28 March 2024, 17:43 Житомир: °C
Юля Чепюк
блогерка

На житомирському авторинку розбирають на запчастини майже нові «газельки», списані київським ДАІ?

Мабуть, в ДАІ міста Києва забули, що в країні війна. Бо як можна пояснити те, що майже нові автівки «списують» і продають за безцінь, замість того, аби відправляти їх в зону АТО? Але навіщо оголошувати аукціон чи пропонувати їх волонтерам (я впевнена, що знайшлося б не мало людей, готових за такі гроші купити авто для військових), але ж ні… Волонтери відкатів не дадуть…

Нова резина, цілі фари, м’які сидіння і навіть укомплектовані аптечки… З самого ранку 4 листопада на житомирському авторинку на деталі розбирали чотири майже нові «газельки». Свідками цього стали хлопці з ДУКу «Правий Сектор», які днями повернулися з блокади Криму – Вадим Левковський та Андрій Горбачук.


З їхніх слів, автівки, з яких витягували нутрощі, виглядали дуже пристойно і могли б намотати ще не одну тисячу кілометрів по зоні АТО. Вони вирішили розібратися, чому ж їх розбирають на деталі. Зателефонували мені, я в свою чергу звернулася за допомогою до голови АГО «Нова Сила» Костянтина Суського та волонтера Ірини Коцюби і ми поїхали на авторинок.

Особливу увагу житомирян привернули наклейки на бортах з емблемою МВС України та номером телефону чергової частини УДАІ м. Києва. Ми «пробили» його через пошуковик Google, але номер уперто не відповідав.

Поки ми нишпорили і фотографували «газельки», нас помітив чоловік, який назвався власником. Представлятися і говорити на камеру відмовився, але ситуацію пояснив. Сказав, що машини списані, придбав він їх легально через київське ДАІ, конкретно у Шепелівського Володимира Володимировича за адресою вулиця Сім’ї Хохлових, 5 (там знаходиться УДАІ МВС м.Києва). Щоправда, спершу не хотів говорити ціну:

«Машини списали і вони пішли на утилізацію. Посто в Києві ДАІ розформовують. До 7 числа ДАІ вже не буде, то вони і списують».

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/fsrsLm6Mhyg" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Вимагати документи на автівки ми не мали жодного права, тому вирішили викликати 102.

Хочу одразу пояснити, що у мене поки немає жодних претензій до роботи наших житомирських правоохоронців, які приїхали на виклик. І представники патрульної служби, і ДАІвці, і слідчо-оперативна група зреагували на ситуацію прекрасно. Боюся перехвалити, але саме таких людей мені хотілося б бачити у новій поліції Житомира. Дякую також Валерію Рудику та Аллі Ващенко. Нам би дуже хотілося, щоб ви взяли цю ситуацію на особистий контроль. Не можна це просто так залишати.

Словом, правоохоронці походили разом з нами, пофотографували, записали наші пояснення. Ні в чому не звинувачуючи нового власника емвеесівських «газельок», ми наголосили на тому, що дуже дивним є той факт, що з машин одразу поскручували номери. Якщо все легально, навіщо таке робити? Двигуни від нас теж намагалися поховати.

Проте, нам таки вдалося ідентифікувати автівки! На дверях біля переднього сидіння пасажира ще не встигли відкрутити таблички з номерами «газельок» і їх двигунів. Крім того, на лобовому склі однієї з них залишився талон техогляду і дозвіл на спецсигнал, у яких теж продубльовані номери. Ми все це гарненько зазняли.

Просто дуже не хочеться, щоб потім виявилося, що «насправді» списали автівки якогось 90-го року, а не 2007 року, якими вони насправді є.

Ось вам табличка, де можна, звіривши з паспортними даними, перевірити, якого року був випущений автомобіль. Нашим ще навіть не виповнилося 10 років, а їх уже списали! До речі, на двох спідометрах, які не встигли зняти, ми побачили «пробіг». Так от одна з «газельок» наїздила 91 тисячу кілометрів, а друга 102 тисячі. Я думаю, автомобілісти зрозуміють, що для такої машини це дуже мало для списання.

Ось так в ідеалі:

А це вже з нашої машинки:

Як потім зізнавався власник, він їх купив за 15 тисяч гривень кожну. Зайдіть на будь-який сайт, де продають «газельки» б/у такого віку. Я не знайшла дешевше, ніж за 90 тисяч гривень. Власник переконував: вони були не на ходу. Усі чотири. Мабуть, партія якась бракована…

Готуємо запити на УМВС України в Житомирській області, на Генеральну прокуратуру і на Арсена Авакова від громадських організацій та журналістів. Звернулися також до народного депутата України Борислава Розенблата. Він пообіцяв усіляко допомагати і сказав, що разом з нами слідкуватиме за розвитком подій.