Прийнято вважати, що інвестиції - це виключно про формат B2B та про отримання прямої комерційної вигоди. Простою мовою, інвестиції – це вкладання грошей у створення чи розвиток комерційного проекту, мета якого отримання прибутку. Конкретний приклад із власного досвіду. У наших партнерів з'явився попит на паперову тару для овочів і фруктів. Ми в групі залучили інвестиції, закупили нове обладнання, запустили його та розширили ринок, збільшивши у довгостроковій перспективі прибуток. Через який час наші інвестиції окупляться.
Але чому мало говоримо про явище соціальних інвестицій. Знову, з власного прикладу. Нове обладнання потребує іншої якості трудових ресурсів, люди мають отримати нові знання та навички. Ми інвестуємо у їхню освіту (як в Україні, так і за кордоном). І потім ці люди, колись у дуже довгій перспективі, можливо, приноситимуть непряму вигоду підприємству.
До соціальних інвестицій можуть відноситися також програми державно-приватного партнерства, наприклад щодо розвитку міської інфраструктури – парків, творчих хабів, міських просторів. Ця практика вже давно поширена у багатьох європейських містах. Віднедавна, такий принцип почав реалізовуватися у Києві. Мені здається, що Житомир теж може бути піонером соціальних інвестицій та державно-приватного партнерства.
І насправді, ми, у рамках Житомирського бізнес клубу, також маємо досвід таких соціальних інвестицій. Той самий проект – «Ця торба». Найбільші підприємства міста інвестували у виробництва екологічних багаторазових екоторбинок, які мають у перспективі замінити одноразові екологічно небезпечні пакети.
Мені здається, прийшов час до розширення нашого розуміння інвестиційних перспектив міста, в тому ж числі і за рахунок соціальних проектів.
Цікавою буде почути думку активної громади, які об’єкти та проекти для соціальних інвестицій у Житомирі є перспективними?!