забріддя та  в с.Троковичах, 11 липня німці встановили свій порядок в с. Новополі,  13 липня підрозділи Вермахту увійшли в районний центр – смт. Черняхів, с. Дівочки та с. Клітище, 14 липня оволоділи с. Андріївка, 15 липня с. Браженка, 17 липня с. Пекарщина та с. Мокренщина, 18 липня противник захопив с. Горбулів тощо. 887 діб наш край перебував під нациською окупацією.

11. 07. 1953 р. - з посади завторга Черняхівського міського споживчого товариства було звільнено  М. Моргуляна. Підстовою звільнення було те що останій скомпрометував себе нечестивими діями. Повідомив районній газеті начальник оргревізійного відділу облспоживспілки Майструк.

12. 07. 1953 р. – районна газета «Колгоспник Черняхівщини (№ 55  (3248) 12 липня . 1953р.) повідомила про по злочинному безвідповідальне ставлення до жнив в артілі ім. Маленкова (Крученець)(голова Гладиш).

13. 07. 1953 р. – в райцентрі пройшов мітинг трудящих мітинг відкрив голова Черняхівської селищної ради депутатів трудящих Поліщук. Слово говорив зав відділом пропаганди та агітації РК Пивовар, комсомолець, працівник райвідділу зв’язку Малинівський, працівник відділення держбанку Медведь – всі виступаючи підтримали керівництва країни та осудили Берію.

14. 07. 1953. – пройшов пленум Черняхівського РК КПУ з доповіддю виступив секретар РК П. Г. Докіль, в обговоренні доповіді взяли участь комуністи: Хабчук, Міщенко, Юрре, Смірнов, Пархомчук, Трохименко, Казиміров, Омельченко, Котова та ін.. (джерело: районна газета «Колгоспник Черняхівщини № 56  (3249) 16 липня 1953р.). В цей же день подібний захід відбувся і в Головино. На мітингу працівників гранкар’єру виступив стаханівець-каменотес Пилипчук, секретар партбюро Євдокимов, учасники мітингу засудили Берію.

14. 07. 1955. – видання «Український Прометей» опублікувало статтю Ю. Мовчана під назвою «Чому українська література в світі незнана»

В липні 1964 року остаточно був сформований Черняхівський район електромереж (Черняхівський РЕМ)