Нечисті на «руку» управителі багатоквартирних будинків, усвідомлюючи, що гнів власників квартир досягає свого апогею, і на продовження дії договору розраховувати не варто, вдаються до різних способів та прийомів, які теоретично мають заблокувати процес виходу ОСББ зі своєї орбіти.
Способів багато і вони різні як за змістом, так і за своєю суттю.
Переважно застосовують «технічні прийоми». До них можна віднести прийому «неодержання письмової відповіді заздалегідь» або «ОСББ ще щось недоплатило по договору».
Але є і такі способи, які жодним чином не порушують права управителя, однак нерви ОСББешників лоскоче надуманими судовими справами.
Як пише сайт «Комунальний Лоєр», найпоширенішим прийомами управителів є акцент на процедурних порушеннях закону під час створення ОСББ.
Наприклад, загальна кількість співвласників певного багатоквартирного будинку становить 89 осіб, а реально взяли участь у створенні ОСББ 64 особи.
У такому разі управлінські компанії звертаються до господарських судів з позовом до ОСББ та державного реєстратора з вимогами визнати недійсними установчі збори ОСББ, оформлених протоколами та скасувати державну реєстрацію шляхом анулювання запису про реєстрацію у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань.
В основі переконань вказані компанії стверджують, що створення ОСББ призведе до дострокового розірвання договору з позивачем, так, як наслідок, недоотримання ним прибутку з винагороди управителю за надання послуг з обслуговування будинку.
Для переконливої мотивації управлінські компанії посилаються на правові позиції Великої Палати Верховного Суду, викладені у Постановах від 18.09.2018 у справі № 916/782/17, від 18.04.2018 у справі № 904/2796/17, від 26.02.2020 у справі № 473/2005/19.
Доводи управлінських компаній полягали у тому, що, суд, розглядаючи порушені права та інтереси позивача, враховував не право позивача на участь у проведенні установчих зборів ОСББ зі створення ОСББ як власника приміщень, а обсяг прав та повноважень, які він здійснює щодо багатоквартирного будинку, де було утворено ОСББ.
На що потрібно звернути увагу ОСББ, щоб одержати перемогу у судових спорах з управлінськими компаніями?
- у відзиві на позов ОСББ варто посилатися на те, що управлінським компаніям створення ОСББ у жодному разі не зашкодить майновим правам та законним інтересам;
- законодавець, приймаючи Закон України «Про житлово-комунальні послуги», закріпив право співвласників у будь- який час протягом дії такого договору, прийняти рішення про зміну форми управління будинком або обрати іншого управителя, достроково розірвавши договір;
- управлінські компанії не є власниками житлових або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, а тому право на участь у зборах вони не мають.
Детальніше про це читайте у статті «Як управлінські компанії перешкоджають створенню ОСББ?»