6 квітня 2020, 06:18 Житомир: °C
Юрій Малашевич
Депутат Черняхівської районної ради

Е-декларування відкрило "Скриню Пандори". Чому так багато "кєшу"!?

  Знай же, что в последние дни наступят времена тяжкие. Ибо люди будут самолюбивы, сребролюбивы, горды, надменны, злоречивы, родителям непокорны, неблагодарны, нечестивы, недружелюбны, непримирительны, клеветники, невоздержны, жестоки, не любящие добра, предатели, наглы, напыщенны, более сластолюбивы, нежели боголюбивы, имеющие вид благочестия, силы же его отрекшиеся.

Второе послание к Тимофею Святого Апостола Павла.  ГЛАВА 3.

 

Шабаш, влаштований деклараціями представників виконавчої та законодавчої влади, добре характеризує їх історичне значення в житті нашої країни. Думаю, Майдан точно не хотів бачити на екранах ці «особи» і то шоу, яке зараз відбувається в країні. Спостерігати, як на тлі руйнування економіки і божевільного збідніння всіх і вся, без винятку (і бізнесменів, і звичайних людей), купка тих, хто дорвався до влади, показує себе у всій красі.

Знову практика показала неможливість буквального застосування в Україні звичайних механізмів, використовуваних в усьому світі. Скрізь е-декларування - звичайний публічний інструмент взаємодії громадян, чиновників, бізнесу і держави. Майже формальне підтвердження законослухняності і міри участі в житті держави через податки і благодійність.

Чи то ініціатори не розраховували на навіть часткову правдивість декларантів (за оцінками деяких експертів, нинішні шокували всіх цифри - це лише верхівка айсберга, близько 10% реальних багатств) - а порожні декларації ніяких особливих наслідків не мали б. Чи то просто не врахували момент внутрішньополітичного, соціального, а також міжнародного резонансу.

Але взагалі-то це очевидно: мільярдні декларації в бідній країні-кабальний боржника МВФ не могли не привернути загальної уваги.

У кого-то в деклараціях знаходять крадені раніше предмети старовини і раритету; хтось, очолюючи систему банківського контролю, настільки не довіряє цій же системі, що всі свої заощадження зберігає або за кордоном, або в кеші; хтось, будучи ніким до 2014 року, навіть не знаючи, що таке декларація, зараз декларує мільйони наявних заощаджень та перераховує доларові пачки.

Упевнений, що бум із заповненням декларацій викликаний не «патріотизмом» так званих декларантів, а тим, що Європа і США вдарили кулаком по столу і сказали: «Слухайте, ну ви просто замахали. Ви не хочете декларувати своїх доходи: у вас то система не працює, то ліцензію не отримали, то щось не включається. Ви боїтеся. Дочекаєтеся, і ми введемо персональні санкції ».

Саме цього вони забоялись, чудово розуміючи, що відкрита ними в 2014 році скриня  Пандори пройдеться по ним же набагато серйозніше, ніж по їх попередникам. Тому і побігли похапцем декларувати все те, що «непосильною» працею за два роки «заробили», забрали, потягли, розділили. Причому, вони ж, як тільки чують небезпеку втрати своїх посад і грошей, відразу заводять стару шарманку про те, що «не можна нас чіпати, інакше країна розвалиться, ворог нападе». Все заради однієї мети: не заважали красти далі.

Соціальне напруження всередині України оприлюднення е-декларацій навряд чи серйозно збільшить: люди приблизно цього і чекали від депутатів і чиновників. З політичною ситуацією складніше: мало не все із задекларованого можна оголосити отриманим корупційним шляхом і, відповідно, нацькувати на опонента НАБУ, ГПУ, МВС ... Тобто, декларації обов'язково будуть використовуватися в політичній боротьбі - вже використовуються.

Ну і ні про яку "нульовий декларації" і легалізації власності при таких обсягах багатств сумнівного походження мови бути не може. А ініціатори розраховували також і на цей результат: цивілізувати нарешті цей специфічний сектор економіки. До того ж легалізувати мертвий вантаж безглуздо. Складовані кубометри купюр економіку активізувати ніяк не можуть. Як і мощі з церквами не збільшують ВВП. Виходить, ініціатори і лобісти системи е-декларування не очікували, що все настільки погано?

І нарешті, реакція міжнародних кредиторів і зарубіжних партнерів України. Першим про проблеми при переговорах написав Войцех Балчун, глава "Укрзалізниці". Далі буде серйозніше. Адже мало не вся допомога Україні так чи інакше дається "на реформування та боротьбу з корупцією". А, як справедливо зазначив Ігор Тишкевич, "готівкові кошти у великих обсягах у чиновників і політиків сприймаються в більшості країн ЄС і в США як перша ознака вірогідної корумпованості". Тут же мова про дуже великих обсягах. Притому коштів заморожених. У кредиторів виникає закономірне питання: якщо ви не дозволяєте вашим грошам працювати на Україну - чому ми повинні давати для цього наші гроші? І де гарантія, що вони також не осядуть десь готівкою і не будуть заморожені для реальної економіки?

 

Так чому ж так  багато "кєшу"?

По-перше, після того, як банківську систему очолила (власне, розгромила) Гонтарєва з командою, цій системі не довіряють навіть такі грошові тузи як, Костянтиновскій, брати Дубневичі, Демчак, Іванчук (депутати-лідери в деклараціях по готівці). Тому більшість зберігає гроші або в кеші, або в зарубіжних банках, або кидають їх в оборот.

По-друге, багато хто сприйняв сьогоднішнє е-декларування як по суті легалізацію доходів. Тобто, вони задекларували активи, здобуті незаконним шляхом, і таким чином начебто їх легалізували. Або, ще один варіант: вони свідомо задекларували більше, ніж є насправді, з розрахунком на майбутній ще не отриманий, але вже запланований нечистий дохід.

Якщо у випадку з депутатами-коммерсами можна пояснити, як було збита їх стан, то ось як у деяких некоммерсів, жебраків ще два роки тому, з'явилася маса квартир і нерухомості, - питання відкрите. І відповісти на нього повинні правоохоронні органи.

Для розуміння, подання завідомо недостовірних відомостей у деклараціях щодо майна, активів (будь-яких об'єктів, вартість яких можна підрахувати), тягне за собою як адміністративну, так і кримінальну відповідальність.

У першому випадку мова йде про накладення штрафу від 17 до 42,5 тис. грн за подання завідомо недостовірних відомостей, які серйозно відрізняються (на суму від 137,8 до 344,5 тис. грн). Треба сказати, цим покаранням вдасться ще легко звільнитися, адже в разі настання кримінальної відповідальності (ст. 366-1 України: Кримінального кодексу) можновладцям загрожує позбавлення волі на строк до двох років. Для цього «всього лише» треба, щоб зазначені в деклараціях відомості відрізнялися від достовірних на суму понад 344 тис. грн (на сьогодні це трохи більше $ 13 тис.). Судячи з кількості мільйонерів у владних стінах, цей «бар'єр» буде подолати нескладно.

Крім того, згідно з ЗУ «Про запобігання корупції», якщо декларант був викритий в несумлінності, він може бути відсторонений від своєї служби до закінчення розгляду справи судом.

Навіщо хочуть людей змусити декларувати доходи?

Тепер декларанти заявляють, що будуть вимагати того ж для людей, - мова йде про нульовий декларації для всіх громадян.

За останні два з половиною роки вся діяльність влади була спрямована на підрахунок заощаджень і вимивання їх з допомогою штучно роздутих цін на життя. У цьому вся суть їх заробітку.

Вони пропонують, щоб громадяни України на якийсь момент задекларували все, що у них є: всі активи, грошові заощадження, цінні папери, у чому б це не виражалося (городи, гаражі, будинки, земля). Так почнеться відлік динаміки цих заощаджень: вона буде або збільшується, або падати. Це прив'яжуть до офіційного доходу громадян.

В принципі, для будь-якої розвиненої країни така система розсудлива. У нашої ж країни все матиме одну мету - перерахувати, щоб потім забрати.

 

Який підсумок?

Оприлюднення електронних декларацій викликало шок у громадськості. Як чітко помітили журналісти, «переведені в готівку все завоювання Майдану» - за два роки руйнувань в країні, смерті, розвалу економіки. Зараз ці панове, самі того не розуміючи, представили своє справжнє обличчя. Вони показали, що для них найцінніше. Тому хочеться вірити, що найближчим часом народ прийме правильне рішення про те, хто повинен керувати країною. Упевнений, з часом все, що відбувається, буде дана оцінка. Не зараз, трохи пізніше, але обов'язково буде.

В цілому, позитивними в е-декларуванні залишаються хіба що перспективи. Гіпотетичні. Якщо на другий і третій рік декларування у депутатів і чиновників під тиском суспільства і представників міжнародних структур зміниться ставлення до накопичення. Або якщо оприлюднення цих даних призведе до ротації якщо не політичних еліт в цілому, то хоча б до ротації ВР після дострокових виборів.