Урядова політика щодо приватизації українських об’єктів державної власності набуває неймовірної популярності не тільки в Україні, а й далеко поза її межами. Так, в рамках Всесвітнього економічного форуму Голова Фонду державного майна України (ФДМУ), що відбувся на початку 2020 у м.Давос (Швейцарія), Дмитро Сенниченко презентував програму залучення інвестицій та плани приватизації.
Відповідно до Закону про Державний бюджет України, доходи від приватизації у 2020 році повинні скласти щонайменше $500 млн (12 млрд грн). Серед великих об’єктів, які включені у цей перелік, наявні наступні підприємства - гіганти у своїх сферах:
- ДП «Завод «Електроважмаш» м.Харків (спеціалізується на розробці та випуску турбогенераторів, гідрогенераторів, великих електричних машин постійного току тощо);
- ПАТ «Центренерго» до складу якого входять три теплові електростанції – Вуглегірська (Донецька обл), Зміївська (Харківська обл) та Трипільська (Київська обл). Сумарна встановлена потужність станцій становить 7 690 МВт, що дорівнює близько 14% від загальної встановленої потужності електростанцій України;
Дніпровський електровозобудівний завод (машинобудівне підприємство, що виготовляє магістральні електровози, тягові агрегати, рудничні електровози, електростартери ); - Державне підприємство «Об'єднана гірничо-хімічна компанія», до складу якого входить Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат (Житомирська область) та Вільногірський гірничо-металургійний комбінат (Дніпропетровська область);
- ПАТ “Сумихімпром” (мінеральні добрива, коагулянти та добавки до цементу, кислоти, двоокис титану та пігменти, та інші види хімічної продукції);
- ВАТ “Одеський припортовий завод” (виробництво аміаку, карбаміду, рідкого азоту, діоксиду вуглецю, рідкого кисню, сірчанокислого натрію. Також займається перевантаженням хімічної продукції, що надходить з країн СНД на експорт (є монополістом на українському ринку послуг з прийому, охолодження і перевантаження аміаку);
- ПАТ “Турбоатом“, м.Харків (турбіни українського Турбоатому працюють на електростанціях більш ніж в 45 країнах світу).
Напередодні такої масштабної приватизації Україна ще з 2018 року почала реалізовувати політику малої приватизації, в рамках якої в період 2018-2019 років державою отримано більше 2 млрд грн доходу. Усі ці історії, без винятку, пов’язані із унікальною за своєю технічною архітектурою системою електронних аукціонів Prozorro.Продажі. В основі системи Prozorro.Продажі – унікальне IT рішення, що забезпечує повну відкритість даних та прибуток для держави. Аукціони Prozorro.Продажі - це дворівнева система. Є центральна база даних, до якої підключені всі авторизовані маркетплейси (брокери) і таких понад 50 з усієї країни. Якщо інформація про лот заходить на один з них, то завдяки центральній базі вона моментально поширюється на всіх інших. Так працює принцип – «усі бачать все», коли кожен може побачити онлайн, що продається, хто і за скільки купує, а головне - після завершення аукціонів у відкритому доступі є вся інформація про торги. Така система захищена від монополії та корупції, коли продаж відбувається за зачиненими дверима, поміж своїх і за невигідною для держави ціною.
Також, до переліку об’єктів до приватизації включено наш Житомирський гігант, який вже й не дихає - ВАТ «Житомирський завод хімічного волокна» Деталі: ProZorro.Sale
Трохи аналітики щодо Житомирщини.
Приватизація.
За даними модулю аналітики Prozorro.Продажі https://bi.prozorro.sale/ організаторами, що розташовані у Житомирській області, впродовж 2018-2019 років проведено 63 успішних аукціона, які забезпечили 125,04 млн грн доходу в кишеню Житомирщини.
Ми проаналізували об’єкти приватизації Житомирщини, що були успішно реалізовані через Prozorro.Продажі і сформували свій топ-5 успішних аукціонів:
- Майновий комплекс готелю «Житомир» за адресою: м. Житомир, м-н Перемоги, 6.
Ціна реалізації - 60,08 млн грн. - Державне підприємство «Головинський кар’єр» за адресою: Житомирська обл., Черняхівський р-н, смт Головине, вул. Адміністративна,8.
Ціна реалізації - 11,94 млн грн. - Будівля колишнього дитячого інфекційного відділення м.Житомира.
Ціна реалізації - 9,0 млн грн. - Приміщення недіючої стоматологічної поліклініки вул. Романа Шухевича, 2а, м.Житомир. Ціна реалізації - 9,0 млн.
- Будівля не діючого дошкільного навчального закладу №54 з допоміжною господарською спорудою, що розташована у центральній частині міста, у парковій зоні. Ціна реалізації - 6,5 млн грн.
Непогана цифра як для об’єктів, що є неліквідними в руках державного управлінця, правда?
Деревина.
Станом на 05 лютого 2020 року в системі оголошено 147 аукціонів з продажу необробленої деревини лісових господарств Житомирської області загальною початковою вартістю 45,4 млн грн, що знаходяться у статусі прийому пропозицій.
Топ-5:
ДП “Городницьке лісове господарство” - 39 аукціонів загальною початковою вартістю 14,7 млн грн.
ДП "Народицьке спеціалізоване лісове господарство" - 19 аукціонів загальною початковою вартістю 7,4 млн грн.
ДП "Малинське лісове господарство" - 9 аукціонів загальною початковою вартістю 4,1 млн грн.
ДП "Овруцьке лісове господарство" - 24 аукціони загальною початковою вартістю 3,7 млн грн.
ДП "Баранівське спеціалізоване лісове господарство" - 10 аукціоні загальною початковою вартістю 2,8 млн грн.
За даними показниками Житомирська область є безпрецендентним лідером України і демонструє найкращу активність з реалізації нового експериментального проекту щодо проведення електронних аукціонів з продажу необробленої деревини, затвердженого Постановою КМУ від 04 грудня 2019 року № 1178.
Очевидно, що наведені напрямки діяльності Prozorro.Продажі не є вичерпними, оскільки на прозорих аукціонах ще й орендують вагони Укрзалізниці, реалізують майно банків - банкрутів, Державного концерну “Укроборонпром”, майно ДП і КП по всій країні і багато чого іншого.
З наведених аналізів ми можемо бачити, що держава поступово відкриває можливості для бізнесу, які до цього часу вирішувалися “за зачиненими дверима”. Таким чином, стає надійним партнером для бізнесу, якому можна довіряти та співпрацювати за принципом G2B.