21 вересня 2021, 09:03 Житомир: °C
Юрій Малашевич
Громадський діяч

історичний календар 22 - 28 січня

ІСТОРИЧНИЙ КАЛЕНДАР ЧЕРНЯХІВЩИНИ: 22-28 СІЧНЯ

22 січня 1953 року – передвиборчі збори робітників Головинського гранітного кар’єру одностайно підтримали кандидатуру комсомольця Антона Михайловича Юрченка на виборах до Черняхівської районної ради. Зі словом підтримки виступив електрик-стахановець Феофіл Подолян, каменотес С. Степаненко, голова комітету профспілки кар’єроуправління Краснобокий.

22 січня 1965 року – колгоспи району купили в райоб єднанні «Сільгосптехніка» 12 такторів Т – 74.

23 січня 1968 року – за показниками 1967 року, троковицький колгосп ім.. Леніна був затверджений учасником виставки передового досвіду в народному господарстві. УРСР. Ланка Н. М. Рубан одержала на 23-х га по 10,7 цнт. льоноволокна.

22 січня 2014 року – за участь в Євромайдані Юрій Хробуст засуджений до 2 місяців утримання під домашнім арештом на період досудового cлідства. Тоді домашній арешт було присуджено чотирьом студентам університету імені Карпенка-Карого, яким закидали заворушення на вулиці Грушевського: Юрію Хробусту, Андрію Котляру, Данилу Окулову і Вадиму Ковальову. Але це на період досудового слідства. Олександру Шкрабаку та Андрію Іванюку дали по 1 місяцю досудового перебування в СІЗО. У них є 5 днів на подачу апеляції. Через два місяці мав би відбутися суд над Юрком. Усім тоді інкримінували ст. 294, ч.2 Кримінального кодексу – організацію масових заворушень, хоча жодних доказів цього слідство не надало.

23 січня 1953 року – окружні виборчі комісії зареєстрували кандидатів до Черняхівської районної ради депутатів трудящих, ними стали Ольга Переделська - лікар райдитконсультації, Галина Дідківська, Надія Заглада, Петро Докіль, Антоніна Бурнейко, Панас Христенко, Антон Юрченко, Лідія Пивовар, Степан Ковальчук, Петро Іщенко, Олександр Трохименко, Михайло Дятел, Олександр Янчевський, Микола Загребельний, Інна Яковлева, Марія Котова, Михайло Казиміров, Гнат Лукащук, Антон Пивовар, Микола Климчук, Сергій Степанюк, Валентина Вознюк, Людмила Салімонович, Михайло Дідківський, Михайло Котенко, Микола Фанта, Олександр Леус, Ананій Гультяєв, Надія Радомська, Петро Мусієнко, Дмитро Бондарчук, Ганна Романчук, Дмитро Омельченко, Ярина Кондарцька, Олександр Кузь, Валентин Маринця, Василь Малинівський, Василь Нестерчук.

23 січня 2014 року - Черняхівських бюджетників на шкільних автобусах привезли в Житомир захищати чинну владу. На антимайдані в той час були голова райдержадміністрації Сергій Поліщук і всі його заступники.

24 січня 1953 року – в колгоспах, на підприємствах, в установих містечка та району пройшли збори з висунення кандидатів до районної та селищної рад депутатів трудящих Так у Черняхові колектив промартілі «Молот» одностайно висунув кандидатами в депутати до Черняхівської селищної ради голову правління Г.В.Паламарчука і стельмаха М.Т.Конончука. Працівники Черняхівської середньої школи висунули кандидатами до селищної ради директора навчального закладу І.А.Міщенка та вчителів Н.І.Лук’янчук та О.Л.Пархомчук. Колгоспники артілі імені Ворошилова кандидатами в депутати до селищної висунули кращих ланкових: Ганну Гакальчук та Ярину Кондрацьку.

25 січня 1932 року – за Бабичівською сілською радою зафіксували найбільший борг державі із хлібозаготівлі в Черняхівському районі. Там не створили колгосп і були одні з найзаможніших сільських господарств – одноосібників району. Тоді в нашому районі стан справ із забезпеченістю продовольством та харчами все більше набував ознак початку масового голоду.

25 січня 1970 року – на республіканських змаганнях із мотокросу на приз С. П. Корольова працівник Черняхівського райхарчкомбінату Петро Стецюк за підсумками 3-х заїздів посів 1-е місце, підтвердивши звання майстра спорту.

25 січня 2012 року - Житомирський обласний адміністративний суд поновив Володимира Артемчука на посаді начальника відділу Держкомзему в Черняхівському районі. Визнано протиправним та скасовано наказ Голови Комісії з проведення реорганізації Державного комітету України із земельних ресурсів № 306-кт від 20 вересня 2011 року про звільнення цього держслужбовця з роботи «за порушення присяги державного службовця в частині сумлінного виконання своїх обов’язків». Як зазначалося раніше, 28 грудня Черняхівський районний суд зобов’язав Черняхівську райдержадміністрацію відкликати з Житомирської обласної держадміністрації доповідну записку за підписом Сергія Поліщука, у якій ішлося про те, що виконуючий обов’язки начальник відділу Держкомзему в Черняхівському районі Володимир Артемчук зловживав владою та службовим становищем. Суд визнав вищезазначену ситуацію неправдивою і такою, що порочить ділову репутацію, честь і гідність В.В.Артемчука, і зобов’язав Черняхівську райдержадміністрацію заплатити В. В.Артемчуку 5 тисяч гривень моральної шкоди.

25 січня 2014 року - учні Черняхівської гімназії та керівники Черняхівської районної громадської організації «Україна – це МИ» завітали з подарунками в Потіївську школу – інтернат. Гімназисти того року за наколядовані кошти купили своїм друзям концертні народні строї. Керівники ж та активісти громадської організації «Україна – це Ми» забезпечили транспорт до Потіївки і назад та привезли дітям солодощі.

26 січня 1953 року у Черняхівській середній школі пройшли змагання лижників та шахістів, першість здобули учень 10 класу Євген Малафійчук, учениця 9 класу Аліна Ткачук, учні 7 класу Анатолій Писарець та Клавдія Корнілова. Організував змагання голова фізкультурного колективу школи М. Іщенко.

У січні 1962 року – кандидатом до складу Житомирської окружної виборчої комісії № 480 з виборів до Верховної Ради СРСР загальними зборами колгоспників високо-української артілі імені 1 травня було висунуто голову колгоспу Володимира Хабчука.

26 січня 1988 року у дію введено 3-й пусковий комплекс КХП – комбікормовий завод продуктивністю 1050 тон на добу.

26 січня 1994 року – Григрія Березюка було зареєстровано кандидатом в народні депутати України по Баранівському виборчому округу №160 до якого у той час входив наш район.

За даними подимного реєстру від 27 січня 1724 року, у містечку Вільськ було 44 житлові будівлі.

27 січня 1953 року – депутат Верховної Ради УРСР Надія Заглада звернулася до всіх працівників сільського господарства СРСР із закликом підвищення темпів та продуктивності сільгоспвиробництва.

У січні 1967 року у розпалі ІV ювілейної зимової спартакіади профспілок успішно виступили спортсмени нашого району. У турнірі хокеїстів на голову сильнішими за інших були тоді команди «Спартак» і «Авангард». Призерами стали спортсмени «Колгоспника», кольори яких захищали черняхівці Євгеній Мерінов, Віктор Бобчик, Володимир Дмитрук, а також воротар Анатолій Баранов. Вдало виступили тоді й наші ковзанярі: Володимир Дмитрук та Віктор Заєць стали третіми призерами. Ще більшого успіху досяг Леонід Горобець (нині покійний), який на дистанціях 1500 і 3000 м. був другим, його включили тоді до збірної області, яка брала участь в ювілейній республіканській спартакіаді. Загалом ковзанярі та хокеїсти нашого сільського «Колгоспника» посіли третє місце. Головою райради спортивних товариств в цей час був В. Єсін.

27 січня 1993 року у Черняхові відкрився фірмовий магазин Житомирського виробничого взуттєвого об єднання «Крок».

27 січня 2012 року - на базі Черняхівської гімназії відбувся черговий щорічний турнір із волейболу пам’яті визначного вчителя фізкультури, тренера Володимира Годлевського. З ініціативи директора Черняхівської гімназії Миколи Сироїда та члена керівної ради Черняхівської громадської організації «Україна – це МИ» Сергія Дзюблика вдруге цей турнір проводився серед шкільних волейбольних команд, хоча започатковувався він як змагання серед дорослих (змагання серед дорослих відбулися на початку березня). Усього в турнірі взяли участь 4 команди: дві з Черняхівської гімназії, команди Селянщинського спортивного ліцею та Забрідської ЗОШ І-ІІІ ст. У запеклій боротьбі перемогу здобули юні волейболісти Черняхівської гімназії - старша команда, яку підготував тренер Вадим Дзюблик.

27 січня 2013 року - Черняхівські гімназисти знову відвідали Потіївський інтернат.

У січні – березні 2004 року у нашому районі було проведено операцію «Акцизна марка». Під час неї здійснено 62 перевірки суб’єктів підприємницької діяльності. Виявлено 7 порушень, вилучено товарів на суму 1,8 тис. грн (370 - 380 дол. США). Встановлено 2 факти незаконного використання марок акцизного збору. На тютюнових виробах (88 пачках), виявлені старі марки акцизного збору невстановленого зразка, 15 марок нового зразка, з них незаконно отриманих - 15. Порушено 2 кримінальні справи та складено 1 адміністартивний протокол.

28 січня 1951 року – Новопільська артіль ім. Шевченка об’єдналась з окілківською артіллю «Комінтерн» в єдине господарство.

Підготував Юрій МАЛАШЕВИЧ