22 January 2025, 12:48 Житомир: °C
Матвій Хренов
Житомирянин

Другий етап медреформи. Як працюватимуть лікарні у 2020 році

Ми переходимо від логіки утримання закладів, до закупівлі медичних послуг у підприємства. Як це буде відбуватися

Комунальне неприбуткове підприємство «Мукачівська центральна районна лікарня» віддало на аутсорс послуги з харчування. Тепер для пацієнтів цієї лікарні готує кейтерингова компанія. Поясню простою мовою, що означає ця новина, на яку я випадково натрапив у Facebook. У чому її цінність для лікарень, що з 1 квітня 2020 року почнуть працювати в умовах нової моделі фінансування?

Почнемо аналізувати наше перше речення, в якому зашифрована вау-новина. КНП (комунальне неприбуткове підприємство) «Мукачівська центральна районна лікарня» означає, що цей заклад вторинної ланки вже готується до другого етапу медичної реформи. Коли всі медзаклади будуть укладати договори з Національною службою здоров’я України (НСЗУ) та отримувати гроші за надані послуги.

Нові принципи фінансування

Коротко про суть нової моделі фінансування — ми переходимо від логіки утримання закладів, до закупівлі медичних послуг у підприємства (читаємо медичного закладу).

Чим характеризується стара модель фінансування, яка ще частково існує в Україні? Кожен заклад отримує гроші через медичну субвенцію — фіксований річний об'єм коштів для кожного. Проте цей бюджет жодним чином не залежав від кількості і якості наданих послуг. У новій системі НСЗУ закуповуватиме медичні послуги у закладу. Тобто об'єм фінансування кожного окремого медзакладу буде залежати від кількості послуг, який він надав пацієнтам.

Відразу хочу сказати — диво не відбудеться і бюджет всіх лікарень не зросте в рази.

Відразу хочу сказати — дива не відбудеться і бюджет всіх лікарень не зросте в рази. Бо логіка змін не в доливанні коштів, а в зміні принципів фінансування. Як і раньше медичний бюджет на 2020 рік складає близько 3% від ВВП, а повинен складати не менше 5%. Проте заклади, які почнуть грати по новим правилам фінансування, гарантовано виграють від нових умов.

Отже, лікарня із установи стає підприємством. Безумовно, в медицині працюють не всі економічні закони, і їх не можна залишити без контролю, проте і нехтувати ними не можна.

Які основні фінансові відмінності між бюджетною установою та некомерційним неприбутковим підприємством

Установа живе за кошторисом. Підприємство — за бюджетом або фінансовим планом. Різниця між цими документами така ж, як і між бухгалтером і фінансовим директором. Бухгалтер фіксує витрати, фінансовий директор думає де взяти кошти. Так само і тут. Кошторис це сталий документ із заздалегідь відомими цифрами та показниками. Бюджет — гнучкий інструмент, на який можна впливати і в залежності від успішності підприємства він може істотно змінюватись.

Фінансовий план лікарні

Головне і найбільше джерело грошей для закладу — це кошти отримані від НСЗУ за надані медичні послуги.

Друге джерело фінансування — місцеві бюджети:

● Влада на місцях зобов’язана відшкодовувати закладам витрати на комуналку;

● Власники медзакладів, якими і є місцева влада, мають інвестувати: робити ремонт, вкладатися в інфраструктуру та купувати дороге обладнання для закладів;

● Регіональні програми. НСЗУ закуповуватиме виключно медичні послуги. Це її завдання згідно з Законом. А виконання регіональних соціальних функцій лікарнею може бути профінансоване через місцеву програму. Наприклад, догляд за соціально незахищеними людьми.

Третє джерело — платні послуги. Раніше, відверто про платні послуги в стінах державних лікарень було говорити якось соромно, проте це хибний підхід. Вони можуть стати непоганим джерелом заробітку лікарні, і чесним видом взаємодії між пацієнтом і закладом. Умовно, платні послуги можна поділити на медичні і немедичні:

● Немедичні послуги не обмежені жодним чином, і регулюються виключно господарським кодексом. Це можуть бути палати покращеного перебування (головне, щоб була альтернатива, і пацієнт їх обирав за бажанням, а не за примусом), транспортні послуги, тощо.

● Медичні послуги не менш важливе джерело додаткового прибутку лікарень. Крім тих послуг, що входять до Програми медичних гарантій, всі інші можуть надаватися за окрему оплату.

Оптимізуйся або помри

І для того, щоб бути ефективним у цих умовах і мати постійний потік пацієнтів, лікарні потрібно розвивати свої сильні сторони. Про що мова? У новій системі головний пацієнт, він вирішує в яку лікарню і за якою послугою піде. Зазвичай він обере ту лікарню де йому порадили хорошого лікаря, наприклад кардіолога. Де зручно отримувати послугу, а в кабінеті у лікаря є все необхідне обладнання. У випадку госпіталізації - є можливість обрати більш зручну палату, навіть якщо за неї потрібно буде заплатити. Тому головні лікарі, ви вже повинні думати над спеціалізацією вашого закладу.

А тепер повернемося до нашої вау-новини і згадаємо про другу частинку речення: «КНП віддало на аутсорс послуги з харчування». І оце реально «вау», адже заклад почав оптимізувати своє господарство. Тобто, керівництво закладу порахувало, що їм більш вигідно замовляти кейтерінг, чим утримувати окрему кухню, оплачувати роботу кухарів, витрачати час на закупівлю продуктів. Це все може зробити профільна компанія. На аутсорс можна віддати прання, логістику та навіть лабораторні послуги, зменшивши при цьому свої видатки на утримання закладу.

На аутсорсі лікарня може і заробляти. Наприклад, якщо у закладі є МРТ і його використовують лише при необхідності, а я знаю про такі випадки, і він працює лише до 16:00, то чому б не надавати ці послуги іншим закладам по контракту. І подібних прикладів безліч. Єдине, що потрібно розуміти з них, що тепер лікарня — це підприємство і для неї працюють правила фінансового плану.

Висновок

Дуже сподіваюсь, що Комунальне неприбуткове підприємство «Мукачівська центральна районна лікарня» перед тим як оптимізувати своє господарство пройшло всі ті кроки, які описані вище. Проаналізували свої послуги та зрозуміли в чому вони кращі, чому до них ходять пацієнти та за що їм заплатить НСЗУ. Пішли до місцевої влади та домовились про регіональні програми та інвестиції у свої сильні відділення. Почали ремонт, щоб нарешті відкрити палати покращеного комфорту і думають про сервіс для пацієнтів. Та розпочали грандіозну оптимізацію господарської частини. На місці всіх головних лікарів, які готують свої заклади до другого етапу медреформи, я б саме цим і займався.
https://nv.ua/ukr/biz/experts/yak-pracyuvatime-drugiy-etap-medichnoji-reformi-novini-ukrajini-50061174.html