У квітні ми всі виглядали вершників апокаліпсису. Країна в паніці увійшла в карантин. Міста задихалися від лісових пожеж. Рівень водосховища впав до історичного мінімуму. Мало хто знає, але Житомир був за 2 дні від впровадження графіку лімітованої подачі води.
Психологічно це було дуже складно. Ми розуміли, що пандемія – це явище, яке вже стане нашою подальшою реальністю. Те саме стосується і кардинальних змін клімату, нестачі води, зокрема. Можливо це означає, що Житомирщина назавжди відмовиться від вирощування льону та хмелю, зосередившись на баштанних культурах.
І всі ці зміни – настільки швидкі, що не можуть не турбувати. Ми змушені були оперативно розібратися із інфекційним контролем в Україні. Прийшов час вивчити ситуацію із водозабезпеченням. Саме це ми і обговорювали на минулому бізнес-клубі. Розмова не була простою, а висновки однозначними. Але вона точно була як завжди професійною. І за це, ще раз хочу подякувати заступнику Голови Державного агентства водних ресурсів Павлу Гвозденку.
Спробую тезово викласти основні висновки, до яких ми прийшли.
По-перше, проблема з водозабезпеченням Житомирського регіону – це наслідок глобальних кліматичних змін та результат діяльності людини. А якщо говорити простіше – Житомирщина тепер живе в іншому кліматичному поясі, ніж це було 100 років назад.
По-друге, ситуація із забезпеченням водними ресурсами сільського господарства – катастрофічно змінюється. Прийнято вважати, що Україна володіє не менше 25% світових запасів чорнозему. Разом з тим, сучасні вчені б’ють на сполох – українські чорноземи поступово деградують. Головні причини – зміна кліматичного поясу, нестача води та недосконалість системи зрошення.
Додайте до цього хижацьке поводження з лісом (знищення українських Карпат), дикунство із видобутком бурштину на Поліссі, екстенсивне сільське господарство з використанням жорстких неорганічних добрив. Як результат – маємо деградацію чорноземів та радикальне погіршення якості води.
Третій висновок. Радикальної та швидкої модернізації потребують не тільки технологічні потужності Водоканалу, але і система водосховищ і водозаборів. Якщо найближчим часом не почистити наприклад Відсічне водосховище, Житомир банально ризикує залишитися без води. Будь-якої – технічної, питної. У травні цього року показник наповненості цього водосховища становив лише 66% від норм (на 1 метр 34 см нижче НПР - нормального підпірного рівня).
Четверта теза. Забруднення водних ресурсів та проблема фосфатів. За 4 останні роки забруднення найбільшого українського басейну (Дніпра) фосфатами збільшилася на 12%. І відбувається це у геометричній прогресії. Для розуміння, фосфати – не неорганічні миючі засоби. З цим потрібно негайно щось робити. Є, наприклад, відповідні законодавчі ініціативи, щодо обмеження виробництва та торгівлі такими засобами. Проте я думаю, що тут мають окремо працювати інші механізми – просвітницькі.
Наші колеги з Агентства водних ресурсів поділилися цікавою інформацію, яку ми маємо враховувати. Чи знали ви, наприклад, що приготування 1 літру чаю, «коштує» 90 літрів води. Мова іде про затратність усього процесу – вирощування, транспортування тощо. 1 чашка еспресо – це вже 140 літрів води. 1 кг цукру – 1500 літрів. 1 кг шоколаду – 24 ТИСЯЧІ!!!! Літрів води.
У розпал епідемії коронавірусу всі ми навчилися ретельно мити руки з милом. Прийшов час навчитися економити воду. І тут є хороше українське слово – БЕРЕГТИ воду. Це важливо.
Разом з тим, державна та місцева влади, вочевидь, також мають радикально переглянути державні політики поводження з водою та забезпечення водою населення. Мова іде про ефективне утримання відповідних технологічних споруд – від накопичення води у почищених водосховищ, до транспортування води безпосередньо до квартири (з мінімальними технологічними втратами).
Віднедавна ми справді живемо у новій реальності. І ця реальність потребує від усіх нас відповідальності, обережності, бережливості.
Зміни починаються з нас. Ліс починається з першого дерева. Чистота – з не кинутого папірця повз смітник.
Це просто і складно однозначно. Але давайте змінюватися самі та змінювати світ довкола нас!