2 January 2025, 14:54 Житомир: °C
Юля Чепюк
блогерка

Невеличке польове дослідження житомирської Facebook-тусовки. Частина 1.

Невеличке польове дослідження житомирської Facebook-тусовки. Частина 1.

 

Цитата

Ми вирішили зробити невеличке польове дослідження житомирської Facebook-тусовки. У першому матеріалі ми проведемо міні-лікнеп на тему: як перестати хвилюватися і почати тролити, та хто ж такі "фейки", "тролі" і "клони".

Колись головний редактор Житомир.info, Тамара Коваль, сильно насварила одного зі своїх журналістів за те, що він відповів на образливий коментар під матеріалом на сайті. Вона сказала, що не слід вступати в дискусію з тими, кому потрібна сама дискусія, а не пояснення. Журналіст обурився, потім зареєструвався під фейковим ніком і таки написав те, що хотів. Вийшла глобальна суперечка.

Звісно, що від істини і початкової теми журналіст та його опонент незворотньо віддалялися з кожним наступним коментарем. І раптом журналіст зрозумів, що треба зупинятися, бо він банально повівся на звичайного троля.

Як перестати хвилюватися і почати тролити

Часи боїв у темах на форумах відійшли у минуле. Майже всі писаки перекочували у Фейсбук – хтось під справжнім ім’ям, хтось під вигаданим.

Житомиряни масово почали реєструватися у соціальних мережах, бо там можна було спілкуватися і вільно висловлювати свою думку. Позаяк місто у нас невеличке, а сказати хочеться про всіх, поряд з реальним акаунтом кожен почав собі заводити несправжній акаунт, з якого не страшно писати все, що заманеться. З одного хвалиш, з іншого – мочиш. Так з’явилися фейки.

Зазвичай, фейки створюються для того, щоб поширювати потрібну їм інфу. Чому не зробити це з власної сторінки – причин багато. Однією з основних є небажання зловити ляща – інформація від них жорстка, як новенький йоршик. Фейки майже ніколи не пишуть коментарів і не вміють тролити. У них на меті виключно поширення потрібної інформації.

Фейки часто працюють в тандемі з тролями. Фейк Жанна Медведева не пише матюків, але регулярно свідомо закидує спірні і провокаційні теми. Сама коментує рідко, втім під її пости одразу збігається купа тролів. Так само працює і фейк Артем Гордеев. Бути фейком – робота.

Жирний троль.

Не можна розглядати фейки окремо від тролів, бо більшість тролів пишуть під фейковими акаунтами. Хтось за завданням, а хтось, щоб позбутися жовчі, яка їх переповнює. Це так званіжирні тролі або trollis animalis (бидло-тролі).

До прикладу, водиться у житомирському інтернет-просторі такий екземпляр – Pavel Vereschagin. Він дуже вправний у бидло тролінгу. Серед основних його професійних мінусів – з ним не хочеться продовжувати розмови, хочеться одразу забанити. Це антирезультат для троля, проте люди ведуться. Однією з ознак тролінгу є постійні спроби перейти на особистості в розмові. З цим Верещагин справляється на 5. Ще однією ознакою є невихованість і хамська поведінка. І з цим у нього все добре.

Facebook цитата

Забігаючи наперед скажу, що активізувався Верещагин після того, як усім стало відомо, хто пише під ніком Валерий Шатунов. Замаячив лящ, і Шатунов став писати помірніше, а "жирну" частину перебрав на себе Павел Верещагин.

Хто і для чого створив акаунт Іван Богунський ми напишемо у наступному матеріалі. Тут скажемо лише одне – Богунський не дотягує до того, на що претендує, і теж може розраховувати лише на звання trollis animalis. Власного продукту (постів) Богунський практично не виробляє, але коментує постійно. Грубо і вульгарно.

Акаунти жирних тролів створюються з простою метою – захистити хазяїна, грубо образивши того, хто напав на хазяїна. На відміну від простих фейків, ніякої інформації вони зазвичай не доносять.

Здоровий симбіоз фейка і троля у наших широтах трапляється рідко. До таких акаунтів можна віднести Марлу Зінгер. Очевидно, що цей фейк переслідуює певні цілі, викладаючи інформацію, але робить це дуже вправно. Спершу Зінгер також працювала в тандемі з тролем під ніком Тайлер Дерден, але згодом він кудись зник.

Щось подібне раніше намагався робити троль під ніком Валерий Шатунов, але його "простирадла" читати було нудно. Згодом зрозуміли, що Шатунов вистрибує під вибори і стало зовсім нецікаво.

Подейкують, що на попередніх виборах з ним і справді рахувалися – платили, щоб не писав гидоти про одного з кандидатів. Втім, час минає, блогерів стає все більше, пишуть вони краще, і Валерий Шатунов не витримав конкуренції. Кажуть, цього разу йому не вдалося майже нічого заробити своїм шантажем.

Facebook сторінка

Про тих, для кого тролінг – це стан душі.

Житомирян, про яких ми напишемо далі, можна назвати елітними тролями (trollis rex), а те, що вони роблять – світлим тролінгом (якщо тролінг може бути світлим). Вони тролять від щирого серця, заради особистого задоволення і під своїм ім’ям.

Запорука успіху хорошого і елітного тролінгу це – гострий розум, швидка реакція, здоровий цинізм, вагон сарказму і своєрідне почуття гумору.

Діалог зі світлим скромним тролем:
– Рома, ото ти троль!
– Та не троль я… Перестань.
– Рома, всі кажуть, що ти просто мега-троль.
– Ну, ок. Якщо всі кажуть, що я троль, то, мабуть, таки троль…

Людина, з якою відбувся цей діалог, тролить для розваги. Роман Кравчук – чесний і світлий тонкий троль. Він пише зі свого акаунта і нікого не жаліє. Подумав, що хтось мудак – написав. Тролінг заради тролінгу. Позаяк Роман самоучка, тролить він не завжди за усіма правилами тролінгу, але від душі. До істерики доводить не лише ідеологічних опонентів в коментарях, але й колег по громадській організації у внутрішньому чаті.

Наздоганяє його Юрій Жуковський. Він також тролить від чистого серця. Юрій любить потролити владу і псевдо-активістів. Виходить у нього гарно, але останнім часом відійшов від справ.

На п’яти йому наступає Сергій Роздум. Пояснювати багато не будемо, але, якщо десь у коментарях зустрінете – тікайте.

Як би нам не хотілося відбілити світлих тролів, їх тролінг теж злий. Він спрямований на те, щоб максимально вивести людину з рівноваги, довести свою точку зору, і щоб при цьому тебе не забанили.

Випадає з цього рейтингу Юрко Градовський. Людина наче і тролити вміє, і з власного акаунту пише, але до trollis rex не дотягує, бо дуже часто опускається головою в помиї. Найбільше йому підходить визначення – trollis vulgaris, або звичайний троль. Інколи емоційний Юрко навіть стає грубим жирним  тролем. Втім, Градовський може собі дозволити не ховатися за фейковими акаунтами, він не боїться лящів, бо знаходиться поза зоною досяжності - в Польщі.

Починав Юрко з того, що тролив комуністів, але останнім часом активно переключився на Порошенка і Розенблата. Саме через це сам став жертвою тролінгу – спеціально під нього зробили мем "Тараканы в голове у Градовского только и говорят, что о Розенблате". Закінчилося все тим, що через цю його манію, був забанений багатьма нормальними людьми. Тепер Юрка майже не читають і не лайкають.

Про тараканів

Вберегтися від тролінга легко. Є два варіанти – не годувати троля зовсім (ігнор) або самому ставати тролем і тролити кривдника. Перший варіант підходить тим, хто за статусом і моральними переконаннями не може вдатися до другого. Проте, якщо ви не можете терпіти і готові з головою поринути у не зовсім приємну субстанцію, заводьте собі фейковий акаунт і включайтеся в роботу.

Від золотого барана до вівці Доллі. Тернистий шлях Андрія Федірко у ФБ.

Клон Андрія Федірка заявив, що його клонували після того, як справжній Федірко завів акаунт у Facebook. Безперечно, у людини, яка створила фейкову сторінку активного житомирянина, є почуття гумору.

Facebook сторінка

Кажуть, що справжній Андрій Федірко вирішив зареєструватися у ФБ, бо його фейк розмістив від свого імені сповідь майбутнього мера, за яку справжній мало не отримав по голові.

Федірко вирішив довести, що новостворений акаунт його, поставивши на аватар нормальну фотографію (а не стопкадр з відео) та виклавши родинні фото. Не минуло і кількох годин, як фейк теж змінив фото на аві, а за кілька днів виклав у себе на сторінці фото родини Федірка. Тепер обоє доводять, що вони Федірки і навіть сперечаються у коментарях. Виглядає це дуже смішно.

Ще раніше про появу свого клона заявляла "незалежна журналістка" Олена Галагуза. Вона навіть збиралася звертатися з запитом у СБУ. Втім, у СБУ їй не допомогли, Facebook клона забанив, і Олена заспокоїлася.

У наступних матеріалах ми обов’язково розпишемо, хто з фейків з ким "дружить", якими темами займається і кого захищає, хто ховається за ніками найвідоміших тролів і фейків та скажемо кілька слів про акаунти житомирських політиків.