30 червня 2021 року спливає строк дії трудових договорів з керівниками 14-ти міських шкіл: № 1, 17, 20, 27, 28, 30, 33, 35, Колегіуму, Житомирської початкової № 11, Гімназії № 3, Ліцеїв № 1, 2, 24. Це ті керівники, які у червні 2020 року вже отримували пенсію за віком, що стало підставою для продовження з ними договорів на один рік без проведення конкурсу (п. 1 ч. 3 розділу X Закону). Крім того, у ЗОШ № 22 ще з осені 2019 по черзі керують виконуючі обов'язки.
До 30 квітня 2021 року в цих школах мали бути оголошені конкурси на посаду керівника (ч. 2, 12 Закону).Але цього не зроблено. Чому?
Співбесіди - замість конкурсів
В умовах карантинних обмежень виникли певні складнощі в організації конкурсів. Нажаль, виконавчі органи - виконавчий комітет, юридичний департамент, департамент освіти - побачили вихід, який суперечить законодавству: зупинити конкурси та продовжити договори з керівниками без конкурсу, за результатами співбесід.
Співбесіди організовував департамент освіти. Їх було проведено 15 квітня 2021 року: непублічно, без будь-яких критеріїв. Міському голові були надані пропозиції щодо продовження договорів з керівниками 13-ти шкіл, які підготовлені посадовими особами на власний розсуд. Відеозапис співбесід оприлюднили через місяць після їх проведення - за запитом громадськості. Для порівняння: під час проведення конкурсу відеозапис конкурсного відбору оприлюднюється протягом наступного дня (ч. 8 ст. 39 Закону, п. 13.5 Положення).
Директорка Гімназії № 3 - окремою строкою
Загадкова історія відбувалась з директоркою Гімназії № 3. Вона непомітно перейшла з категорії керівників, з якими договір дійсний до 30 червня 2021, до категорії керівників, з якими договір укладено до 30 червня 2026. Відповідно співбесіду з нею не проводили. Водночас на офіційний запит департамент освіти надав договір (арк. 7), дійсний до 2021.
Спроби "достукатись"
Після проведення співбесід до міської ради з проханням привести процедуру призначення керівників шкіл до вимог законодавства звернулись освітній омбудсмен, Державна служба якості освіти у Житомирській області. У п. 4-5 Заяви Спілка "Освіту - в законне русло" надала роз’яснення, чому в умовах карантину слід дотримуватись вимог Закону.
Прийшли до того, що Положення про конкурс на посаду керівника школи начебто не дозволяє провести конкурси в умовах карантину, оскільки неможливо провести "зустрічі" кандидатів на посаду з великою кількістю людей: трудовим колективом, батьківським колективом (п. 9 Заяви, арк. 15). Насправді законодавством передбачено "ознайомлення” кандидатів із закладом освіти, трудовим колективом та представниками органів громадського самоврядування шкіл - тобто отримання відомостей, а не обов'язково зустріч (ч. 7 ст. 39 Закону, п. 8, 11.1.6 Положення). Тому відмова від таких зустрічей або їх проведення в режимі онлайн цілком відповідатимуть вимогам законодавства.
У червні 2021 згідно з Розпорядженням міського голови зібрано робочу групу з 24 осіб для внесення змін до Положення.
Робоча група працює
Щодо 15-ти членів робочої групи ми маємо факти, які підтверджують як мінімум їх лояльне ставлення до порушень законодавства під час проведення попередніх конкурсів та/або роботи з Положенням в попередніх редакціях. Серед них депутатка гуманітарної комісії, заступниця міського голови, керівник юридичного департаменту, 6 працівників департаменту освіти, 5 директорів шкіл, голова міського профкому.
Перше засідання робочої групи, призначене на 24 червня 2021 року, не відбулося з причини відсутності кворуму. Водночас відбулася важлива бесіда з питання прозорості роботи робочої групи. Директор та юрисконсульт департаменту освіти, деякі директори шкіл вважають, що робоча група має працювати у закритому режимі, категорично виступають проти здійснення відеозапису засідань.
Ми наполягаємо на відкритому форматі роботи. Робоча група є допоміжним органом Житомирської міської ради, який утворюється для забезпечення здійснення повноважень ради. До складу робочої групи входять посадові особи, які є підзвітними, підконтрольним і відповідальним перед територіальною громадою (ст. 75 Закону). Результати роботи робочої групи впливатимуть на умови реалізації в громаді законних прав її членів. Отже, вільний збір та обробка інформації про роботу робочої групи є законним актом, кінцевою метою якого є захист законних прав громадян (ч. 4 ст. 21 Закону, ч. 1 ст. 7 Закону).
Крім того, нами надано пропозиції (арк. 5) щодо підвищення ефективності роботи робочої групи:
- виключити 15 осіб з її складу;
- дозволити депутаткам гуманітарної комісії (яких наразі у складі робочої групи 8 !!!) працювати за згодою;
- ввести по одному фахівцю від окремих департаментів / управлінь міської ради.
Положення про конкурс потребує покращень
Деякі зміни ми пропонуємо внести до Положення з лютого 2019 року (п. 3.2 додатку 1 до Звернення). Пізніше - у липні 2020 року, після оприлюднення проєкту рішення сесії від 23 липня 2020 року (нажаль, депутатський корпус проігнорував наші сигнали, і 28 вересня 2020 року документ було затверджено рішенням сесії зі всіма суперечностями). У лютому 2021 року ми звернулись до міської ради знову. Працівниця юридичного департаменту відповіла, що "відсутні підстави внесення змін" до Положення.
З часом Положення про конкурс стає гіршим. До нього вносять нові норми, які суперечать законам, звужують права громадян. Зокрема:
1) у Положенні взагалі відсутній порядок формування конкурсної комісії: передбачено, що міський голова формує склад конкурсної комісії одноосібно (п. 10.1, 10.1.4 Положення, всупереч ч. 4 ст. 39 Закону);
2) до складу конкурсної комісії на постійній основі включено працівника департаменту освіти як представника від інститутів громадянського суспільства (серйозно???) (п. 10.1.3 Положення, всупереч ч. 4 ст. 39 Закону);
3) засідання конкурсних комісій намагаються зробити закритими від громадськості (п. 10.3.1, 10.3.2 Положення, всупереч ч. 4 ст. 39 Закону);
4) участь в роботі конкурсних комісій з правом дорадчого голосу представників органів громадського самоврядування школи, в якій проходить конкурс, також обмежили (а як же думка педагогічного колективу та батьків щодо кандидатів на посаду?) (п. 10.2 Положення, всупереч ч. 4 ст. 39 Закону);
5) крім відсутності критеріїв оцінювання презентацій кандидатів щодо планів перспективного розвитку шкіл маємо ще й розпливчасті правила визначення переможця. Це надає купу можливостей для маніпуляцій на останньому етапі конкурсу, який навіть не фіксується на відео (п. 13.4.5, 13.4.5.1 Положення, всупереч ст. 1154 Цивільного кодексу, ч. 8 Закону).
У підсумку
Наскільки затягнеться робота робочої групи? Наскільки вона буде прозорою та ефективною? Чи зміниться і як Положення про конкурс на посаду директора школи? Коли у Житомирі розпочнуть конкурси? Наразі складно сказати.
Впевнено можна стверджувати одне: від 1 липня 2021 Житомир матиме 15 шкіл без директорів внаслідок взятого департаментом освіти курсу на непрозору політику.
З повагою - Наталія Слободянюк,
членкиня ГО “Демократичний Альянс Жінок”
та Спілки “Освіту - в законне русло”