16 August 2022, 23:16 Житомир: °C
Руслан Годований
підприємець, громадській діяч

Про газ та маркетинговий обман

Суттєве підвищення тарифів сьогодні економічно вдарило по бюджету кожної родини, а також спровокувало «тарифний майдан». Люди по всій країні виходять на мітинги під стіни органів місцевої влади, десь навіть перекривають дорогу з вимогою знизити ціни на комунальні послуги. Хоча, насправді, претензії потрібно виставляти не на місцях, а Кабінету міністрів, який, по суті, і відповідальний за ціноутворення на газ та електроенергію.

Центральна влада нас намагалась переконати, що це риночні відносини, все чесно та об’єктивно пораховано і впливати на ціни не може.

Але, після масових вуличних протестів, влада швидко почала рятувати власний спокій і вирішили трошки знизити ціни та заспокоїти людей. Але давайте розберемось, чи насправді ціна газу 6,99 грн/куб.м є обґрунтованою та чесною.

Так НАК «Нафтогаз» прозвітував, що влітку 2020 року повністю заповнив сховища газом, якого має вистачити на весь опалювальний сезон. Газ до українських сховищ закачувався по наступним цінам: травень - 2,6 грн/куб.м; червень - 3,57 грн/куб.м; серпень - 2,9 грн/куб.м. Наразі Кабмін, щоб створити враження нижчої ціни, через маніпулятивний маркетинговий хід встановлює ціну на опалювальний період 6,99 грн/куб.м, по факту - 7 грн/куб.м. Але давайте порахуємо націнку НАК «Нафтогаз» при ціні 6.99 грн грн/куб.м: травень - 268%; червень – 195%% серпень – 241%. А потім ми дивуємось мільйонним преміям чиновників газових кампаній та цинічним розповідям про ринок газу.

Скажіть, будь ласка, і де тут ринок? Який ще бізнес може приносити таку шалену націнку при гуртовій торгівлі? Нагадую, НАК «Нафтогаз» державна кампанія, яка використовує державні сховища та державні газові мережі, продає газ не тільки імпортований, але й українського видобутку.

Вважаю, що чесна та об’єктивна ціна на газ не більше 4 грн/куб.м. Все решта - здирництво та цинізм. Ціна може бути ще нижчою, якщо весь український газ буде направлятись на потреби населення, оскільки по Конституції всі надра належать громадянам України.

6021439d1de93.jpg