Щоб розуміти, що робити, потрібно чітко визначитись з ситуацією на даний момент, проблемами та майбутніми загрозами. А ситуація є такою.
Кількість транспорту і навантаження в місті зростає.
Коли чую про те, що люди жаліються на затори, розумію, що це суто регіональна оцінка стану речей, бо поки що Житомир точне не місто, яке потерпає в заторах. Ті, хто часто бувають в Києві, точно розуміють про що я кажу. Ситуація з заторами у нас точно краще навіть середньої, якщо не сказати цілком прийнятна. Безумовно, я не враховую випадки аварій, поламаного світлофора чи інших форс-мажорів або передвиборчої гарячки, коли за один рік виконують план п'ятирічки. Ці ситуації не є нормальними і по них не можна міряти.
Разом з тим, говорячи про те, що ситуація з заторами нормальна, вживаю слово “поки що”. Бо вона точно погіршилась за останні 20 чи 10 років.
Кількість власників і користувачів приватних автомобілів з кожним роком зростає. Це видно і по офіційній статистиці і на вулицях міста. Причин багато: і ритм життя, і стан громадського транспорту, і євробляхи і рівень доходів людей.
Та проблемою є факт, що вміщувати постійно зростаючу кількість приватних автомобілів і їх користувачів в умовах існуючої забудови міста стає з кожним роком все складніше.
Необхідно шукати альтернативи.
Якою б сумною не була реальність, але людей багато, і пересуватись в місті їм потрібно. Потрібно, але зі здоровим глуздом і чіткими критеріями: екологічності, часових рамок та бюджету цих рішень.
Звісно, в уяві можна намалювати 2-х рівневі дороги чи підземні або багатоповерхові паркінги в центрі міста. Проте, порахувавши бюджети таких рішень розуміємо, наскільки це нереалістично. А при тому, що такі рішення лише збільшують рівень забруднення і викиди, - і нераціонально.
Основною альтернативою приватним автомобілям є громадський транспорт.
Сучасні світові наука і практики говорять про пріоритети в сфері мобільності і відповідно концентрації зусиль і ресурсів на їх створення та утримання.
Впоратися з проблемою, як проїхати і де запаркувати автомобіль, яких стає в рази більше на вулицях в тому самому місті можна лише розвиваючи альтернативні способи пересування. Попри те, якби не було корисно і вигідно рухатись велосипедом і пішки, основним інструментом переміщення великих мас людей в місті є саме громадський транспорт (тролейбуси, трамваї, автобуси).
Так 1 тролейбус може вмістити в собі до 100 водіїв приватних, авто що розвантажить дорогу і дасть можливість довести всіх без заторів і зайвих витрат часу, без зайвих викидів і витрат на обслуговування всіх цих авто.
Звісно, що при цьому цей громадський транспорт має бути якісним, комфортним, пунктуальним. Перші кроки в цьому напрямку в місті вже продемонстровано: нові автобуси, тролейбуси, розклади руху, які виконуються, сервіси для оплати проїзду та інформації про прибуття транспорту.
Чим більше в місті транспорту тим дорожче це коштує.
Побутує думка, що достатньо просто збільшити кількість транспорту, тоді всі влізуть і це буде панацея. Нажаль, ні.
Кожен додатковий тролейбус чи автобус - це гроші: гроші на його придбання і утримання, на оплату праці людей, що на ньому працюють і на паливо чи електроенергію. Збільшити кількість транспорту означає збільшити витрати на нього.
Справедливо і закономірно, але потрібно рахувати свої спроможності і ефективність рішень.
Кількість транспорту збільшити можна, та чи зможемо ми це оплатити? Нагадаю, що весь нормальний громадський транспорт в світі, як і в Житомирі є дотаційним. Те що люди сплачують за свій проїзд, покриває витрати комунального підприємства Трамвайно-тролейбусне управління лише на 30%. Тобто 70% витрат на утримання існуючого транспорту доплачуюються з бюджету.
При цьому є ще один сумний факт - кількість пасажирів в місті є практично незмінною. Тобто, якщо туж саму кількість людей обслуговуватиме більша кількість транспорту це буде зручніше і краще, але вартість перевезення кожного такого пасажира зросте. Ось вона складність вибору: зробити більше, якісніше і комфортніше означає платити більше. А тим часом ціни і так не стоять на місці і навіть за ту ж якість з кожним роком доводиться платити більше.
Це не про безвихідність ситуації, а про реальність і факти в яких потрібно приймати рішення і усвідомлювати, що все має свою ціну.
Як бути?
- Змінювати пріоритети. Використовувати простір для людей, а не для складування машин. Людина займає і на тротуарі і в тролейбусі до 1 м.кв. При цьому це комфортно і їй і оточуючим. Автомобіль мінімум 6м.кв. і при цьому, стоячи запаркованим не виконує жодної корисної функції.
- Підвищувати якість громадського транспорту. Це не лише про нову техніку, це в першу чергу про функціональність і комфорт, розмір та маневреність, системність та систематичність роботи.
- Поліпшувати сервіс і стандарти обслуговування. Проводити регулярни зрізи рівня задоволеності для виявлення проблем та планомірної роботи над їх усуненням. Інколи, можна дати суттєві зміни в сервісі без закупівлі нової техніки чи дорогих програм.
- Всі знижки і пільги повинні оплачуватись, а всі пасажири розуміти, що знижчка і пільга теж коштує нам грошей. Якщо за щось не заплатив безпосередньо пасажир (той хто скористався послугою) за нього заплатили всі ми спільно через бюджет міста.
- Працювати не на те щоб всім сподобатися, а планомірно будувати сталу систему, попри критику і тимчасове незадоволення. Правильні рішення часто є не популярними, а шлях до результату тернистим.
Бонус: відео інтервю на тему.