14 June 2024, 09:38 Житомир: °C
Оксана Трокоз
регіональна представниця Інституту масової інформації у Житомирській області

Третина новин у житомирських медіа – про кримінал та надзвичайні події, війна – на другому місці

Понад 34% матеріалів у новинних стрічках житомирських сайтів стосуються кримінальних хронік на повідомлень про надзвичайні події. Майже 23% новин стосуються війни, у них йдеться про бойові дії, жертви, окупацію, полонених тощо.

Такими є результати моніторингу, який у серпні провів Інститут масової інформації.

Аналізувалися публікації за період з 8 по 12 серпня у новинних стрічках п’яти медіа. До моніторингу потрапили такі сайти: «0412», «20 хвилин. Житомир», «Times.zt», «Житомир.info», «Перший Житомирський», загалом проаналізовано 439 новин.

Кримінал та надзвичайні події

Мінімум політики, багато криміналу та надзвичайних подій, матеріали про війну, а ще новини на соціальну тематику – така картина спостерігалася у більшості проаналізованих сайтів.

Тема криміналу та надзвичайних подій переважала у чотирьох медіа. Найбільший відсоток публікацій на таку тему у «Першого Житомирського» – 48%. Слідом йдуть «Житомир.info» – 38%, «20 хвилин. Житомир» – 36% та «0412» – 33,7%. У «Times.zt» відсоток «надзвичайних подій» є найнижчим – 12%.

Війна

Зважаючи на те, щона початку серпня Житомирщина не зазнавала ракетних ударів, про війну та її наслідки в цей період писали дещо менше, ніж у попередні місяці. Тож, публікації на воєнну тематику у більшості медіа – на другому місці. У той же час інтернет-видання «Times.zt» суттєво відрізняється від інших проаналізованих сайтів, майже 57% контенту було присвячено війні, і ще 6% соціальним наслідкам війни. Значна частина цих новин не стосується саме Житомира (висвітлює події у Маріуполі, дії росіян на Запорізькій АЕС, бавовну в Криму та білорусі, тощо.), але, вочевидь, є цікавою цільовій аудиторії сайту.

В інших медіа воєнні новини займали такий відсоток:

«20 хвилин. Житомир» – 22,4%

«0412» – 17,35%

«Житомир.info» – 12,2%

«Перший Житомирський» – 10%

Найчастіше журналісти повідомляли про загибель та поховання військовослужбовців із Житомирщини, успіхи та здобутки наших бригад на фронті, а також про полонених.

Соціалка

Часто писали журналісти про відключення води чи перекриття доріг через аварії або ремонтні роботи. Загалом соціальна тематика, недотична до війни – на третьому місці, але у інтернет-виданні «Житомир.info» цій тематиці присвячено понад 19% публікацій (друге місце).

Політика

Новини на політичну тему у серпні були радше винятком – 2,5%. До цього числа увійшла і політична реклама, яку не завжди маркували належним чином.

Новину «Порошенко в Донецькій області особисто передав десантникам потужні бронемашини» на сайті «Житомир.info» промаркували позначкою «PR», якщо читач з не здогадається, що це означають ці літери, то у вихідних даних сайту можна знайти пояснення: «Матеріали, позначені значками: "Р", "Позиція", "Бізнес", "ПР", "PR" - розміщують на правах реклами або партнерства». Аналогічна стаття на «Першому Житомирському» розміщена у розділі «Війна» і не містить відповідних маркувань, лиш посилання на пресслужбу Європейської солідарності.

Реклама

Продовжуючи тему маркувань, відзначимо, що практично на всіх сайтах траплялися публікації з ознаками замовності, які позначалися не як, а як новини компаній (так би мовити, інформація, яку журналіти вважають важливою, тому безкоштовно розміщують з посиланням на сайт виробника/продавця/благодійника). Тематика таких публікацій – різноманітна:

Особливості вибору тактичних годинників (в якій Житомир.info дає пряме посилання інтернет-магазин), LED дзеркала для ванної кімнати ( в якій сайт «0412.ua» посилається на сайт виробника дзеркал), Юридична та охоронна фірма DEFENSE передала дефіцитні ліки захисникам України (в якій журналісти «20 хвилин. Житомир» не повідомляють основних фактів: які саме дефіцитні ліки та якій волонтерській організації передали благодійники, натомість вказують контакти фірми і прикрашають публікацію словами «Редакція «20 хвилин» висловлює глибоку подяку керівникам цієї юридичної та охоронної організації: Вадиму Гораю та Ігорю Рябчуку!».

Менш популярні теми

Окрім війни, криміналу та соціалки 5% публікацій було присвячено темі здоров’я. Більша частина матеріалів стосувалися ковіду, статистики захворюваності.

А от перелік тем, які займають найменше місця у новинних стрічках: культура (2,7%), спорт (2,5%), екологія (1,5%) та захист прав людини (0,9%)

57 публікацій (12,9%) – це різноманітні новини у дусі «цей день в історії», «яке свято такого-то числа», різноманітні гороскопи, прогнози погоди, фоторепортажі, опитування та огляди соцмереж.

Оксана Трокоз, регіональна представниця Інституту масової інформації в Житомирській області